Jakie warunki trzeba spełniać, żeby otrzymać kredyt mieszkaniowy? "Jest prosty wzór"

Autor:
Berenika
Olesińska
Bierzesz kredyt? To musisz wiedzieć
Bierzesz kredyt? To musisz wiedziećDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Temat kredytów hipotecznych powraca do nas jak bumerang, głównie za sprawą programu rządowego Bezpieczny Kredyt 2%. Kto będzie mógł z niego skorzystać? Na co należy uważać, podpisując umowę z bankiem? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z edukatorem kredytowym Ronaldem Szczepankiewiczem.

Jak bezpiecznie wziąć kredyt? Porady eksperta

Drastyczny wzrost stóp procentowych odstraszył potencjalnych kredytobiorców, którzy rozważali zakup lub budowę nowego lokum. Popularność zaciągania kredytów hipotecznych jest obecnie najmniejsza od chwili wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

- Zdolność kredytowa znacząco spadła, od momentu podwyżek stóp procentowych o blisko połowę, tak że nie możemy sobie pozwolić na takie kwoty kredytu. (...) Rata jest wyższa. Niejednokrotnie dwa razy wyższa niż przed podwyżkami stóp procentowych - zaznaczył w Dzień Dobry TVN ekspert ds. kredytów hipotecznych Ronald Szczepankiewicz.

Kto w dzisiejszych czasach ma szansę pozwolić sobie na kredyt? Singiel w okolicach 30. roku życia, który zarabia 9 tysięcy złotych miesięcznie netto i nie posiada żadnych dodatkowych zobowiązań finansowych, otrzyma pół miliona złotych kredytu. O taką samą kwotę ubiegać może się rodzina w modelu 2+1 zarabiająca łącznie 10 tysięcy miesięcznie na rękę.

Ronald Szczepankiewicz zapoznał widzów Dzień Dobry TVN z łatwym sposobem na obliczenie tego, czy stać ich na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

- Trzeba się zastanowić, czy mamy odpowiednią ilość gotówki na koncie, aby móc taki kredyt hipoteczny otrzymać. Jest taki prosty wzór: cena transakcyjna nieruchomości x 26%. 20% to wkład własny do banku, a 6% to są te koszty okołokredytowe - wyjaśnił.

Program rządowy Bezpieczny Kredyt 2% - co o nim wiemy?

Wzrost stóp procentowych skłonił niektórych kredytobiorców do podjęcia decyzji o uwzględnieniu w umowie z bankiem możliwości płacenia stałych rat. Pomysł ten, choć kosztowny (rata kredytu jest wysoka, bez względu na zachodzące zmiany na rynku kredytowym), pozwala jednak odczuć stabilność finansową.

- To jest na pewno dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które chciałyby mieć cały czas taką samą ratę. (...) Daje to swego rodzaju bezpieczeństwo i łatwiej też zaplanować budżet domowy - zapewnił Ronald Szczepankiewicz.

Ekspert wspomniał w Dzień Dobry TVN również o nowym programie rządowym Bezpieczny Kredyt 2% i wskazał, kto może z niego skorzystać.

- Każdy, pod warunkiem, że jesteśmy w wieku maksymalnie 45 lat i nigdy wcześniej nie posiadaliśmy żadnego mieszkania. Nie ma tutaj limitu metra kwadratowego, ceny transakcyjnej, ale jest maksymalna kwota kredytu, jaką możemy otrzymać w tym programie - wytłumaczył.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości