To ostatni dzień na składanie wniosków. Od 1 lipca 2023 r. ruszył kolejny nabór do programu "Dobry Start", potocznie zwanego 300 plus. Rodzice mogą dostać w jego ramach dodatkowe środki na szkolną wyprawkę. Pieniądze przysługują więc opiekunom, których dzieci uczęszczają do szkoły. Termin na składanie wniosków powoli dobiega końca. Do kiedy trzeba złożyć dokumenty? Kiedy wypłaty świadczeń "300 plus"?
Program "Dobry Start" 2023 - nabór wniosków i zasady
Nabór do nowej, tegorocznej edycji programu "Dobry Start" ruszył 1 lipca i będzie trwał do 30 listopada 2023 r. Jest to świadczenie jednorazowe, które przysługuje wszystkim uczniom, rozpoczynającym nowy rok szkolny. Oznacza to, że nie ma kryterium dochodowego, które mogłoby uniemożliwić dostanie dofinansowania. W 2022 roku na 300 zł z programu mogło liczyć 4,4 mln młodych Polaków
Kiedy wypłaty 300 plus?
Osoby, które złożą wnioski w lipcu i sierpniu, mają dostać pieniądze najpóźniej do 30 września. Osoby, które zdecydują się na późniejsze złożenie dokumentów - we wrześniu, październiku bądź listopadzie, mogą spodziewać się wypłaty świadczenia w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.
Jak złożyć wniosek o świadczenie "Dobry Start"?
Wnioskami, ich rozpatrywaniem oraz wypłatą funduszy zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dokumenty można przesyłać jedynie drogą elektroniczną, a więc przez portal Emp@tia, portal PUE ZUS lub przy użyciu swojej bankowości elektronicznej.
Komu przysługuje dodatkowe 300 złotych na dziecko z programu "Dobry Start"?
O fundusze z programu "Dobry Start" mogą zgłaszać się rodzice dzieci uczęszczających do szkoły do 20. roku życia. W przypadku uczniów z niepełnosprawnością okres ten jest wydłużony do 24. roku życia. Nie przysługuje on jednak opiekunom dzieci chodzących do przedszkola bądź realizujących roczne przygotowanie przedszkolne, czyli "zerówki". Program dofinansowania nie obejmuje również studentów.
Świadczenie z programu #DobryStart przysługuje na dzieci uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia, a na dzieci z niepełnosprawnościami - do ukończenia 24. roku życia. pic.twitter.com/aT884LnBQ4
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) July 1, 2022
Więcej na temat świadczeń rodzinnych w tvn24.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jakie świadczenia na dziecko przysługują w 2023? Już czas na składanie wniosków
- Emerytura honorowa. Kto ma szansę ją otrzymać?
- Co zrobić, aby oszczędzić na wakacjach? Kluczem jest dobre planowanie
Autor: Teofila Siewko/Diana Ryściuk
Źródło: gov.pl/tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Krzysmam/Getty Images