Hobby

Jak działają kluby osiedlowe?

Hobby

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Arkadiusz Gdula
Kluby osiedlowe to nie tylko historia
Dzień Dobry TVNKluby osiedlowe to nie tylko historia

Na jednym z radomskich osiedli od ponad czterdziestu lat - bardzo prężnie - działa Klub Osiedlowy SM Ustronie. Jakie zajęcia oferuje? Kto może z nich korzystać? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Kluby osiedlowe. Jakie atrakcje oferują?

W Radomiu, na jednym z największych osiedli mieszkaniowych w Polsce, od ponad czterdziestu lat działa klub osiedlowy - SM Ustronie. Powstał on w czasach, gdy każda spółdzielnia mieszkaniowa musiała mieć swój klub. Agata Jasińska, jego szefowa, doskonale pamięta tamte czasy. - Chodziłam do świetlicy, która była na terenie "Ustronia", chodziłam tutaj na dyskoteki, bo też kiedyś dawno były organizowane. Mój tato organizował tutaj wystawy malarstwa - mówiła w rozmowie z naszym reporterem Agata Jasińska, kierowniczka działu społeczno-kulturowego SM Ustronie w Radomiu.

Podobne kluby działają w całej Polsce. Prowadzone są w nich m.in. zajęcia dla seniorów. Mogą np. grać w tenisa stołowego, ćwiczyć, a także spotykać się na próbach chóru. - Mamy występy w różnych miejscach. W domach opieki, przedszkolach, szkołach, kościołach. Czujemy się bardzo potrzebni - mówiła Izabela Konopka, chórzystka.

Kluby organizują również zajęcia dla dzieci. Zajęcia tańca w Klubie Osiedlowym SM Ustronie prowadzi Mirosław Myndyk. Mężczyzna jest m.in. Mistrzem Polski w parach tanecznych. Z klubem osiedlowym związany jest od najmłodszych lat. To właśnie tu zaczynał swoją przygodą z tańcem. - Były tutaj takie malutkie dzieci, teraz one są rodzicami i przyprowadzają do nas dzieci - mówił.

Zobacz wideo: Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Więcej niż klub

Zajęcia w klubach osiedlowych, od tych w domach kultury różnią się tym, że dla członków spółdzielni są darmowe, albo kosztują najwyżej kilka złotych. Zdarza się, że w tej cenie są kolonie, wycieczki, a nawet świąteczne paczki. Kluby osiedlowe są nie tylko miejscem, w którym można miło i pożytecznie spędzić czas.

- Ja nie muszę nic mówić moim instruktorom. Oni doskonale wyłapują to, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego (...) Powstają grupy socjoterapeutyczne. Mamy bardzo dużo pogadanek na temat uzależnień. Mamy wiele doświadczenia w pracy z dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych - mówiła Agata Jasińska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości