Finanse i Praca

Jak sprawdzić, czy Twój PIT za 2021 rok został już rozliczony?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
gazeta.pl
Formularz PIT-37

Część osób złożyła już swój PIT za 2021 rok i zastanawia się, czy został rozliczony przez Urząd Skarbowy. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy czekają na zwrot nadpłaty lub składali PIT-28. Jak sprawdzić, czy zeznanie podatkowe zostało już rozliczone?

Jak sprawdzić, czy PIT złożony elektronicznie został rozliczony

Jeżeli składaliśmy zeznanie podatkowe za 2021 rok przez e-Urząd Skarbowy, to w nim znajduje się informacja o naszym zeznaniu. Aby sprawdzić, na jakim etapie jest proces, należy zalogować się na stronę. Można to zrobić poprzez podanie danych podatkowych - PESEL-u lub NIP-u i kwoty przychodów, poprzez aplikację mObywatel lub przy użyciu profilu zaufanego z e-dowodem lub bankowością elektroniczną.

Podatki

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Po zalogowaniu na stronie, widzimy panel z zakładką "Twój e-PIT". Po kliknięciu, u góry pojawia się pasek, w którym wybieramy opcję "złożone dokumenty" oraz rok 2021. Na ekranie wyświetli się status złożonego zeznania, a także informacje o zwrocie lub niedopłacie. W ten sam sposób można sprawdzić zeznania z poprzednich lat.

Jak sprawdzić, czy PIT złożony tradycyjnie został rozliczony

Jeśli składaliśmy PIT w formie tradycyjnej, czyli papierowej, i chcemy sprawdzić, czy zeznanie zostało już rozliczone, to nie zrobimy tego przez Internet. W tym celu trzeba skontaktować się telefonicznie z Urzędem Skarbowym oraz zapytać o status swojego zeznania podatkowego. Kontaktować powinno się z urzędem, do którego składane było zeznanie.

Zeznanie podatkowe za 2021 rok można składać wyjątkowo do 2 maja 2022 roku. Ze względu na to, że będący zazwyczaj ostateczną datą 30 kwietnia w tym roku wypada w sobotę, wydłużono czas na składanie PIT-u. Osoby, które składały PIT-28 miały czas do 2 marca 2022 roku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: mahos/Getty Images

Pozostałe wiadomości