Co warto wiedzieć o zabiegu kastracji psa?

pies
Capuski/Getty Images
Źródło: E+
Kastracja psa to kontrowersyjny temat. Niektórzy uważają, że jest to wyrządzenie zwierzęciu krzywdy, a zdaniem innych to przydatny zabieg. Dowiedz się, kiedy wykonuje się kastrację i jaki ma wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne zwierzęcia.

Kastracja psa może zupełnie zmienić charakter zwierzęcia. Po zabiegu groźny i dominujący psi samiec alfa może stać się potulnym i uległym kanapowcem.

Co to jest kastracja psa i czym różni się od sterylizacji?

Kastracja psa to zabieg chirurgiczny, którego celem jest uniemożliwienie zwierzęciu dalszego rozmnażania. Termin "kastracja" jest często używany zamiennie z terminem „sterylizacja”, choć jest to błąd. Kastracja polega na usunięciu gonad (jąder i najądrzy u samców, macicy i jajników u samic), a sterylizacja na podwiązaniu nasieniowodów lub jajowodów. W wyniku obu tych zabiegów psy są niezdolne do rozmnażania się.

Kiedy przeprowadza się kastrację?

Właściciele czworonogów często zastanawiają się, kiedy wykastrować psa. Osoby, które najczęściej decydują się na ten zabieg, przeprowadzają go, gdy zwierzę jest już dorosłe. Powodów takiej decyzji jest dużo, przeważnie jest to np. choroba zwierzęcia lub jego zbyt agresywne usposobienie. Innym argumentem przemawiającym na korzyść kastracji psa jest uchronienie go np. przed chorobami prostaty. W przypadku suk jest podobnie, a najlepszym czasem na wykonanie zabiegu jest okres 1,5 miesiąca po ostatniej cieczce.

Niemniej jednak kastrację psa można przeprowadzić już po 7.–12. miesiącu życia . Dużą rolę odgrywa wielkość psa i rasa, gdyż mniejsze zwierzęta szybciej dojrzewają. Jak wygląda kastracja psa? Lekarz stosuje najpierw znieczulenie ogólne (narkozę), a następnie wycina organy – na tym w dużym skrócie polega zabieg. Operację można przeprowadzić również u starego psa, lecz w jego przypadku niesie to ze sobą pewne ryzyko. Organizm takiego zwierzęcia gorzej znosi stan narkozy, a jeśli pies ma problem z sercem, może się to dla niego skończyć nawet śmiercią.

Kastracja psa – wady i zalety

Do zalet kastracji psów można zaliczyć ograniczenie liczby niechcianych potomków. Co roku do schronisk na całym świecie trafiają miliony psów i kotów. Większość z nich mimo dużego zaangażowania wolontariuszy nie znajduje nowych domów, więc musi mieszkać w tego typu miejscach. Zaletą kastracji psów jest także zmniejszenie liczby bezpańskich psów, których nie brakuje na ulicach większości europejskich miast i nie tylko. Poza tym kastracja ma dla psa korzyści zdrowotne . Dzięki niej zwierzak uniknie schorzenia gruczołu krokowego, a u starszych psów choroby prostaty to częsta przypadłość, zarówno przewlekłe zapalenie, jak i nowotwory prostaty. Kastracja przede wszystkim zapewnia spokój. Właściciel czworonoga nie musi już nigdy pilnować psa, gdy suczki w okolicy mają cieczkę.

Jedną z większych wad kastracji jest zwiększenie skłonności do tycia. U wykastrowanego psa spowalnia się metabolizm. W związku z tym nawet mniejsze porcje jedzenia mogą sprawić, że przybierze na wadze. Wadą może być to również to, jak wygląda kastracja. Operacja może martwić co wrażliwszych właścicieli psów. Kastracja może mieć skutki uboczne, takie jak nietrzymanie moczu.

Jak kastracja psa wpływa na agresję?

Przez wiele lat kastracja była popularnym środkiem obniżającym poziom agresji u psów. Jednak nie jest "lekarstwem" przeznaczonym dla wszystkich czworonogów, a jedynie dla tych, których pupile przejawiają agresję związaną z popędem płciowym. Psy wykastrowane jeszcze za młodu są także bardziej uległe wobec właścicieli. Dużo osób wie, że kastracja zmniejsza agresję u psa, lecz czy ten sam efekt uzyskuje się po sterylizacji? Sterylizacja praktycznie nie wpływa na zachowanie zwierzęcia, u suk często mimo sterylizacji występuje również cieczka.

Jakie są skutki uboczne kastracji?

Skutki uboczne kastracji występują stosunkowo rzadko. Mogą to być: wzrost masy ciała, pogorszenie stanu sierści, nietrzymanie moczu, u niektórych ras stwierdzono zachorowania na nowotwory (głównie kości).

Zobacz wideo: Ten pies uwielbia masaże. Gdy tylko masażysta robił sobie przerwę, ten się domagał więcej

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości