10 kwietnia - Dzień Bandurka. Co to takiego?

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Słowniczek muzyczny/kalbi.pl
Zdobione bandury

Codziennie obchodzone są różnego rodzaju święta. 10 kwietnia przypada Dzień Bandurka, inaczej nazywanego też bandurą. To instrument muzyczny, który kojarzony jest z Kozakami. Co to za instrument? Skąd pochodzi?

10 kwietnia - Dzień Bandurka

10 kwietnia obchodzony jest Dzień Bandurka. To instrument, którym nasi słowiańscy przodkowie umilali sobie czas. Nazywany jest również bandurą. W związku z rosnącym zainteresowaniem kulturą Słowian, zaczęto odtwarzać i przypominać o jej ważnych elementach. Niewątpliwie jest nim bandura, dzięki której możliwe było umilenie sobie czasu. 

Muzyka

Patrycja Markowska wraca do korzeni
Patrycja Markowska wraca do korzeniDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Bandura - co to za instrument?

Bandura to ukraiński instrument ludowy. Należy do chordofonów, czyli instrumentów strunowych. Prawdopodobnie pochodzi z Grecji, a jego pierwowzorem była lutnia. Gra się na nim poprzez szarpanie strun palcami bądź plektronem, który potocznie nazywany jest "piórkiem" lub "kostką" gitarową. Pierwsze wzmianki o tym instrumencie pochodzą z VI wieku naszej ery. Instrument ten kojarzony był z kozakami, a w XX wieku przeżył odrodzenie i stał się symbolem Ukrainy. W okresie stalinizmu, osoby grające na tym instrumencie były prześladowane. Dawniej na instrumencie mogli grać jedynie mężczyźni. Współcześnie grają również kobiety.

Bandura to instrument, który może wyglądać na różne sposoby. Wyróżnia się:

  • bandurę klasyczną - ma ona 24 struny, jest mniejsza i lżejsza, niż obecnie popularne. Wykonywana jest ze świerczyny lub sośniny, cały mechanizm strojenia jest drewniany,
  • bandurka charkowska lub połtawska - to typ instrumentu o 65 strunach, a dawniej 30-31 strunach. Trzyma się ją inaczej niż klasyczną bandurę - podobnie do harfy, dzięki czemu muzyk może używac dwóch rąk,
  • bandura kijowska - ma 12 strun basowych i 43 sopranowe, jest strojona w inny sposób niż bandura klasyczna czy charkowska. W orkiestrach używana jest bandura tego typu w wersji altowej, basowej i kontrabasowej - to obecnie najpopularniejszy typ tego instrumentu.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Słowniczek muzyczny/kalbi.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sinenkiy/Getty Images

Pozostałe wiadomości