Finanse i Praca

Prowadzenie firmy utrudnia życie rodzinne polskich przedsiębiorczyń. Jaka jest skala problemu?

Finanse i Praca

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
 Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką

Niemal 40 proc. polskich przedsiębiorczyń twierdzi, że prowadzenie firmy utrudnia im życie rodzinne - wynika z nowego raportu Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Co więcej, nawet 1/5 respondentek pracuje ponad 50 godzin tygodniowo. Co za tym stoi? Czy da się to zmienić?

Własny biznes a życie rodzinne

Prowadzenie własnego biznesu i jednocześnie życia rodzinnego - to nie jest łatwe zadanie. Potwierdzają to wyniki badań z nowego raportu "Bizneswoman Roku" Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Niemal 40 proc. respondentek twierdzi, że kierowanie firmy utrudnia im życie rodzinne. Przeciwnego zdania jest nieco ponad 30 proc. przedsiębiorczyń, które uważają, że dzięki m.in. elastycznym godzinom pracy własny biznes łatwo pogodzić z zajmowaniem się domem i rodziną.

Zobacz wideo: Praca i finanse

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Z raportu wynika też, że przedsiębiorcze kobiety pracują ponad normę:

  • prawie 1/3 respondentek spędza w pracy między 41 a 50 godzin tygodniowo;
  • nawet 1/5 ponad 50 godzin tygodniowo;
  • a trochę ponad 1/4 Polek prowadzących własne biznesy poświęca na obowiązki zawodowe ok. 40 godzin tygodniowo, czyli czas odpowiadający pracy na pełen etat.

Cyfry te dają do myślenia i budzą niepokój. Z raportu "Bizneswoman Roku" wynika, że 40 proc. ankietowanych przedsiębiorczyń ma problemy ze snem. Przypomnijmy, że Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że praca powyżej 55 godzin w tygodniu zwiększa ryzyko udaru mózgu o 35 proc.

Przez pandemię pracujemy więcej i dłużej

Jak się okazało na czas pracy wpłynęła m.in. pandemia. Połowa respondentek przyznała, że obecnie ma więcej obowiązków zawodowych niż przed 2020 r.

Kwestia życia rodzinnego, związanych z nim obowiązków i obawy o jego jakość powtarzają się jak mantra w rozmowach, debatach i badaniach na temat przedsiębiorczości kobiet. Od 13 lat pracujemy nad zmianą tych nierówności, uświadamiając, ucząc, nie tylko biznes, ale i jednostki, bo to czasem od ich decyzji zależy zmiana. Nie da się osiągnąć równouprawnienia w biznesie czy w polityce, dopóki nie będzie go w domach, dopóki kobiety będą musiały wybierać między rodziną a realizacją własnych ambicji zawodowych. Chwilowo tę sytuację pogorszyła pandemia, m.in. przez konieczność opieki nad dziećmi uczącymi się zdalnie

Zobacz wideo: Sonda dotycząca przedsiębiorczości Polek

Sonda dotycząca przedsiębiorczości Polek
Sonda dotycząca przedsiębiorczości Polek
Dzień Dobry TVN Online

Podział obowiązków

Obowiązki związane z posiadaniem rodziny niestety często stają na drodze kobiecej ścieżki zawodowej. Jak podaje GUS, jest to najczęstsza przyczyna bierności zawodowej Polek w wieku produkcyjnym. Na szczęście niemal 60 proc. respondentek dzieli się obowiązkami domowymi z partnerem lub partnerką albo przynajmniej stara się to robić. Jednak nadal aż u 1/4 tego brakuje. Z wcześniejszego badania Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką dowiadujemy się, że 14 proc. kobiet przed przyjęciem awansu powstrzymywałaby obawa, że nie dadzą rady pogodzić pracy z wychowaniem dzieci. Z kolei zdaniem 12 proc. istotny wpływ na podjęcie decyzji miałoby wsparcie w opiece nad dziećmi i większe partnerstwo w związku.

XIII edycja konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku

Bizneswoman Roku to największy i najstarszy w Polsce konkurs dla przedsiębiorczych kobiet. Zbieranie zgłoszeń w tegorocznej edycji już się zakończyło. Finalistki poznamy w kwietniu 2022, a laureatki i laureaci we wszystkich kategoriach zostaną ogłoszeni w maju 2022.

Inicjatywie patronuje TVN Grupa Discovery.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło:  Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką

Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe/Karolina Grabowska/Pexels

Pozostałe wiadomości