Styl życia

Antibes – urokliwe miasto Lazurowego Wybrzeża. Co zwiedzić?

Styl życia

Domy na tle morza w Antibes we Francji

Antibes to wyjątkowe miejsce, które dostarcza turystom niezwykłych wrażeń. Ludzie z przyjemnością wypoczywają w tym miasteczku, ze względu na jego bajeczne położenie. Co warto zwiedzić w tym rejonie?

Polacy kochają odwiedzać miasta klimatycznego Lazurowego Wybrzeża. Jednym z nich jest pełen uroku Antibes. W Antibes możesz jednocześnie podziwiać morze i góry – widok, którego w naszym kraju nie sposób doświadczyć. Sprawdź, co koniecznie musisz zwiedzić w Antibes.

Antibes – gdzie się znajduje i z czego słynie?

Antibes to francuska miejscowość, która znajduje się w pobliżu Alp Nadmorskich . Przed wiekami założyli ją Grecy, a następnie przejęli Rzymianie. Później często padała łupem piratów. Obecnie to jeden z najbardziej znanych kurortów letniskowych.

Antibes jest położony bardzo blisko Nicei – podróż pociągiem ze stolicy Lazurowego Wybrzeża zajmuje niecałe pół godziny i kosztuje mniej, niż pięć euro. Trudno się dziwić, że chętnie przyciąga turystów z okolic.

To jedno z ulubionych kąpielisk i ośrodków wypoczynkowych nad Morzem Śródziemnym. Położone nad samym morzem niewielkie miasto na stałe zamieszkuje około 76 tys. osób. Jednak w sezonie letnim roi się tutaj od podróżników skuszonych cudownymi widokami i przyjemnym klimatem. Antibes to kwintesencja prowansalskiego stylu. Ludzie żyją bez pośpiechu, a niezwykłą atmosferę dopełnia labirynt wąskich uliczek Starego Miasta.

Antibes to raj dla smakosza. To tutaj można przejść się po słynnym prowansalskim targu Marché Provençal i podziwiać feerię barw owoców, warzyw i przypraw. Świeżość, aromat i niepowtarzalny klimat nęcą niejednego amatora śródziemnomorskich smaków. Skosztujesz tu lokalnego przysmaku o nazwie socca. To wypiekany z mąki z ciecierzycy naleśnik obficie przyprawiony pieprzem. Ciekawe podanie w tutkach przyciąga niejednego letnika pragnącego posmakować kuchni prowansalskiej. W Antibes można również uraczyć się kieliszeczkiem Pastis, czyli słynnej nalewki z anyżu. Cała Prowansja rozsmakowuje się w tym trunku.

Antibes słynie z tego, że w latach 40. XX wieku mieszkał w nim i tworzył sam Pablo Picasso. Do dzisiaj możemy podziwiać jego ceramiczne dzieła w Muzeum Picassa.

Antibes – co warto zwiedzić?

Przede wszystkim, jak na nadmorskie miasto przystało, Antibes posiada okazały port jachtowy. Wielkością przewyższa nawet słynny port w Monako. Charakterystycznym obiektem tego miejsca jest Przystań Miliarderów. To przestrzeń, w której luksusowe jachty z całego globu cumują bezpośrednio przy kei. To jedyny port na Lazurowym Wybrzeżu, gdzie mogą się zmieścić wielkie pojazdy wodne. Niejeden turysta marzy, żeby zrobić sobie zdjęcie z upatrzonym ogromnym, kosztownym statkiem. Można zobaczyć tu m.in. Octopusa – słynny jacht jednego z założycieli firmy Microsoft.

Amatorzy luksusu z chęcią udadzą się również na wędrówkę po malowniczych ścieżkach nad morzem. Tam mogą podziwiać okazałe wille na Półwyspie Antibes. Wycieczkowicze przygotowani na palące słońce zawsze spacerują z nakryciami głowy i butelką wody. Jeśli planujesz zwiedzić bajkowe Antibes latem, również o nich nie zapomnij.

Za portem Vauban można zwiedzić monumentalną budowlę – Fort Carré. Powstał on w XVI wieku. To właśnie tutaj pod koniec tego stulecia więziono przez ponad tydzień samego Napoleona Bonaparte. Podczas kręcenia filmu o Jamesie Bondzie "Nigdy nie mów nigdy", fort służył za plan filmowy. Obiekt jest obecnie dostępny do zwiedzania.

Samo spacerowanie urokliwymi uliczkami Starego Miasta należy do bardzo przyjemnych. Ciasna zabudowa i bardzo wąskie uliczki nadają Antibes nieodpartego uroku. W pobliżu rynku znajduje się kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z XI wieku. Jego budynek nadaje okolicy uroczystego charakteru. Można poczuć się, jak podczas podróży wehikułem czasu do średniowiecza. Inną sakralną budowlą, której warto poświęcić uwagę, jest kaplica św. Bernardyna ze Sieny. Ten neogotycki obiekt jest pięknie odnowiony i chętnie zwiedzany przez turystów.

Pablo Picasso przyjechał do Antibes w 1946 r. i przez pół roku zamieszkiwał w zamku Grimaldi. Pozostawił w mieście aż 245 prac, a na cześć słynnego artysty powstało muzeum, do którego również warto zawitać.

Wielbiciele łakoci powinni udać się na deser do cukierni Atelier Jean Luc Pelé. To miejsce kusi wycieczkowiczów wyjątkową grotą, której ściany wykonano z prawdziwej czekolady.

W niedalekiej odległości od Antibes można zwiedzić również słynny park wodny oraz oceanarium Marineland. To idealna familijna atrakcja – na pewno sprawi dużo radości zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Oko cieszą imponujące pokazy z delfinami i orkami. Można tutaj również spacerować podwodnym tunelem i zobaczyć na żywo rekiny. Dodatkowo miłośnicy wodnych zabaw mogą skorzystać z dostępu do licznych zjeżdżalni, basenów i sztucznych plaż.

Ci, którzy cenią sobie bliskość natury, również nie będą zawiedzeni. W pobliżu Antibes znajduje się aż 47 naturalnych plaż, na których można się relaksować i zażyć kąpieli w lazurowym morzu. To miasto z pewnością warto zwiedzić.

Zobacz wideo: Lazurowe Wybrzeże czeka na turystów

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości