Abonament RTV - do kiedy i ile płacić?
27,30 zł - tyle wynosi miesięczny abonament za korzystanie ze zdolnego do odbierania sygnału publicznych nadawców odbiornika telewizyjnego. Wysokość analogicznej opłaty za odbiornik radiowy jest nieco mniejsza, bowiem mowa tu o kwocie 8,70 zł. Obie płatności należy uiszczać do 25. dnia każdego miesiąca.
Za weryfikację, czy płatnicy spełniają ten obowiązek, odpowiedzialna jest Poczta Polska. Pracownicy tej instytucji mogą składać wizyty kontrolne i sprawdzać, czy sygnał jest odbierany. Tak też stało się w lutym 2018 roku, kiedy kontrolerzy weszli do jednej z firm i zauważyli, że mimo braku odbiornika telewizyjnego w pomieszczeniu wyświetlane są za pomocą monitora LCD podłączonego do komputera treści nadawcy publicznego. Nałożona wówczas kara za nieopłacony abonament wyniosła 681 złotych.
Przedstawiciele firmy zwrócili się w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który stanął po ich stronie, zwracając uwagę, że obowiązek uiszczania abonamentu dotyczy tylko stricte odbiorników radiowych i telewizyjnych, a w regulującej tę kwestię ustawie nie są uwzględnione opłaty za samą możliwość oglądania telewizji na jakimkolwiek urządzeniu elektronicznym. Z tym wnioskiem nie zgodził się natomiast Naczelny Sąd Administracyjny, który skomentował sprawę i rzucił nowe światło na przepisy.
Kto powinien płacić abonament RTV? Wyrok NSA
Wedle wydanego w 2023 roku wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego abonament RTV pobiera się w celu realizacji misji publicznej przez państwowego nadawcę bez względu na to, na jakim urządzeniu jego treści są odbierane. Oznacza to, że opłata obowiązuje wszystkich, którzy oglądają TVP lub słuchają Polskiego Radia nie tylko za pomocą telewizora bądź odbiornika radiowego, lecz także z wykorzystaniem komputera, tabletu i telefonu. Lista płatników w tym momencie bardzo się wydłużyła.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ile powinna kosztować gałka lodów? Polacy podali kwotę, a sprzedawcy reagują
- Wysłałem pieniądze na zły numer telefonu. Co mogę zrobić?
- Huczne przyjęcia komunijne to kaprys? Joanna Przetakiewicz ocenia: "Nierówność jest bolesna"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: biznes.interia.pl
Źródło zdjęcia głównego: gielmichal/Getty Images