Styl życia

"Blizny" – losy kobiet, które walczyły w organizacji terrorystycznej. Dlaczego wstąpiły do armii?

Styl życia

Aktualizacja:

Obcinały włosy na krótko, a kolorowe sari zamieniały na strój do walki. Kiedy wstępowały do organizacji terrorystycznych były nastolatkami. Agnieszka Zwiefka poznała członkinie Tamilskich Tygrysów, a ich losy opowiedziała w dokumencie "Blizny".

Tamillskie Tygrysy

Tamilskie Tygrysy są uznawane za jedną z największych i najbardziej bezwzględnych organizacji terrorystycznych wszechczasów.

Stosowali metody bardzo porównywalne do tych, którymi walczyła z nimi wielka armia syngaleska. Tamta strona była uznawana za armię, ta za terrorystów

- tłumaczy Agnieszka Zwiefka.

Tamile są mniejszością na Sri Lance. Nie zgadzali się na dyskryminację i chcieli utworzenia w północnej części kraju, niepodległego państwa tamilskiego - Ilamu. Walka trwała 25 lat.

Bardzo często nazywamy coś, przyklejamy etykietkę nie wiedząc do końca jak wygląda to życie od spodu. I to był mój cel. Zajrzeć pod etykietkę

- mówi reżyserka.

Agnieszka Zwiefka była na rodzinnych wakacjach na Sri Lance. Na jednej z rajskich plaż, popijała drinka, kiedy uświadomiła sobie jaka jest przeszłość.

Dokładnie w miejscu, w którym dzisiaj opalają się turyści, miało miejsce ludobójstwo i tak naprawdę sześć i pół tysiąca ludzi zginęło

- opowiada.

Porzuciła wakacje i zaczęła szukać bohaterów i bohaterek, którzy mogliby opowiedzieć jej swoje wspomnienia i historię. Zależało jej, żeby szczególnie podkreślić kobiecą stronę.

Ta perspektywa kobieca jest dla mnie niezwykle ważna, ponieważ jest to bardzo patriarchalny kraj. Kobieta powinna być uległa, być gospodynią domową

- zauważa.

"Blizny" - o filmie

Prawię połowę "Tamilskich Tygrysów" stanowiły kobiety, w większości nastolatki. Kiedy wstępowały do armii miały 12, 13 lat.

Większość z nich wstępowała dobrowolnie, ale oczywiście były też takie, które były porywane i siłą wcielane (…) Te nastolatki nie wzięły się znikąd. To był efekt wieloletniej dyskryminacji, frustracji

- mówi reżyserka.

Dorastały w świecie, który był ogarnięty wojną. Do szkoły Vetrichelvi, bohaterki filmu, Armia Syngalezka, przyprowadza tamilskich mężczyzn, cywilów i obcinała im głowy na oczach dzieci. Vetrichelvi miała zaledwie 17 lat, gdy wstąpiła do organizacji. Podczas wieloletniej wojny domowej na Sri Lance straciła rękę i oko. Stała się znana jako radykalna ideolożka ruchu i poetka.

Nie jest do końca dobra, ani do końca zła. I takich bohaterów w kinie brakuje

- mówi.

Dzisiaj kobiety, które walczyły w Tamilskich Tygrysach są w punkcie, z którego zdaje się nie być wyjścia. Nie mogą dostać pracy, bo ich jedyne doświadczenie to walka.

Są kobietami, które na pierwszy rzut oka odstają od większości kobiet (…) Okaleczenia fizyczne to są najmniej problematyczne okaleczenia. Psychika jest o wiele większym

Próbę zrozumienia ich motywacji i odpowiedzi na pytanie "Dlaczego nastolatki wstępowały do organizacji terrorystycznych" podjęła Agnieszka Zwiefka. Jej dokument "Blizny" możecie obejrzeć podczas 17. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Millennium Docs Against Gravity - o festiwalu

Millennium Docs Against Gravity to jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie. Kształtuje opinie i inspiruje do refleksji nad tym, co dzieje się na świecie. W tym roku, ze względu na trwającą pandemię odbywa się zarówno stacjonarnie, jak i Online. Ta druga część startuje już 19 września. Więcej informacji znajdziecie pod tym adresem.

Zobacz też:

Weronika Rosati zachwyciła na festiwalu w Wenecji. Uwagę przykuwa dodatek projektu samej Elizabeth Taylor

Piotr Trojan wcielił się w postać Tomasza Komendy w filmie Jana Holoubka. Z jakich innych produkcji możemy znać aktora?

O 90 proc. mniej widzów. Właśnie ruszyła akcja z hasztagiem "ChodźDoKina!"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości