Co zrobić, aby oszczędzić na wakacjach? Kluczem jest dobre planowanie

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
A. Gdula, I. Sanetra, Ł. Zagórski
To będą drogie wakacje
To będą drogie wakacje Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Do wakacji zostało już niewiele czasu. Niestety inflacja sprawia, że nawet za najdrobniejsze przyjemności będziemy musieli zapłacić znacznie więcej niż rok wcześniej. Co możemy zrobić, aby za wypoczynek zapłacić mniej? Czy kredyt na wakacje to dobry pomysł? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny.

Ile kosztują wakacje?

Katarzyna Bogdańska z córką Aidą nad morze jeżdżą od 12 lat, najczęściej w okolice Sopotu. - Przysłowiowa rybka w 2018 roku, za taką średnią porcję płaciło się ok. 45 złotych, a 2021 roku przy kasie zapłaciłam ponad 65 złotych, ok. 70 złotych. Te różnice dało się odczuć - powiedziała Katarzyna Bogdańska. W tym roku na wyjazd mogą sobie pozwolić tylko dlatego, że zaplanowały go rok wcześniej. - Część pieniędzy odkładamy sobie z przeznaczeniem, że będzie to właśnie na wakacje - powiedziała.

Rok temu gofry z cukrem pudrem kosztowały 11 złotych, a gofry z owocami i bitą śmietaną ok. 20-24 złotych. W tym roku Kasia z Aidą skalkulowały sobie np., że wyjście na kawę i gofry będzie je kosztowało co najmniej 76 złotych. Gdyby chciały zjeść obiad w smażalni, to porcja halibuta i dorsza z frytkami i surówką ich wakacyjny budżet zmniejszyłyby o kolejne 100 złotych. Jeśli do tego dodać nocleg za 250 złotych, to dziennie muszą być przygotowane na wydatek 430 złotych.

A ile kosztują wakacje w Krakowie? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Co zrobić, aby zapłacić mniej za wakacje?

Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny jest zdania, że aby mniej wydać na wakacje, warto dobrze zaplanować wypoczynek. - Im więcej rzeczy sobie zaplanujemy wcześniej i będziemy mniej więcej wiedzieli, co będziemy robić i ile to może kosztować, tym mniejsze to przekroczenie budżetu będzie - powiedział w Dzień Dobry TVN dziennikarz.

Bardzo często wydaje nam się, że pula pieniędzy, którą mamy przeznaczoną na wakacje to idzie ona głównie na zakwaterowanie. - Nie bierzemy pod uwagę, że tam trzeba dojechać, że tam się trzeba wyżywić. Koszty wyżywienia poszły w górę, [...], trzeba wziąć pod uwagę, że to wyżywienie może kosztować co najmniej połowę tego, co zakwaterowanie, a w niektórych przypadkach nawet drugie tyle. My zwykle tego nie mamy w budżecie - dodał.

Warto także zaplanować, co chcemy zobaczyć i ile mogą nas kosztować poszczególne atrakcje. Maciej Samcik dodał, że w sytuacji, gdy brakuje nam pieniędzy - branie pożyczki nie jest dobry pomysłem. - Po pierwsze są drogie w tym roku, bardzo. Po drugie to nie jest dobry pomysł pożyczać na konsumpcję. Pożyczanie pieniędzy ma sens, jeśli to jest rodzaj inwestycji - powiedział.

Co jeszcze warto wiedzieć? O czym pamiętać planując wakacje?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: A. Gdula, I. Sanetra, Ł. Zagórski

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości