Hobby

Origami – żaba skacząca, z kółek lub szablonu

Hobby

Autor:
Adrian
Adamczyk
żaba origami

Sztuka składania papieru bez użycia kleju i nożyczek ma swoich zwolenników na całym świecie. Jeśli i ty lubisz origami, żaba będzie doskonałym projektem do wykonania – niezbyt skomplikowanym, choć efektownym. Jeśli szukasz pomysłu na pracę plastyczną dla dzieci, możesz także wykorzystać założenia innej techniki i wykonać żabę z kółek lub na bazie gotowego szablonu.

W tradycji chińskiej żaba jest symbolem szczęścia i dobrobytu. Możesz wykorzystać jej symboliczne znaczenie lub potraktować jako zwykłą ozdobę na wiosenny czas. Żabka z papieru spodoba się szczególnie dzieciom, które warto zaangażować w wykonanie dekoracji.

Hobby

Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Origami – żaba

W książkach poświęconych sztuce składania papieru można natknąć się na wiele różnych sposobów składania żaby – są to zarówno proste instrukcje wykonania samej głowy, jak i bardziej złożone projekty dla zaawansowanych miłośników tej techniki. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Choć tradycyjna sztuka origami opiera się na konstrukcjach złożonych z kwadratów, istnieją także projekty wykorzystujące inne kształty. Dobrym przykładem jest skacząca żaba origami, która wymaga wykorzystania prostokąta o długości dłuższego boku dwa razy większej niż wynosi długość boku krótszego. Słowem – chodzi o połowę kwadratu. Aby dowiedzieć się, jak ją wykonać, najlepiej zajrzeć do obrazkowej instrukcji. Poprawnie wykonany projekt umożliwi żabie wykonywanie skoków po naciśnięciu w odpowiednim miejscu. W efekcie ze zwykłego kawałka papieru otrzymujemy zabawkę uwielbianą przez maluchy, która umili czas spędzony w pociągu czy na oczekiwaniu w kolejce do lekarza.

Żaba z origami modułowego

Jeśli składanie żaby z papieru opanowałeś do perfekcji, możesz sięgnąć po projekty dla zaawansowanych miłośników origami. Efektowne dekoracje wykonasz na przykład, stosując się do zasad origami modułowego. Polega ono na składaniu identycznych elementów techniką origami, by potem łączyć je zgodnie z instrukcją w większe konstrukcje. Jeśli wybierzesz tę metodę origami, żaba będzie się składała z kilkudziesięciu lub nawet stu drobnych elementów. Proces jej powstawania jest czasochłonny i wymaga sporej dozy cierpliwości. Trzeba jednak przyznać, że efekt robi wrażenie i warto przynajmniej spróbować stworzyć dzieło w tej technice.

Żaba origami z kółek

Tradycyjne i modułowe origami to nie jedyne odmiany tej techniki. Można sięgnąć także po origami opierające się na przyklejaniu na kartkę papieru kolorowych kółek różnej wielkości – składanych lub nie. Ich zestawy można kupić w sklepach papierniczych i plastycznych. Technika jest szczególnie popularna w przedszkolach oraz szkołach i wykorzystywana pomocniczo w nauce geometrii, a także podczas zajęć plastycznych. Jeśli chcesz wiedzieć, jak powstaje kółkowa żaba origami krok po kroku, już spieszymy z instrukcją.

Na kartce papieru przyklej duże zielone kółko – to będzie korpus zwierzęcia. Następnie złóż taki sam element na pół i przyklej nad korpusem, tak by lekko na niego nachodził i tworzył otwierający się pyszczek. W środku przyklej małe czerwone kółko – to będzie język. Oczy wykonaj z zielonych kółek, do których wklej czarne kółka o średnicy mniejszej o kilka milimetrów i przyklej na górze pyszczka. Teraz czas na dwie łapki – powstaną ze średnich zielonych kółek złożonych na pół i przyklejonych w dolnej części korpusu. Żaba origami z kółek gotowa! Projekt jest naprawdę prosty – poradzą sobie z nim nawet trzylatki. Dlatego śmiało proponuj swoim dzieciom wspólną zabawę podczas wykonywania takiego obrazka w wiosennym klimacie.

Jak zrobić żabę z papieru? Szablon

Origami nie jest jedyną metodą wykonania efektownej żabki. Jeśli nie chcesz korzystać z tej techniki, masz także do wyboru inne rozwiązania. W przypadku gdy nie masz specjalnych zdolności artystycznych, a Twoim dzieciom marzy się żaba z papieru, szablon będzie doskonałym sposobem, który zawsze się sprawdzi. Jak go wykorzystać? Wystarczy wydrukować znaleziony w internecie szablon, odrysować na zielonym kartonie i wyciąć. Następnym krokiem będzie złożenie zabawki według instrukcji i ozdobienie jej zgodnie z pomysłem dzieci. Taka żabka z papieru może być malutka, mocowana na palec lub większa, nadająca się do postawienia na stoliku jako ozdoba. Najważniejsze, by zaangażować dzieci w pracę – maluchom można pomóc wycinać wzór, ale dzieci w wieku szkolnym już sobie z tym poradzą. Przy okazji warto porozmawiać o zwyczajach tych zwierząt i opowiedzieć maluchom, jak przebiega rozwój od kijanki do dorosłego osobnika.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: OwenJCSmith/Getty Images

Pozostałe wiadomości