Styl życia

Dowiedz się, jak znaleźć hobby dla siebie! Skuteczny poradnik krok po kroku

Styl życia

Aktualizacja:
Szalik robiony na drutach

Dzięki hobby można konstruktywnie spędzać wolny czas. Daje ono sposobność do wyrażania siebie, rozwoju kreatywności, obniżenia napięcia i poziomu stresu. Hobby może przybierać wiele form – od szydełkowania, fotografii czy tańca po zbieranie pocztówek, pisanie bloga, uprawianie sportu czy naukę języków. Efekty działalności w ramach hobby można z powodzeniem spieniężyć (np. przez sprzedaż wykonanej własnoręcznie biżuterii). Jak zatem znaleźć hobby?

Zanim zadasz sobie pytanie, jak znaleźć hobby, musisz najpierw zastanowić się, co sprawia ci przyjemność, jak lubisz spędzać czas wolny, czy jesteś typem kolekcjonera, a może wolisz oddawać się aktywności fizycznej. W tym krótkim poradniku podpowiemy ci, jak znaleźć idealne hobby dla siebie.

Więcej:

Jak znaleźć hobby? Wsłuchaj się w siebie!

Hobby musi sprawiać przyjemność i współgrać z twoją osobowością. Nie porównuj się do innych, zupełnie różnych od ciebie osób. W pierwszej kolejności wypisz na kartce wszystkie rzeczy, które lubisz robić i które sprawiają ci przyjemność. Zastanów się, czy wolisz spędzać czas na świeżym powietrzu czy w domu, wśród ludzi czy samotnie, czy wolisz sporty sezonowe lub całoroczne. Przypomnij sobie, co sprawiało ci najwięcej radości, gdy byłeś dzieckiem. Lista bliskich ci rzeczy oraz tych, które cię męczą, to pierwszy krok, dzięki któremu będziesz bliższy odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć hobby. Dobrą, choć kontrowersyjną motywacją jest próba odpowiedzi na pytanie: „Co chciałbyś robić, wiedząc, że pozostał ci jedynie rok życia?”. Spojrzenie z takiej perspektywy ułatwi ci być może wyłuskanie tego, o czym realnie marzysz.

Jak znaleźć hobby? Zainspiruj się!

Kiedy znasz już mniej więcej swoje preferencje, warto zapoznać się z tym, jakim pasjom oddają się inni ludzie. Nie chodzi tu bynajmniej o porównywanie się, ale o poszerzenie horyzontów. Nie o wszystkim wszak musisz wiedzieć. Usiądź zatem przed komputerem i wpisz w wyszukiwarkę frazy związane z hobby i pasją: „jak znaleźć hobby?”, „jakie są pasje?”, „przykłady pasji”. Istnieje bardzo wiele sposobów na ciekawe spędzanie czasu, o których nie miałeś pojęcia. Hobby to nie tylko zbieranie znaczków, oglądanie seriali czy szydełkowanie. Może zainteresuje cię nurkowanie, jazda konna, jazda na nartach, fotografowanie, surfing, decoupage, squash, bieganie, jazda na motocyklu lub jeszcze coś innego. Czytaj, szukaj, inspiruj się!

Jak znaleźć hobby? Próbuj różnych rzeczy, doświadczaj!

Gdy poznałeś już wiele przykładów na spędzanie wolnego czasu, warto, abyś wypisał te, które najbardziej cię intrygują. Aby jednak wiedzieć, co się lubi, a czego nie, dobrze jest próbować i doświadczać. Jak znaleźć hobby dla siebie? Przejdź do praktyki! Jeśli zafascynowało cię szycie, szydełkowanie lub decoupage, czytaj poradniki, obejrzyj filmy instruktażowe w internecie, idź na kurs. Jeśli natomiast marzysz o podróżach, spróbuj samodzielnie zorganizować najbliższy długi weekend, a następnie zaplanuj nieco dłuższą podróż wakacyjną. Nie poddawaj się po pierwszych nieudanych próbach. Z pewnością w końcu trafisz na coś, co będzie dla ciebie idealnie skrojone.

Jak znaleźć hobby? Do niczego się nie zmuszaj!

Odrzuć z listy wszystkie przykłady pasji, które nie do końca ci odpowiadają. Mimo że dane hobby na papierze czy nawet po kilku pierwszych próbach wydaje się dla ciebie idealne, nie znaczy, że tak musi pozostać. Jeśli jakaś aktywność nie przynosi ci już tyle frajdy, ile na początku, zrezygnuj z niej. Jeśli mimo zainwestowanego czasu i energii straciłeś do czegoś serce, daj sobie spokój. Jeżeli nie pokochasz czegoś w pełni, nie będziesz czuł, że to zajęcie cię rozwija i pochłania. Nie kieruj się uporem czy samozaparciem. Nie ma niczego złego w rezygnacji z jakiegoś postanowienia. Zmuszanie się to działanie wbrew sobie i strata czasu. Hobby musi być zajęciem, które pokochasz ze wzajemnością, dzięki któremu rozwiniesz się i będziesz czynił postępy.

Jak znaleźć hobby? Nie poddawaj się!

Najważniejsze w całym procesie szukania swojego hobby jest to, aby się nie poddawać. Na drodze ku poznawaniu swoich nowych pasji stracisz na pewno wiele energii i nerwów, być może odczujesz także zwątpienie. Pamiętaj, że to zupełnie normalne reakcje. W końcu znajdziesz zajęcie lub ideę, która bez reszty cię pochłonie. Późniejsze efekty zrekompensują ci z pewnością wszelkie niedogodności, których doświadczyłeś na początku. Jak zatem znaleźć hobby dla siebie? Próbuj i nie poddawaj się!

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości