Materiał promocyjny

Kawa speciality - co wyróżnia ją od innych ziaren kawy?

Parzenie kawy
Parzenie kawy
Źródło: mat. prasowe
Termin kawa specialty lub kawa speciality powstał w latach 60 XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Dostrzeżono wówczas potencjał w produkowaniu kawy wyższej jakości, która będzie czystsza w smaku i znacznie lepsza od obecnych na rynku ziaren. To skupienie się na jakości, a nie na ilości, zaowocowało powstaniem osobnego segmentu na rynku kawy. Dziś kawa speciality zajmuje tylko 1% światowego rynku kawy, jednak staje się coraz bardziej popularna.

Speciality coffee — jakość nie ilość, smak nie cukier i mleko 

Arabika ma w sobie ponad 4 tysiące naturalnie występujących smaków i aromatów. To niewyobrażalne bogactwo zawarte w małych, ciemnych ziarnach pochodzących z różnych stron świata jest obezwładniające. Owocowe, kwiatowe i czekoladowo-orzechowe nuty mogą pojawić się w kawie, jeśli odpowiednio zadba się o jej wzrost, zbiór, fermentację, wypał, a na samym końcu odpowiednie parzenie. Kawa specialty z oferty sklepu Coffeedesk nie potrzebuje dodatków, jest pyszna sama w sobie, ale stworzenie odpowiednich warunków do jej wzrostu sprawia, że nie jest ona możliwa do hurtowej produkcji.

Wszystko zaczyna się na plantacji 

 Na to, jaki smak odkryjemy w filiżance, składa się cała masa zmiennych. Od gleby w jakiej rośnie krzak kawowca, regionu, ilości opadów w danym sezonie aż po nasłonecznienie. To sprawia, że każda filiżanka jest dosłownie niepowtarzalna.

Komercyjne plantacje wielkich firm kawowych, znanych z supermarketów, zbierają owoce kawowca mechanicznie. W przypadku kawy specialty owoce zbierane są ręcznie, co pozwala na wybranie wyłącznie dojrzałych, owoców, które nadają się do dalszej drogi. Tak wyselekcjonowane owoce poddaje się obróbce, aby wydobyć z nich najważniejsze wnętrze — ziarno kawowca. Zielona kawa poddawana jest obróbce suchej (natural), mokrej (washed) lub hybrydzie tych dwóch metod — honey. Każda z nich wydobywa z ziarna inny charakter i każda jest warta spróbowania.

Następnie zielona kawa wypalana jest przez roasterów, którzy umiejętnie wydobywają z kawy smaki i aromaty. Kawa specialty palona jest znacznie jaśniej niż tradycyjne kawy palone, wręcz na węgiel. Dzięki temu ziarno zachowuje swoje owocowe korzenie i oddaje do filiżanki smak regionu, na którym wyrosła.

Kto decyduje o tym czy kawa jest czy nie jest speciality?

Q-grader to osoba, która ocenia i przyznaje ziarnom punkty. W skali 100-punktowej tylko kawy, które uzyskały punktację powyżej 80 punktów, mogą być nazywane i sprzedawane jako kawa speciality. Nad promocją i rozwojem tego segmentu czuwa Specialty Coffee Association.

Parzenie kawy speciality 

Aby kawa dotarła do naszych filiżanek w postacie czarnego płynu, musimy odpowiednio ją zaparzyć. Najpopularniejsze metody parzenia kawy speciality to tak zwane alternatywy, czyli parzenie bez ekspresu ciśnieniowego. Drip, Chemex i Aeropress to przelewowe metody, które pozwolą nam wydobyć z kawy wszystko to, co najlepsze. Kawa zaparzona z pomocą tych metod ma charakterystyczny, delikatny, ale niedający się zapomnieć smak.

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości