Styl życia

Benedykt Dybowski – niezwykły badacz Syberii i Bajkału. "To nie był więzień syberyjski, tylko aktywny naukowiec"

Styl życia

Benedykt Dybowski – doktor medycyny i biologii za działalność polityczną w powstaniu styczniowym został zesłany na Syberię, gdzie przez wiele lat badał ludzi, zwierzęta i rośliny. Choć zmarł przeszło 90 lat temu, do dziś uznawany jest za jednego z najsłynniejszych podróżników i odkrywców Bajkału i Syberii na świecie.

Odkrywca Syberii i Bajkału

Znany badacz pozostawił po sobie ponad 340 prac naukowych – zdjęcia, listy i setki eksponatów, które znajdują się w muzeach na całym świecie.

- Benedykt Dybowski to 97 lat historii. Dożył prawie 100 lat. Nie wiem, czy ktokolwiek, kiedykolwiek, jakąkolwiek metodą byłby w stanie policzyć, ile rzeczy po nim zostało - mówił etnograf Jacek Kukuczka z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

- Był bardzo dobrze wykształconym przyrodnikiem, stąd prawdopodobnie niezależnie, gdzie by się znalazł, realizowałby swoją pasję na najwyższym światowym poziomie. Zwierzęta, które zbierał znajdują się we wszystkich muzeach na świecie - mówił prof. Dariusz Iwan, Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk. – To nie był więzień syberyjski, tylko aktywny naukowiec – dodał i podkreślił, że jego badania do dnia dzisiejszego są wykorzystywane.

Leczył rdzennych mieszkańców

Swoją pracę badawczą łączył z leczeniem rdzennych mieszkańców. By pomóc przetrwać Aleutom, zamieszkującym Wysypy Komandorskie, sprowadził renifery z Kamczatki. Chciał poprawić ich byt. Udało się.

- Miał wizje ulepszania świata. Angażował się w życie tych, wśród których przebywał – podkreślił etnograf Jacek Kukuczka.

Zobacz w materiale wideo eksponaty z polskich muzeów. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na Player.pl.

Zobacz także:

Jakie będzie lato? Jest prognoza IMGW

GIS wycofuje z rynku kolejny produkt. Możliwa obecność szkła

Stygmatyzacja społeczna we współczesnym świecie – jak z nią walczyć?

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Miłka Fijałkowska

Pozostałe wiadomości