Breaking tańczyć każdy może. Nawet... Filip Chajzer i Gosia Ohme. Jak im poszło?

Breaking - nowa dyscyplina na Igrzyskach Olimpijskich
Źródło: Dzień Dobry TVN
 Breaking – ciało, umysł i dusza
Breaking – ciało, umysł i dusza
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka
6 letnia Martynka – wicemistrzyni świata w Jazz Mini
6 letnia Martynka – wicemistrzyni świata w Jazz Mini
15-letnia mistrzyni tańca współczesnego
15-letnia mistrzyni tańca współczesnego
Taniec jako pasja i sposób na życie
Taniec jako pasja i sposób na życie
Na czym polega terapia tańcem i ruchem?
Na czym polega terapia tańcem i ruchem?
High heels dance, czyli taniec na szpilkach
High heels dance, czyli taniec na szpilkach
Mistrzowski taniec na dzień dobry
Mistrzowski taniec na dzień dobry
„Usłyszeć taniec” – wyjątkowy pokaz stepowania
„Usłyszeć taniec” – wyjątkowy pokaz stepowania
„Usłyszeć taniec”, czyli mistrzowie stepowania
„Usłyszeć taniec”, czyli mistrzowie stepowania

Od 2024 roku breaking będzie nową dyscypliną sportową na Igrzyskach Olimpijskich. O tym, na czym polegają bitwy taneczne i jakie są kryteria ich oceniania, opowiedział sędzia Adam Stefański, który porwał na parkiet prowadzących Dzień Dobry TVN.

Breaking, czyli breakdance na Igrzyskach Olimpijskich

Czym różni się breakdance od breakingu? Tylko nazwą. Ta pierwsza jest bardziej popularna, natomiast druga - oficjalna. - Breakdance to nazwa bardzo medialna. Kiedy został spopularyzowany w latach 80. i nie wiedziano, jak to nazwać, i kiedy ludzie zobaczyli to w telewizji, stwierdzili, że to jest jakiś taniec połamaniec. Ale breaking jest oryginalną nazwą, ponieważ tańczymy do breakbeatów [gatunek elektronicznej muzyki - przyp. red.] - tłumaczy sędzia taneczny Adam Stefański.

Dwa lata temu zapowiedziano, że już w 2024 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu breaking dołączy do listy oficjalnych dyscyplin sportowych. W jaki sposób tancerze będą oceniani? Adam Stefański wyróżnia trzy sfery brane pod uwagę przez sędziów: body, czyli ciało (dynamika, kontrola nad ruchem); mind, czyli umysł (kreatywny sposób podejścia do tańca) oraz soul, czyli dusza (muzykalność, rytmiczność, kombinacje).

- Kiedyś wyglądało to zupełnie inaczej. Kiedy tańczyliśmy na różnego rodzaju spotkaniach, oceniał często tłum. W momencie, kiedy breaking stał się dyscypliną olimpijską i powstał Polski Związek Sportu Tanecznego, my musieliśmy sformalizować to wszystko. Ten system nazywa się Threefold w wersji uproszczonej i Trivium w wersji olimpijskiej - zaznacza sędzia breakingu.

Breaking - jak wygląda bitwa?

Bitwa w breakingu to konkursowy pokaz taneczny dwóch stojących naprzeciwko siebie osób. - Wychodzą, patrzą na siebie i starają się udowodnić, kto jest lepszy, a sędziowie notują. U nas, w historii breakingowej, bitwa jest bezkontaktowa. Szacunek przede wszystkim - wyjaśnia w studiu Dzień Dobry TVN Adam Stefański.

Bitwę profesjonalnych tancerzy obejrzycie w naszym materiale wideo. Znajdziecie tam również taneczne wygibasy Małgorzaty Ohme i Filipa Chajzera.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości