9 października obchodzimy Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego.
Znaczki pocztowe to małe przedmioty o dużej wartości – nie tylko kolekcjonerskiej, ale także finansowej. Rozpoznanie tych najbardziej wartościowych wymaga rozległej wiedzy, którą posiadają tylko najbardziej wytrawni kolekcjonerzy. Jednak część tendencji i zasad jest na szczęście powszechnie znana. Jeśli je poznasz, będzie ci dużo łatwiej zorientować się w tym wyspecjalizowanym świecie i być może nawet rozpocząć własną kolekcję. Filateliści mają nawet własne święto, które obchodzimy dzisiaj.
Najcenniejsze znaczki pocztowe świata potrafią kosztować fortunę, a zaliczają się do nich również znaczki pocztowe polskie. Poznaj historię tego ciekawego zjawiska, jakim jest filatelistyka.
Filatelistyka to dość kosztowne hobby. Cennik starych znaczków pocztowych zmienia się co jakiś czas. Z każdym rokiem rosną ceny tych najstarszych i najbardziej wyjątkowych egzemplarzy.
Filatelistyka to rodzaj hobby, którego centrum zainteresowania są znaczki pocztowe i inne druki pocztowe. Nie są to tylko walory filatelistyczne wydane przez Pocztę Polską, ale i zagraniczne. Można kolekcjonować znaczki z różnych stron świata, z konkretnymi wzorami lub z wybranych lat.
Przygotowanie znaczka pocztowego nie jest proste. Wymaga dużej precyzji. Najlepsi graficy są nagradzani m.in. w międzynarodowym konkursie sztuki filatelistycznej. Przyznawana tam nagroda to odpowiednik Oscara. W ciągu ostatnich ośmiu lat Polacy zdobywali ją aż pięć razy. Dwie nagrody trafiły do Anny Niemierko. Pokazała nam swoje nagrodzone znaczki. Dlaczego są wyjątkowe? Dowiedzieliśmy się również, które znaczki pocztowe są najcenniejsze dla filatelistów. A Aleksandra Pietrzak zaprojektowała znaczek Dzień Dobry TVN.