Styl życia

Długi weekend sierpniowy 2022 w Polsce – wyjątkowe miejsca, do których warto pojechać

Styl życia

Aktualizacja:
Bieszczady, Polska

W długi weekend sierpniowy zwykle mamy do czynienia z dobrą pogodą i upałami. Przez co dużo czasu chcemy spędzić na łonie natury. Tegoroczna pogoda zapowiada się wyśmienicie, przed nami wysokie temperatury, chociaż możliwe burze. Gdzie warto pojechać na długi weekend sierpniowy w Polsce?

W 2021 roku większość Polaków wybierała się nad Morze Bałtyckie, na Mazury, w Bieszczady i Tatry. Są to popularne kierunki niemal co roku. To oczywiście piękne, atrakcyjne miejsca, ale wybraliśmy kilka innych, mniej znanych, w których prawdopodobnie będzie mniej tłoczno, ale nadal pięknie i wyjątkowo.

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Polska na długi weekend sierpniowy - Ponidzie

To położony w województwie świętokrzyskim niezwykle urozmaicony region Polski. Rozpościera się nad rzeką Nidą od miejscowości Chęcin po Nowy Korczyn. Ponidzie obejmuje niemal każdą formę krajobrazu. Od wąwozów lessowych, przez pola lawendy po liczne skałki i bagna. To także urocze, niewielkie miasteczka i wioski, a także wyjątkowa w tej części Europy roślinność stepowa i słynne w świecie źródła siarczano-słonych wód mineralnych.

Henryk Sadura/Getty Images

Zobacz więcej: Malownicze Ponidzie i inne miejsca w Polsce warte uwagi

Polska na długi weekend sierpniowy - Park Gródek w Jaworznie

Park Gródek w Jaworznie to jeden z najpiękniejszych zakątków województwa śląskiego. Znajduje się w spokojnej i zielonej okolicy i tak naprawdę bardziej przypomina ogród botaniczny. Opiekę nad nim sprawuje zresztą Śląski Ogród Botaniczny. Coraz częściej przyjeżdżają tutaj turyści z całej Polski, ale też z innych krajów. Park Gródek przez niektórych bywa nazywany „polskimi Malediwami”, przede wszystkim ze względu na lazurową wodę i strome klify tuż nad nią. Nie brakuje też atrakcji w samym Jaworznie i okolicy.

Mariusz Pietranek/Getty Images

Polska na długi weekend sierpniowy - Roztocze

To zyskujący coraz większą popularność, ale nadal „niezadeptany” region Polski. Roztocze to krajobraz wzgórz i lasów poprzecinanych roztaczającymi się pośród nich pasami pól, rzek i rzeczek. Zaczyna się tuż za Zamościem i kończy we Lwowie, obejmuje część Zamojszczyzny, Podkarpacia i dzisiejszej Ukrainy. Oferuje m.in. piękne krajobrazy, Roztoczański Park Narodowy, w którym żyją dzikie konie, rzekę Tanew z licznymi wodospadami, uzdrowisko w Horyńcu Zdroju, spływy kajakowe w sielskim otoczeniu i lokalną, nieco kresową kuchnię pełną kaszy gryczanej, grzybów i zamojskich cebularzy.

BartekChudzik/Getty Images

Zobacz więcej:

Polska na długi weekend sierpniowy - Pojezierze Iławskie i jezioro Jeziorak

Na tym stosunkowo mało popularnym obszarze znajduje się przede wszystkim wyjątkowe jezioro. Jeziorak to największe polskie jezioro typu rynnowego – długie, kręte, głębokie. Krajobraz wokół jest nietypowy, niekiedy przypomina bardziej Skandynawię, niż typową Polskę. Poza tym na wschód od Iławy znajduje się obszar będący gratką przede wszystkim dla fanów historii – pola bitwy pod Grunwaldem, czyli Wzgórza Dylewskie.

ewg3D/Getty Images

Zobacz więcej: Iława – atrak­cje tury­styczne dla dzieci i doro­słych

Polska na długi weekend sierpniowy - małopolska wieś Zalipie

Zalipie to jedna z najpiękniejszych wsi w Polsce. Znajduje się pod - również wartym uwagi - Tarnowem w województwie małopolskim. Zalipie jest znane (także na świecie, za sprawą internetu) z tradycyjnych, regionalnych chat, ozdabianych kolorowymi malunkami przez miejscowe gospodynie. Można się przejść po Zalipiu i podziwiać barwną, wyjątkową zabudowę. Mieszkające tam osoby niekiedy zapraszają na oprowadzanie, za drobną opłatą, po równie pięknych wnętrzach. Chętnie też opowiadają, skąd wziął się zwyczaj bogatego zdobienia chat w ich wsi.

Richard Radford/Getty Images

Zobacz więcej: Zalipie – polska wieś znana na całym świecie. "Tu kwiaty kwitną cały rok"

Polska na długi weekend sierpniowy - Kaszuby

Wiele osób postanawia w długi weekend wybrać się nad polskie morze. Piękne, bogate w liczne atrakcje mniejsze i większe miejscowości zwykle przyciągają tłumy. Jeśli mamy potrzebę odpocząć od tłoku, ale nadal być blisko morza, warto postawić na Kaszuby. To region pełen lasów, jezior, rzek i urokliwych, spokojnych miejscowości. To także regionalna kultura, a w niej kaszubski język i oryginalna kuchnia.

Jezioro Orle/Getty Images

Polska na długi weekend sierpniowy - Podlasie

Położony we wschodniej Polsce region jest tak obfity w miejsca warte uwagi, że warto przyjechać tu nie tylko na długi weekend, ale też na wakacje. Miejscowa, niekiedy dziewicza, zawsze bujna przyroda zadowoli wszystkich pragnących wypoczynku na łonie natury. Dodatkowo Podlasie to region bogaty kulturowo, który przypomina wielokulturowość przedwojennej Polski. Znajdują się tu liczne cerkwie, synagogi, drewniane kościółki, a nawet tatarskie meczety, jak ten w Kruszynianach. Nie brakuje też lokalnej, drewnianej zabudowy mieszkalnej z malowanymi okiennicami i pysznej, podobnie jak na Roztoczu, często nawiązującej do Kresów, kuchni.

Jacek Kadaj/Getty Images

Zobacz więcej:

Zobacz video: Kolonie dla dzieci po długim czasie w domu

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości