Makramy i ich wyplatanie od pewnego czasu cieszy się coraz większą popularnością. Na szczęście, jak mówi Natalia Mokrzycka, która je tworzy, tej sztuki może nauczyć się każdy, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość. Od czego zacząć? Jaki sznurek wybrać na początek? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.
Jak powstają makramy?
Wyplatanie makram to bardzo stara sztuka, która od pewnego czasu zdobywa coraz większą popularności. Osoby, którą chcą się nauczyć je robić - na początek - potrzebują odpowiedniej bazy. W przypadku kwietnika, którego wyplatania pod okiem Natalii Mokrzyckiej, uczyła się Katarzyna Jaroszyńska, będzie to drewniane kółko. Można je dostać np. w pasmanterii lub sklepach internetowych. - Jak już mamy kółeczko, przeplatamy sznurki. Do takiego kwietniczka potrzebujemy 6 sznurków o długości 5,5 metra - mówiła Natalia Mokrzycka.
Trzeba jednak podkreślić, że rodzajów sznurka jest bardzo dużo. To, którego należy użyć zależy od tego, co chcemy zrobić. Inny będzie potrzebny do breloczka, a inny do większych wyplatanek.
Wyplatanie makram. Co można zrobić ze sznurka?
Ze sznurka da się stworzyć wszystko co tylko przyjedzie nam do głowy. - Można zrobić torebki, lampiony, makramy ścienne, łapacze snów, zegary - wyliczała Natalia Mokrzycka.
Jak wygląda samo zaplatanie? Jakie są podstawowe sploty? Ile może kosztować gotowa makrama? Dowiecie się z naszego materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Majsterkowanie w drewnie - zrób samemu zabawki z drewna i ozdoby
- Najsilniejszy dzielnicowy w Polsce? Bartłomiej jest mistrzem kraju w armwrestlingu
- Chór Skowronki z sukcesem śpiewał w Carnegie Hall: "Pięć bisów to już jest coś"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News