Materiał promocyjny

Centrum Folkloru Polskiego w Karolinie. "Tutaj znajdziemy wszystko, całą historię zespołu "Mazowsze"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dzieje i historia zespołu „Mazowsze”
Dzieje i historia zespołu „Mazowsze”
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Dzień Dobry Wakacje gościło w Karolinie, miejscu nieodłącznie związanym z zespołem "Mazowsze". Jak mówił Tadeusz Sygietyński - dyrygent i kompozytor, założyciel zespołu: "Aby oddać całą prawdę o ludziach, trzeba poznać ziemię, na której żyją." O dziejach i historii zespołu, opowiedzieli goście programu - Wioletta Milczuk, zastępca kierownika Centrum Folkloru Polskiego "Karolin" oraz Krzysztof Kurlej, manager Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze".

Dzieje i historia zespołu "Mazowsze"

W zacisznej otulinie Lasu Młochowskiego, na terenie dwunastohektarowego parku, mieści się pałac i historyczna siedziba "Mazowsza".

- Tutaj znajdziemy wszystko, tutaj znajdziemy całą historię zespołu "Mazowsze", ale też inspiracje. Pamiętajmy, że kiedy zespół powstał, przy opracowaniu tego repertuaru niejednokrotnie wyjeżdżaliśmy - twórcy, choreografowie, Tadeusz Sygietyński, Mira Zimińska, do takich małych lokalnych ośrodków jak: Opoczno, Kurpie, Kadzidło, po to, żeby tam właśnie, na miejscu uczyć się tego folkloru, podpatrywać tych wiejskich muzykantów, gospodynie w pięknych spódnicach, zapaskach, i to właśnie na bazie tych doświadczeń budować markę zespołu - mówi manager "Mazowsza". - My w naszym Centrum Folkloru Polskiego pokazujemy historię zespołu przez te 74, w przyszłym roku 75 lat, ale pokazujemy też, czym zespół się tak naprawdę inspirował, jakie były korzenie tego, co teraz pokazujemy - dodaje.

Siedziba zespołu "Mazowsze" w Karolinie - żywa kolebka historii

Od września 2021 roku funkcjonuje w pałacu w Karolinie - Centrum Folkloru Polskiego "Karolin". Jest to miejsce zabytkowe, ale absolutnie niemuzealne. Dzięki pracy osób tworzących to miejsce jest żywą kolebką historii. Na terenie zielonego kompleksu z pałacem organizowane są wydarzenia kulturalne, rodzinne pikniki z zespołem “Mazowsze”, wydarzenia dla najmłodszych, wystawy dzieł sztuki, wystawy fotograficzne. Karolin to przestrzeń ogólnodostępna dla każdego, kto zechce zanurzyć się w historii.

- Karolin, jako siedziba zespołu "Mazowsze", to oczywiście duży kompleks, przepiękny park, w którym mieści się właśnie pałac Karolin. Jest tu niezwykła sala widowiskowa, w której zespół od 2009 roku występuje. (...) Od 2001 roku, od września historyczna siedziba zespołu "Mazowsze" - pałac Karolin jest Centrum Folkloru Polskiego. To miejsce, w którym jest ekspozycja, która tak naprawdę prezentuje dwuwątkowo polską tradycję ludową, ale poprzez właśnie historię i działalność zespołu "Mazowsze", który czerpał i inspirował się od zawsze tym co polskie, ludowe, narodowe - opowiada Wioletta Milczuk,  zastępca kierownika Centrum Folkloru Polskiego "Karolin".

Zespół "Mazowsze" ponad podziałami historyczno-politycznymi

"Mazowsze" jest wizytówką Polski bez względu na burzliwą historię kraju. Zespół od zawsze, niezależnie od władzy, czy systemu politycznego, szerzył kulturę i tradycję polską.

- Były okresy trudne przez te wszystkie lata. Pamiętajmy, że zespół powstał w 48 roku, zaraz po wojnie. Było wiele historycznych wydarzeń, które też miały wielki wpływ na to, co się dzieje w kulturze, na to, jak ta kultura jest postrzegana i odbierana. (...) Były momenty trudne, jak na przykład, kiedy w Polsce ogłoszono stan wojenny, zabrano wszystkim paszporty - nie mieliśmy paszportów, ale "zamknięto je na klucz", zabroniono wyjeżdżać. To było w grudniu, a w styczniu zespól "Mazowsze" wyjechał na tournee do Stanów Zjednoczonych - wspomina Krzysztof Kurlej.

O tym jak ludzie zaangażowani w rozwój zespołu radzili sobie w trudnych politycznych momentach i czym jest "tort" podczas występów "Mazowsza" oraz o dostępnych dla wszystkich atrakcjach w Karolinie, dowiecie się z materiału wideo.

Zobacz także:

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry Wakacje

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości