Kiedy trzeba oddać 500 plus? Sprawdź, co trzeba zrobić, aby nie płacić odsetek

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
infor.pl/zus.pl
Polskie pieniądze

Osoby, które bezprawnie korzystają ze świadczenia 500 plus, będą musiały je zwrócić z odsetkami. Sytuacja dotyczy Polaków i uchodźców z Ukrainy, którzy wyjechali z Polski.  Sprawdź, co warto wiedzieć. Jaki wniosek powinno się złożyć, aby nie musieć zwracać pieniędzy?

Kiedy trzeba oddać 500 plus?

ZUS przypomina, że są sytuacje, w których może pojawić się konieczność zwrócenia świadczenia 500 plus z odsetkami. Obywatele Ukrainy, którzy korzystają w Polsce z dofinansowania, mają obowiązek poinformowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli wyjeżdżają z naszego kraju. Dotyczy to uchodźców, którzy przebywają poza granicami Polski powyżej miesiąca. Taka sytuacja pozbawia Ukraińców prawa do legalnego pobytu.

Finanse i praca

Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Dostępność kredytów i zdolność kredytowaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Jeżeli ZUS ma wątpliwości, czy spełniane są warunki do otrzymania świadczenia, może wezwać świadczeniobiorcę do osobistego udzielenia wyjaśnień. Ponadto może wstrzymać wypłatę, jeżeli nie zostaną udzielone wyjaśnienia. Zasady te dotyczą Polaków oraz cudzoziemców, którzy bezprawnie korzystają ze świadczenia 500 plus. 

- Konsekwencją utraty prawa do legalnego pobytu w Polsce jest utrata przez niego prawa do wypłat dla rodzin, czyli 500+, RKO i żłobkowego. Dlatego ważne jest, aby obywatele Ukrainy, którzy złożyli wnioski wypłaty i planują wyjazd z Polski, poinformowali o tym ZUS. Szczegółowa instrukcja, jak to zrobić, znajduje się na naszej stronie internetowej - wyjaśnia regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis dla portalu infor.pl

Jak zgłosić wyjazd i rezygnację z 500 plus?

Uchodźcy wyjeżdżający z Polski powinni zgłosić swój wyjazd przez formularz POG. Można go wypełnić przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma możliwość sprawdzenia, czy dana osoba opuściła kraj. Zatem - jeśli uchodźcy planują wyjazd - lepiej, aby dopełnili formalnych obowiązków.

- ZUS ma dostęp do różnych państwowych rejestrów. Chodzi np. o system informacji oświatowej, centralny wykaz ubezpieczonych. W razie potrzeby będziemy mogli korzystać ze specjalnego rejestru obywateli Ukrainy, prowadzonego przez Straż Graniczną - tłumaczy rzeczniczka ZUS.

Wniosek o rezygnację z 500 plus

Chcąc wycofać pismo, należy w portalu PUE ZUS złożyć pismo POG. Rodzaj pisma należy wybrać "Wniosek", w tytule należy podać" Wycofanie wniosku o świadczenie wychowawcze". W sekcji "Opis Sprawy", która znajduje się na 2 stronie wniosku, należy doprecyzować, który wniosek chce się wycofać. W tym celu trzeba podać datę złożenia wniosku. Można też wycofać wniosek w zakresie jednego dziecka. W takiej sytuacji należy podać jego dane - imię, nazwisko oraz PESEL. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: infor.pl/zus.pl

Źródło zdjęcia głównego: Cavan Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości