Światowy Dzień Śmieciarza
17 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Śmieciarza. To mało znane święto ma na celu uhonorowanie pracy pracowników służb komunalnych, dzięki którym ulice są czyste, a w naszych mieszkaniach nie zalegają odpady.
Światowy Dzień Śmieciarza zapoczątkowany został w 2011 roku przez Jogna Arwooda, amerykańskiego biznesmana i prezesa firmy JDA (specjalizującej się w wywozie śmieci i rozbiórkach). Zauważył on, że zawód ten jest wybitnie niedoceniany przez społeczność i pragnął to zmienić. Co więcej, rozszerzył on to święto na Tydzień Pracowników Odpadów i Recyklingu, chcąc objąć całą branżę. Dzień ten ma także podnosić świadomość na ryzyko zawodowe i niebezpieczeństw związanych z pracą śmieciarza. Nie tylko są oni narażeni na urazy fizyczne, jak skaleczenia, ale także choroby z powodu pracy przy substancjach potencjalnie niebezpiecznych.
Niedoceniana praca śmieciarza
Śmieciarz to trudny, niezwykle potrzebny, a przy tym bagatelizowany i marginalizowany zawód. Chociaż od kandydatów nie wymaga się szczególnych kwalifikacji, oprócz prawy jazdy typu C w przypadku kierowców śmieciarek, to jest to niezwykle potrzebna i odpowiedzialna praca. Głównym celem pracowników służb komunalnych jest wywóz odpadów zarówno w postaci stałej, jak i płynnej. Zespół śmieciarki składa się z kierowcy pojazdu, operatorów szczęk lewo- lub prawoskrzydłowych i tylnych, a także ustawiacza śmietników.
Strajki we Francji pokazały, jak bardzo istotna jest praca śmieciarzy. Wystarczyło kilka dni bez ich służby, a miasta zaczęły wręcz tonąć w śmieciach. Ze względu na stereotypy dotyczące tego zawodu często jest on wyśmiewany. Sama nazwa "śmieciarz" również nie brzmi zachęcająco i sprawiedliwie - w końcu to nie oni śmiecą, a sprzątają po śmiecących. Dodatkowo ich praca jest ciężka fizycznie i niebezpieczna dla zdrowia. Zaczyna się o wczesnych godzinach porannych i niejednokrotnie trwa przez cały dzień. Warto więc docenić ciężką pracę osób zatrudnionych w tym zawodzie i okazać im należny szacunek.
Ile zarabiają śmieciarze?
Jak podaje portal pl.indeed.com, "W Polsce średnia pensja kierowcy z kategorią C wynosi 5915 zł brutto miesięcznie. Ładowacz może natomiast liczyć na wynagrodzenie w wysokości 3111 zł". W przypadku pracy poza granicami Polski można zarobić więcej. W Niemczech bez doświadczenia miesięcznie płaca jest na poziomie 3693,08 euro. Przy ponad 9-letnim doświadczeniu zarobki wzrastają. W Stanach Zjednoczonych miesięczna stawka to średnio 4,5 tysiąca dolarów, we Francji 2495 tysiąca euro miesięczne.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Światowy Dzień Recyklingu. Jak przebiega i jakie są rodzaje recyklingu odpadów?
- Liczne zalety domowej segregacji odpadów. "Możemy odzyskać pieniądz"
- Gdzie wyrzucać śmieci po grillowaniu? Sprawdź, jak poprawnie segregować takie odpady
Autor: Teofila Siewko
Źródło: pl.indeed.com/innpoland.pl/mypolacy.de/nationaltoday.com
Źródło zdjęcia głównego: Visoot Uthairam/Getty Images