Wykonawcy heavy metalu wypromowali pewną modę, której głównymi atrybutami są długie włosy, skórzane elementy garderoby czy tatuaże. Najcięższe odmiany heavy metalu od lat kojarzone są z agresją, bezkompromisowością, wykorzystują też motywy antyreligijne, przez co przysparzają niektórym wykonawcom heavy metalu wielu wrogów.
Co to jest heavy metal? Historia heavy metalu
Muzyka heavymetalowa , określana też zamiennie po prostu jako „metal”, narodziła się w latach 60. i 70. w Wielkiej Brytanii. Styl ten charakteryzuje się mocnym, przesterowanym brzmieniem gitar, licznymi solówkami gitarowymi, śpiewanym lub krzyczanym wokalem i w wielu przypadkach wykorzystywaniem motywu agresji w warstwie tekstowej. Najbardziej znanym zespołem podawanym jako przykład zespołu heavymetalowego jest grupa Metallica . Ogromną popularność, poza sugestywną nazwą, zawdzięcza też licznym balladom (niekoniecznie) heavymetalowym . Jednak heavy metal miał innych protoplastów. Już pod koniec lat 60. ciężkie riffy gitarowe i popisowe sola na gitarach były wykorzystywane coraz odważniej w twórczości zespołów takich jak Deep Purple, Led Zeppelin czy Black Sabbath. Spośród nich ten trzeci uważany jest za prekursora, który dał początek tej odmianie muzyki, zainspirował też inne zespoły na całym świecie. W połowie lat 70. w surowym, charakterystycznym stylu zaczął grać zespół Judas Priest, a brzmienie zespołu, jak i niektóre elementy jego image'u, zyskały wielu naśladowców, także poza Wyspami, głównie w USA. Drugim zespołem, któremu przypisuje się wielkie zasługi w tworzeniu i propagowaniu muzyki metalowej, jest Motörhead – również z Wielkiej Brytanii. Zaczerpnął on szybsze tempo grania z popularnego w tamtych czasach na Wyspach punk rocka. Pod koniec lat 70. do głosu doszły też takie zespoły jak Iron Maiden oraz Saxon.
Muzyka heavymetalowa w Stanach Zjednoczonych
To właśnie pod koniec lat 70. minionego stulecia heavy metal coraz pewniej zaczął wkraczać do radia , a jego sława dotarła do Stanów Zjednoczonych, gdzie z czasem narodziły się największe gwiazdy heavy metalu. To w tym okresie bardziej melodyjną odmianę tego nurtu zaczęły tworzyć zespoły, które oprócz muzyki silnie pracowały nad swoim wizerunkiem scenicznym – Mötley Crüe, Kiss, Def Leppard czy Guns N' Roses. Zbiegło się to w czasie z rozpoczęciem działalności MTV, telewizji, która emitowała w specjalnych pasmach teledyski wykonawców heavymetalowych . Niejako w odpowiedzi na przesłodzony styl prekursorów heavy metalu w Stanach powstały w tym czasie zespoły, które zmieniły później oblicze tego gatunku i stały się inspiracją dla wielu innych, młodszych wykonawców. Były nimi wspomniana Metallica, Anthrax, Slayer czy Megadeth. Spośród nich najostrzej i najszybciej grał Slayer, uważany za czołowego wykonawcę nurtu zwanego thrashmetalem. Slayer szybko dorobił się wielu naśladowców, co zaowocowało kolejnymi, czasem ekstremalnymi odmianami heavy metalu, death metalem (formacja Death) czy black metalem (Bathory, Mayhem). Do głosu doszły też zespoły groove metalowe, jak Pantera czy Machine Head, których muzyka zainspirowała setki nowych zespołów na całym świecie. Swoistą nowością w heavy metalu wnoszącą zupełnie inną jakość i nowe podejście do tego gatunku muzyki stała się twórczość zespołu Korn. Nastąpiło to na początku lat 90. Dzięki twórczości Korna popularność zdobył gatunek określany jako nu metal. Sukces na ogromną skalę odniósł też Linkin Park, którego piosenki heavymetalowe z elementami hip-hopu zdobywały szczyty list przebojów.
Polski heavy metal – historia i główni przedstawiciele nurtu
Heavy metal w Polsce najwięcej zawdzięcza zespołom Kat oraz TSA. Znawcy gatunku jako trzeci zespół wymieniają też zespół Turbo. Kat rozpoczął działalność na początku lat osiemdziesiątych. Do dziś uważany jest za kluczowego przedstawiciela polskiego heavy i trash metalu. Wobec zespołu i frontmana grupy nieraz wysuwano oskarżenia o propagowanie satanizmu. Zespół TSA, założony przez gitarzystę Andrzeja Nowaka, tworzył bardziej melodyjną i mniej agresywną muzykę. Zdobył popularność z legendarnym wokalistą Markiem Piekarczykiem. Poza granice naszego kraju przebiła się również twórczość speed metalowego zespołu Vader założonego w roku 1983 w Olsztynie. Kolejnym zespołem, który zdobył jeszcze większy, światowy rozgłos, był Behemoth, działający od 1991 z Adamem „Nergalem” Darskim na czele, znanym w Polsce również z wytaczanych mu procesów (najsłynniejszy po podarciu Biblii na scenie), ale też z udziału (jako członek jury) w popularnym talent show oraz ze związku z wokalistką Dodą.
Polski DJ na szczytach list przebojów. Jaki przepis na sukces ma Andy Dust?
Zobacz także:
Od modela po muzyka. Czym tym razem zaskoczył nas Mikolas Josef, czeski reprezentant Eurowizji 2018?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision