Taszkent – najważniejszy punkt Azji Środkowej

Taszkent, Uzbekistan
Rosmarie Wirz/Getty Images
Niewiele wiemy w Polsce na temat Uzbekistanu, jego mieszkańcach i zwyczajach. Jeszcze mniejsza wiedza dotyczy stolicy kraju – Taszkentu, jednego z najpiękniejszych miast Azji Środkowej.

Historyczne przekazy wymieniają Taszkent jako ważny ośrodek już od II wieku przed naszą erą. Jego znaczenie systematycznie rosło i kilkaset lat później funkcjonował jako ważny azjatycki ośrodek handlowy. W drugiej połowie XIX wieku stał się częścią Imperium Rosyjskiego, następnie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Od 1991 roku, kiedy Uzbekistan zyskał niepodległość, Taszkent pozostaje stolicą kraju. Ważną datą w jego historii jest 26 kwietnia 1966, kiedy większa część aglomeracji została zniszczona przez trzęsienie ziemi. Miasto gruntownie wówczas przebudowano. Na początku XXI wieku Taszkent został ogłoszony Kulturalną Stolicą Świata Islamskiego.

Taszkent – kwiat Uzbekistanu

Z roku na rok Taszkent przyciąga coraz więcej turystów zwabionych jego urodą i egzotyką. Władze regionu mają tę świadomość, bowiem Taszkent ma ambicje, by pozostawać jednym z ważniejszych ośrodków miejskich tej części świata. Zabytki Taszkentu są odnawiane, powstaje też coraz więcej biurowców, miejsc pracy, a sporą część miasta zajmują tereny zielone.

Co rzuca się w oczy natychmiast po wjeździe do stolicy Uzbekistanu? Architektoniczne wpływy Związku Radzieckiego z jego ponurą monumentalnością, nieco zabytków, które przetrwały trzęsienia ziemi i kulturalną kontrrewolucję, ale także kilka linii metra i szerokie arterie, po których porusza się sporo samochodów. Metro pochodzi jeszcze z czasów Związku Radzieckiego – budowano je od lat siedemdziesiątych do dziewięćdziesiątych XX wieku. Wzorowane jest na metrze moskiewskim, stąd dominujący na stacjach przepych. Są one bardzo pojemne, ponieważ mają służyć również jako schrony w przypadku ewentualnych kataklizmów. W połączeniu z transportem naziemnym komunikacja miejska pozwala na bezproblemowe poruszanie się po mieście.

Taszkent – zabytki i inne atrakcje

Dla świata islamskiego Taszkent ma o tyle wyjątkowe znaczenie, że wśród zabytków można zobaczyć tam egzemplarz jednej z nielicznych zachowanych na świecie islamskich świętych ksiąg, czyli Koranu pochodzącego z VII wieku. Jest przechowywany w bibliotece meczetu wraz z kilkudziesięcioma tysiącami innych islamskich ksiąg. Z ciekawostek, które znajdują się pośród nich – w tamtejszej bibliotece można znaleźć również Koran spisany w języku polskim. Jakie zabytki można jeszcze podziwiać w Taszkencie? Wrażenie robi siedziba Uzbeckiej Rady ds. Religii, czyli medresa Barakhan, pochodząca z XVI wieku. W tym samym okresie zbudowano też Mauzoleum Kaffal-Shashi. Sporo zabytków zniknęło podczas trzęsienia ziemi w 1966 roku. Na ich miejscu powstały nowoczesne obiekty użyteczności publicznej lub budynki mieszkalne. W stolicy Uzbekistanu żyje obecnie ponad 2,5 miliona ludzi.

Zabytki i atrakcje Taszkentu

  • meczet Tillya Sheikh,
    • kompleks Hasti Imama,
      • medresa Barakhan,
        • Bazar Chorsu,
          • bulwar z ogrodami czterech stron świata,
            • Narodowy Teatr Opery i Baletu,
              • plac Teatralny.

                Na oddzielną wzmiankę zasługuje wieża telewizyjna w Taszkencie, która ma 375 metrów i jest najwyższą budowlą w Azji Środkowej.

                Taszkent – przyszłość i wspomnienia

                Choć uzbecka stolica jest miastem, które uchodzi za nowoczesną aglomerację, kryje w sobie wiele pomniejszych śladów przeszłości. Wystarczy wyrwać się z centrum, by trafić do obszarów, które pamiętają miasto znajdujące się pod piętnem totalitaryzmu. Ciasne uliczki, odrapane budynki, ale też bazary, które powstały w opustoszałych po trzęsieniu ziemi miejscach. Zdaniem osób, które zdążyły już odwiedzić Taszkent, to w takich miejscach bije prawdziwe serce miasta. Na bazarach mieszkańcy handlują lokalnymi przysmakami, niezwykle popularne są ręcznie malowane porcelanowe naczynia. Turyści, którzy wrócili z Taszkentu, są zachwyceni życzliwością miejscowych i ich nastawieniem do przyjezdnych. Objawia się ono ogromną otwartością oraz ciekawością świata i zwyczajów przybyszy. Z mieszkańcami Taszkentu można dogadać się w języku rosyjskim. Wystarczy znać jego podstawy, by złapać "wspólny język". Walutą, która bardziej przemawia do sprzedawców, są dolary. Euro jest mniej popularne. W przeliczeniu – 1 złoty to prawie 700 uzbeckich sumów. Oznacza to, że podczas zakupów będziemy mieć przy sobie sporo pieniędzy, które mogą zająć znaczną część miejsca w naszych bagażach. Co ciekawe, w związku z tym w wielu miejscach znajdują się liczarki pieniędzy ułatwiające transakcje.

                Kiedy już dostaniemy się do Taszkentu (najłatwiej samolotem z Moskwy lub Stambułu), na miejscu możemy zamieszkać wyłącznie w licencjonowanym hotelu, gdzie funkcjonuje obowiązek meldunkowy. Przy wyjeździe z kraju służbom należy okazać potwierdzenie zameldowania.

                Zobacz też:

                Zobacz wideo: Miłość dookoła świata - Uzbekistan

                Dzień Dobry TVN/x-news

                Autor: Adrian Adamczyk

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości