Bazylika św. Piotra – zwiedzanie wnętrza i podziemi

Bazylika świętego Piotra
Alexander Spatari / Getty Images
Źródło: Moment RF
Bazylika świętego Piotra w Rzymie to najbardziej rozpoznawalna budowla Watykanu. Jak wygląda zwiedzanie wnętrza tej monumentalnej świątyni? Co przyciąga tu miliony turystów z całego świata?

Bazylika Świętego Piotra w Watykanie to obok Kaplicy Sykstyńskiej i Placu Św. Piotra obowiązkowy obiekt do zwiedzenia dla każdego turysty przybywającego do Włoch. To również jedno z najważniejszych sanktuariów na świecie. Ołtarz wybudowano w miejscu, w którym pochowano świętego Piotra – pierwszego papieża w dziejach. Świątynia jest miejscem pochówku wielu papieży, w tym papieża Polaka – Jana Pawła II.

Bazylika Świętego Piotra w Rzymie – cel pielgrzymów z całego świata

Powierzchnia bazyliki wynosi aż 23000 m². Co czyni tę budowlę drugim pod względem wielkości kościołem na Ziemi. Według szacunków rocznie odwiedza ją około 7000000 turystów, co daje średnio prawie 20000 osób dziennie, lecz prawdą jest, że najwięcej podróżnych przyjeżdża tu w niedziele i w okresie wakacji, gdy zwiedzanie Watykanu można połączyć z odwiedzeniem innych atrakcji Rzymu czy Włoch.

Bazylikę św. Piotra wybudowano w latach 1506–1626 (tzw. Nowa Bazylika) i jest ona uważana za czołowe osiągnięcie stylu architektonicznego okresu renesansu i baroku. Wcześniej w miejscu tym znajdowała się wybudowana przez Konstantyna Wielkiego bazylika wczesnochrześcijańska. Długość bazyliki to ponad 211 metrów, szerokość i wysokość nawy głównej to odpowiednio 27 i 46 metrów.

Kopuła Bazyliki Świętego Piotra

Za osobne arcydzieło architektury można uznać kopułę wieńczącą bazylikę przy Placu Świętego Piotra. Jej masa to 14000 ton. Średnica mierzona od zewnątrz to prawie 59 metrów, a wysokość (od poziomu ulicy) – ponad 133 metry. Wejście na kopułę bazyliki, a dokładniej na taras widokowy na jej szczycie poprzedza pokonanie ponad pół tysiąca schodów. Wymaga to cierpliwości i niezłej kondycji, podobnie jak oczekiwanie w kolejce po bilety. Jest też druga opcja z nieco droższym biletem – wówczas część trasy pokonujemy windą, a resztę wchodząc po ponad trzystu stopniach. Biletów nie można kupić online, więc w sezonie nabycie biletów jest zarezerwowane tylko dla osób wytrwałych.

Zwiedzanie wnętrz Bazyliki Świętego Piotra

Wejście do Bazyliki Świętego Piotra jest bezpłatne. Zaraz po minięciu przedsionka, a następnie jednych z pięciu drzwi naszym oczom ukaże się uderzająca przestrzeń i przepych. Po prawej stronie dostrzec można posąg świętego Piotra. Uwagę dociekliwych zwróci wytarta prawa stopa świętego, jakby nieco cieńsza od stopy lewej. Powód to przeświadczenie niektórych turystów, że potarcie stopy św. Piotra przynosi szczęście.

W centralnej części zobaczymy ogromnych rozmiarów baldachim, który dobrze widać też podczas transmisji telewizyjnych z uroczystości kościelnych. Jest to dzieło Berniniego o wysokości prawie 30 metrów. W miejscu, gdzie krzyżują się nawy, spoglądając w górę, ujrzymy imponującą kopułę ozdobioną mozaikami Cavaliera d'Arpino. Ukazują one wyobrażenie Królestwa Niebieskiego. We wgłębieniach czterech filarów, na których opiera się kopuła, dostrzeżemy posągi świętych (św. Longina, Weroniki, Andrzeja Apostoła i Heleny). Pod posągami św. Andrzeja i św. Longina znajdują się zejścia do Grot Watykańskich (podziemi watykańskich). Znajdują się tam groby większości papieży. Ważna uwaga – grób Jana Pawła II 2 maja 2011 roku (czyli dzień po beatyfikacji) został przeniesiony z grot watykańskich do wnętrza bazyliki i mieści się obecnie w kaplicy świętego Sebastiana.

Pod kopułą znajduje się też konfesja Świętego Piotra. Możemy na nią spojrzeć przez przeszkloną przestrzeń tuż za baldachimem Berniniego.

We wnętrzu bazyliki zobaczymy też monumentalny ołtarz, w którego wnętrzu umieszczono drewniany tron, używany według tradycji przez samego św. Piotra podczas jego pobytu w Rzymie.

W nawach bocznych bazyliki wybudowano liczne kaplice. W jednej z nich znajduje się osłonięta szybą kuloodporną osławiona Pietà watykańska. W 1498 roku rzeźbę wykonał nieznany jeszcze wówczas Michał Anioł. Za pietą jest kaplica, w której przechowuje się krzyż autorstwa Pietra Cavalliniego. W pobliżu stoi też pomnik Krystyny Wazy – królowej Szwecji pochowanej również w podziemiach bazyliki.

Kolejne kaplice to św. Sebastiana (tu jak wspomnieliśmy, znajduje się grób Jana Pawła II) i Najświetniejszego Sakramentu z obrazem Trójcy Świętej. Naprzeciwko kaplicy św. Sebastiana jest kaplica Chóralna.

Ciekawostki związane z Bazyliką św. Piotra

  • Mimo że w 1942 roku Pius XII ogłosił, że pod Bazyliką spoczywają szczątki świętego Piotra, ciągle trwają spory archeologów poddające ten fakt w wątpliwość.
  • W maju 1972 roku na posąg Piety rzucił się z młotkiem szaleniec podający się za Jezusa. Uszkodził twarz figury (lewe oko i czubek nosa). To właśnie od tamtej pory posąg zabezpieczony jest grubą, kuloodporną szybą.
  • Jedna z kaplic w podziemiach watykańskich poświęcona jest Matce Bożej Częstochowskiej – powstała z okazji 1000-lecia chrztu Polski.
  • W bazylice zobaczyć można też Nagrobek Marii Klementyny Sobieskiej.

Zobacz wideo: Polka, która podbiła włoskie serca i ekrany

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Kierunek: Włochy – Cinque Terre, czyli szlakiem malowniczego parku

Zabytki i atrakcje Marsali. Co warto zobaczyć w tym włoskim mieście?

Salerno we Włoszech – atrakcje, zabytki, zwiedzanie. Co warto tam zobaczyć?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!