Styl życia

Cenne znaczki pocztowe. Co czyni je wyjątkowymi?

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Oliver Rossi/Getty ImagesZnaczki pocztowe

Nie da się określić ilości znaczków pocztowych, które powstały na przestrzeni lat. Zdecydowana większość z nich ma niewielką wartość. Zdarzają się jednak także okazy, za które kolekcjonerzy są w stanie zapłacić majątek. Dowiedz się, jak rozpoznać najcenniejsze znaczki i co czyni je takimi wyjątkowymi.

Wielu znawców tematu uważa, że kolekcjonowanie znaczków to nie to samo co filatelistyka, która niczym nauka ma znacznie większe aspiracje. Filateliści oprócz oczywistego kolekcjonowania znaczków, zajmują się przede wszystkim badaniem ich historii i metod kolekcjonerstwa. Co ciekawe, filatelista nie musi koniecznie posiadać fizycznie przedmiotów, które bada. Utworzenie cennej kolekcji filatelistycznej, oprócz samego “zbierania znaczków”, wymaga bogatej i wszechstronnej wiedzy. 

Historia kolekcjonerstwa znaczków

Kolekcjonerstwo znaczków ma prawie tak długą historię, co sam znaczek. Warto przypomnieć, że pierwszy w historii znaczek pocztowy powstał w Wielkiej Brytanii w roku 1840 i nosi nazwę Penny Black. Z kolei pierwszy znaczek pocztowy na terenie dzisiejszej Polski został wydrukowany w 1860 roku.

W latach 60. i 70. XIX wieku zbieranie znaczków było domeną głównie dzieci i młodzieży, stopniowo profesja ta zyskiwała coraz większe grono pasjonatów. Pod koniec XIX wieku młodzi kolekcjonerzy wyspecjalizowali się i zaczęli pokazywać swoje zbiory. Lata 20. XX wieku to zdecydowany wzrost liczby kolekcjonerów, a co za tym idzie – ceny znaczka. Zwraca się uwagę, że w Stanach Zjednoczonych wartość starszych znaczków znacznie wzrosła w latach 30. XX wieku. Wtedy wielu kolekcjonerów wykupiło zapasy znaczków, licząc na spory zysk, jednak w rzeczywistości był on znikomy.

Zdecydowana większość znaczków, które zostały wydrukowane po II wojnie światowej, jest dosyć łatwo dostępna i stosunkowo tania. Najwyższe ceny osiągają znaczki pochodzące z okresu klasycznego, czyli takie, które zostały wydrukowane do 1914 roku. Część specjalistów uważa natomiast, że klasyczne znaczki to te sprzed 1939 roku.

Cenne rosyjskie znaczki pocztowe

Rosyjskie znaczki pocztowe można dziś kupić za stosunkowo niewielką cenę, ale specjaliści są dosyć zgodni – ich ceny będą stopniowo rosły (także dlatego że obserwuje się wzmożoną aktywność rosyjskich kolekcjonerów).

Dużą wartość mają chociażby znaczki z czasów carskiej Rosji, a bywają sprzedawane przez nieświadomych kolekcjonerów za bezcen. Duży wpływ na ceny znaczków w danym kraju ma tradycja ich kolekcjonowania. W przypadku Rosji sytuacja jest szczególna, bo znaczenie ma także skomplikowana historia tego kraju. Na przykład w czasach Związku Radzieckiego wszystkie przedmioty związane z carską Rosją były niszczone. Dlatego teraz znaczki pochodzące z tamtego okresu są bardzo trudno dostępne, a dzięki temu cenniejsze.

Często znaczki rosyjskie mają zaniżone ceny, ale to się zmienia. Obecnie poszukiwane są znaczki z okresu stalinizmu – w Rosji ich brakuje, ale w Polsce jest ich całkiem sporo.

Cenne polskie znaczki pocztowe

Najdroższym polskim znaczkiem jest eksponat wydania krakowskiego o nominale 10 koron, który został wybity w 1919 roku i ma czarny nadruk "Poczta Polska". Został skopiowany w 440 egzemplarzach. Obecnie jego ceny oscylują od 37 do nawet 68 tys. zł.

Cenne znaczki pocztowe - PRL

Jednym z najdroższych znaczków z okresu PRL jest słynna “odwrotka bokserów”. Co ciekawe, znaczek powstał częściowo w wyniku omyłki. Pochodzi ze źle wydrukowanego arkusza znaczków z serii “Igrzyska Olimpijskie Melbourne” z 1956 roku. Znaczek ukazuje walczących bokserów. Nominał znaczka, a także napis “Poczta Polska” zostały wydrukowane odwrotnie. W roku 1985 cena znaczka wynosiła około 150 000 zł. Za dwa takie znaczki można było kupić popularnego wtedy malucha.

Cenne zagraniczne znaczki pocztowe

Pochodząca z kolonii angielskiej jednocentowa Gujana Brytyjska, wydrukowana w roku 1856, jest najdroższym znaczkiem pocztowym świata. Niejawne są dane osoby, która jest w posiadaniu tego znaczka. Szacuje się, że jej wartość wynosi 2 mln dolarów.

Cenne niemieckie znaczki pocztowe

Również stosunkowo nowe okazy mogą stać się nie lada gratką dla kolekcjonerów. Bardzo ciekawa historia zdarzyła się w Niemczech w roku 2001. Niemiecka poczta wydrukowała wówczas 14 mln znaczków upamiętniających słynną aktorkę Audrey Hepburn. Problem w tym, że poczta nia zadbała o odpowiednie prawa do wizerunku. Aktorka uwieczniona na znaczku paliła papierosa, co nie spodobało się jej spadkobiercom. Gdy zgłosili swój sprzeciw, zniszczono prawie wszystkie znaczki. Przetrwało jedynie kilka egzemplarzy.

Arkusz dziesięciu tych niezwykle rzadkich znaczków wylicytowano na aukcji dobroczynnej w Berlinie za 430 tys. euro. Audrey Hepburn była ambasadorem dobrej woli UNICEF od 1988 roku do śmierci w 1993 roku i to na rzecz m.in tej organizacji zostały przekazane wpływy z aukcji.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Z muzeum we Wrocławiu zniknęły cenne znaczki pocztowe. Były warte milion złotych

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Oliver Rossi/Getty Images

Pozostałe wiadomości