Na jednym z radomskich osiedli od ponad czterdziestu lat - bardzo prężnie - działa Klub Osiedlowy SM Ustronie. Jakie zajęcia oferuje? Kto może z nich korzystać? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Kluby osiedlowe. Jakie atrakcje oferują?
W Radomiu, na jednym z największych osiedli mieszkaniowych w Polsce, od ponad czterdziestu lat działa klub osiedlowy - SM Ustronie. Powstał on w czasach, gdy każda spółdzielnia mieszkaniowa musiała mieć swój klub. Agata Jasińska, jego szefowa, doskonale pamięta tamte czasy. - Chodziłam do świetlicy, która była na terenie "Ustronia", chodziłam tutaj na dyskoteki, bo też kiedyś dawno były organizowane. Mój tato organizował tutaj wystawy malarstwa - mówiła w rozmowie z naszym reporterem Agata Jasińska, kierowniczka działu społeczno-kulturowego SM Ustronie w Radomiu.
Podobne kluby działają w całej Polsce. Prowadzone są w nich m.in. zajęcia dla seniorów. Mogą np. grać w tenisa stołowego, ćwiczyć, a także spotykać się na próbach chóru. - Mamy występy w różnych miejscach. W domach opieki, przedszkolach, szkołach, kościołach. Czujemy się bardzo potrzebni - mówiła Izabela Konopka, chórzystka.
Kluby organizują również zajęcia dla dzieci. Zajęcia tańca w Klubie Osiedlowym SM Ustronie prowadzi Mirosław Myndyk. Mężczyzna jest m.in. Mistrzem Polski w parach tanecznych. Z klubem osiedlowym związany jest od najmłodszych lat. To właśnie tu zaczynał swoją przygodą z tańcem. - Były tutaj takie malutkie dzieci, teraz one są rodzicami i przyprowadzają do nas dzieci - mówił.
Zobacz wideo: Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Więcej niż klub
Zajęcia w klubach osiedlowych, od tych w domach kultury różnią się tym, że dla członków spółdzielni są darmowe, albo kosztują najwyżej kilka złotych. Zdarza się, że w tej cenie są kolonie, wycieczki, a nawet świąteczne paczki. Kluby osiedlowe są nie tylko miejscem, w którym można miło i pożytecznie spędzić czas.
- Ja nie muszę nic mówić moim instruktorom. Oni doskonale wyłapują to, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego (...) Powstają grupy socjoterapeutyczne. Mamy bardzo dużo pogadanek na temat uzależnień. Mamy wiele doświadczenia w pracy z dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych - mówiła Agata Jasińska.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz także:
- Magiczna kolekcja świątecznych domków. "Najstarszy jest z lat 60."
- 9 i 13-latek mistrzami w układaniu kostki Rubika. Zajmuje im to kilka chwil
- Niezwykła pasja 76-letniego Jerzego Gruchalskiego. "Mam zamiar pracować do końca życia, a nawet dwa dni dłużej"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Arkadiusz Gdula
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN