Porady

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia? Porady i proste sposoby

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta pisze na komputerze.

Zmniejszanie zdjęć i obrazów przydaje nam się w wielu sytuacjach. Jeśli chcemy umieścić dany obraz na portalu społecznościowym albo zamieścić zdjęcie w internetowym kreatorze CV, często musimy je wcześniej zmniejszyć. Na szczęście proces zmniejszania zdjęć jest niezwykle prosty i szybki. Przedstawiamy sposoby, jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia.

Zmniejszanie rozmiaru plików zdjęciowych, graficznych i obrazów może być przeprowadzone na trzy główne sposoby. Pierwszym rozwiązaniem jest zmniejszenie rozmiaru zdjęć w programie Paint, dostępnym w niemalże wszystkich systemach operacyjnych Windows. Możemy również zmniejszyć rozmiar zdjęć online (często zmniejszymy tam również wagę zdjęć) lub pobrać specjalny program do obróbki grafiki.

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęć i do czego może to być przydatne?

Zmniejszanie obrazów jest bardzo przydatną umiejętnością. Wiedząc, jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia, będziemy mieli większe możliwości edytowania plików obrazów, co przyda nam się w sytuacji, gdy np. chcemy zrobić galerię stworzoną z obrazów o tej samej wielkości.

Zmienianie wagi zdjęcia, czyli tego, ile kilobajtów lub megabajtów danym obraz zajmuje na dysku, przyda nam się przy wstawianiu obrazów do internetu. Często bowiem poszczególne serwisy stawiają wymogi odnośnie do maksymalnego rozmiaru zdjęcia. Jeżeli nasz plik jest zbyt duży, to w prosty sposób możemy zmienić jego rozmiar i wagę, a następnie zamieścić go na danym portalu.

Istnieją trzy główne sposoby na to, jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia lub innego pliku graficznego:

 • manualne zmniejszenie rozmiaru zdjęcia w Paincie (Paint) – wszystko, czego potrzebujemy do tego sposobu, posiadamy już na komputerze wraz zainstalowanym systemem operacyjnym;
 • zmniejszenie rozmiaru zdjęcia online – używamy wówczas programów dostępnych na stronach internetowych, których nie musimy pobierać na dysk;
 • skorzystanie z pełnego programu do obróbki plików graficznych – program taki instalujemy na dysk, a w zależności od stopnia zaawansowania, może być on darmowy, płatny lub występować w formie demonstracyjnej (uzyskujemy pełny dostęp do funkcji programu, ale tylko przez określony czas, po którym musimy dokonać opłaty lub zrezygnować z programu).

Zmniejszanie rozmiaru zdjęcia w Paincie

Zmniejszanie obrazu lub pliku graficznego, zwykle .jpg lub .jpeg, staje się banalnie proste przy użyciu tej metody. Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję, jak zmniejszyć obraz w programie Paint:

 1. 1Dwukrotnie klikamy na wybrany obraz lewym przyciskiem myszy (LPM). Plik otworzy się wówczas w przypisanym dla systemów Windows programem "Podgląd obrazów i faksów systemu Windows" (w nowszych wersjach systemu: "Podgląd obrazów").
 2. 2Maksymalizujemy okno programu tak, aby widzieć nasz plik graficznym na całym ekranie.
 3. 3Wykonujemy zrzut ekranu poprzez naciśnięcie na klawiaturze przycisku "Print Screen" (zwykle oznaczony skrótowym napisem: "prt sc").
 4. 4Uruchamiamy wbudowany w system operacyjny program do obróbki graficznej – Paint. Najczęściej znajduje się on w następującej ścieżce plików: Start/Wszystkie Programy/Akcesoria/Paint.
 5. 5Gdy program już się uruchomi, naciskamy jednocześnie dwa klawisze – Ctrl + V. W ten sposób wklejamy do programu wcześniej wykonany zrzut ekranu z naszym zdjęciem lub grafiką. Zamiast używania kombinacji klawiszy możemy także nacisnąć w programie "edycja", a następnie "wklej".
 6. 6Naciskamy przycisk zaznaczania i zaznaczamy obszar całego zdjęcia, po czym kopiujemy obraz którąś z powyższych metod.
 7. 7Otwieramy nowe okno programu Paint i naciskamy Ctrl + E lub wchodzimy w zakładkę Obraz/Atrybuty. W tym miejscu wpisujemy preferowane przez nas wartości szerokości i długości obrazu. Na końcu zatwierdzamy wybór przyciskiem "OK".
 8. 8Zapisujemy obraz używając funkcji "Zapisz jako", ustawiając pożądaną nazwę pliku.
 9. 9Koniec – udało nam się zmienić rozmiary zdjęcia!

Zmiana rozmiaru zdjęcia online lub za pomocą programu

Jak wskazaliśmy na początku, nie musimy posługiwać się tylko programem Paint, aby zmniejszyć rozmiar zdjęcia. Możemy skorzystać ze specjalnych programów do obróbki grafiki. Są one dużo bardziej zaawansowane i posiadają o wiele więcej opcji niż popularny Paint. Na stronach internetowych znajdziemy programy zarówno płatne, jak i darmowe. Skorzystanie z nich jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które dodatkowo pragną zmienić np. kolorystykę obrazu lub inne parametry. Jednak chcąc szybko zmniejszyć zdjęcie, zwykły Paint powinien nam w zupełności wystarczyć.

Możemy również zmniejszyć rozmiar zdjęć online. W tym celu w wyszukiwarce internetowej wpisujemy frazę: "zmniejszanie zdjęć online", "zmniejszanie rozmiaru zdjęć online" lub podobną, a z łatwością znajdziemy serwisy, które oferują taką usługę za darmo. Sam proces jest równie prosty, co zmniejszanie zdjęcia za pomocą programu Paint. Należy przesłać zdjęcie do serwera strony internetowej, zwykle za pomocą przycisku "Załącz", wybrać docelowe rozmiary grafiki, które chcemy uzyskać, chwilę poczekać i pobrać ostatecznie gotowy plik. W takich programach bez trudu zmniejszymy wagę zdjęcia. Rozmiar pliku zmniejsza się wraz ze zmianą rozmiaru, ale często możemy go zmniejszyć jeszcze bardziej. Pamiętajmy jednak, że proces ten zwykle wiąże się z pogorszeniem jakości zdjęcia.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Muzeum Historii Komputerów i Informatyki

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: krisanapong detraphiphat/Getty Images

Pozostałe wiadomości