Hobby

String Art, czyli niezwykłe obrazy wykonane z nici. Na czym polega nowa sztuka?

Hobby

Słyszeliście kiedyś o sztuce zwanej string art? Artysta Błażej Danielewicz zagościł w naszym programie, opowiedział nieco więcej o swojej pasji i pokazał nam, na czym dokładnie polega tworzenie dzieł z nici.

String Art – co to jest?

String Art to inaczej sztuka nici, czyli technika plastyczna polegająca na tworzeniu przestrzennych obrazów i wzorów za pomocą cienkich nitek. Choć trudno powiedzieć, gdzie dokładnie ją odkryto, wiadomo, że ma początki w hafcie matematycznym. Technika jest dość mało znana w Polsce, dlatego też nasz gość postanowił odczarować nową sztukę i przedstawić ją szerszej publiczności.

- Jestem malarzem nitkowym. Pracuję z nićmi i tego typu obrazy, które w realistyczny sposób przedstawiają postacie, tworzy się poprzez zacienianie poszczególnym elementów poprzez krzyżowanie nici – powiedział Błażej Danielewicz.

Jak przyznał, technika ta daje praktycznie nieograniczone możliwości twórcze. Możemy stworzyć prosty geometryczny obrazek lub wyrafinowany portret. Sam artysta ma na swoim koncie dzieła z literkami, imionami, zwierzętami, samochodem, medalionem Wiedźmińskim, a ostatnio coraz bardziej angażujące projekty, takie jak portrety oraz obrazy giganty.

Czy każdy może nauczyć się wyplatać obrazy?

Błażej zdradził nam, że sztuki tej może nauczyć się każdy. String art szczególnie poleca się osobom, które lubią majsterkować i tworzyć, a także dzieciom, ponieważ jest to okazja do trenowania pracy z podstawowymi narzędziami, rozwoju motoryki małej, wyobraźni i kreatywności.

Samo zaplatanie to jest typowo manualne zajęcie. Ja bardzo lubię takie rzeczy, więc dla mnie to jest strzał w dziesiątkę. Technika daje nieograniczone możliwości

- dodał.

Błażej swoimi umiejętnościami i kilkuletnim doświadczeniem dzieli się w Internecie. Tam przegotował dla widzów dwa tutoriale, gdzie krok po kroku pokazuje, jak stawiać pierwsze kroki w świecie nici.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Co łączy wilanowski obraz z Leonardem da Vinci? Dzieło skrywa wiele tajemnic

Dariusz "Kamol" Kamys maluje obrazy. "Kabaret to nie jest jedyna strona mojej duszy"

Strongman walczy o powrót do zdrowia. "Bez sportu nie wyobrażam sobie życia"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości