Finanse i Praca

Zmiany w wynagrodzeniach od 1 lipca. Kto zyska najwięcej?

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Business Insider
Lekarz przy pracy

Od 1 lipca planowane jest obniżenie progu podatkowego do 12%. W związku z tym wiele osób spodziewa się wzrostu wynagrodzeń. Jest grupa zawodowa, u której podwyżki pensji będą największe. Sprawdź, o kogo chodzi.

Gwarantowany poziom wynagrodzeń pracowników służby zdrowia

1 lipca ma wejść w życie nowelizacja Polskiego Ładu, a razem z nią obniżenie pierwszego progu podatkowego z 17% do 12%. W tym samym dniu podniesione zostaną gwarantowane stawki wynagrodzeń zasadniczych pracowników służby zdrowia, którzy zatrudnieni są w podmiotach leczniczych. Oznacza to wzrost wynagrodzeń dla lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, diagnostów i ratowników medycznych.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Dzięki nowelizacji Ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych wprowadzona zostanie podwyżka płac. Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu, szacowany wzrost jest na poziomie średnio 30%. Gwarantowane wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie od minimalnie 17% do maksymalnie 41%. Na mocy ustawy placówki lecznicze zatrudniające medyków nie mogą płacić im mniej, aniżeli gwarantowane w niej minimum.

Zmiany w wynagrodzeniach dla lekarzy - kto zyska najwięcej?

Na zmianach najwięcej zyskają lekarze ze specjalizacją I stopnia. Wzrost zasadniczej pensji dla tych pracowników wzrośnie o ponad 2 tysiące złotych i wyniesie od 1 lipca 8 210 zł. Lekarze specjaliści II stopnia mogą spodziewać się pensji wyższej o 1 441 zł - ich pensja zasadnicza wyniesie 8 210 zł.

Pensje pielęgniarek oraz ratowników medycznych wzrosną o około 1 500 zł. Kolejnymi grupami, które zyskają na zmianach, są osoby z ukończonym stopniem magistra z pielęgniarstwa, fizjoterapii i farmaceuci, a także diagności laboratoryjni ze specjalizacją. Ta grupa osób będzie teraz zarabiać minimum 7 304 zł.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: PeopleImages/Getty Images

Pozostałe wiadomości