Styl życia

Bashobora – ksiądz, który wskrzesza umarłych? "W te historie możemy wierzyć lub nie"

Styl życia

Aktualizacja:

Uzdrowienia, wskrzeszenia i modlitwa wstawiennicza. Ojciec Bashobora to znany na całym świecie charyzmatyk. Na spotkaniach z nim ludzie płaczą, mdleją i krzyczą. Wiele osób uważa go za cudotwórcę. Na czym polega fenomen księdza z Ugandy? Rozmawialiśmy o tym z dziennikarzami Katarzyną Olubińską - Godlewską i Markiem Kęskrawcem.

Ksiądz Bashobora i jego cuda

Na spotkaniach z nim dzieją się rzeczy niesamowite. Ich uczestnicy twierdzą, że doznają uzdrowień. Wiele osób zapewnia, że ojciec John Baptist Bashobora wskrzesza zmarłych. Duchowny z Ugandy jest jednym z najbardziej znanych charyzmatyków. Jego wstawiennicza modlitwa potrafi zdziałać cuda.

Kiedy on staje z wiarą i zaczyna się modlić, to, o co on prosi, bardzo często się dzieje. Widać, że on żyje Ewangelią. Są tacy ludzie, bardzo obdarzeni przez pana Boga i tacy ludzie, nie wiemy dlaczego, są wybrani, żeby mocniej współpracować, być bliżej Boga

- mówi ojciec Paweł Sawiak, jezuita.

Działania ugandyjskiego księdza jednych zachwycają, u innych wywołują wątpliwości.

- Kiedy ksiądz Bashobora przywołuje różne cytaty z Pisma Świętego, to trudno mieć zastrzeżenia. Ale będą także równe, niesprawdzone, dziwne, często niebezpieczne elementy, które są obce tradycji chrześcijańskiej - zauważa ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Bashobora – ksiądz, który wskrzesza umarłych?

Oprócz uzdrowień dziejących się za jego wstawiennictwem szokują także wskrzeszenia, których rzekomo dokonuje. Dziennikarz Marek Kęskrawiec jest autorem książki "Bashobora. Człowiek, który wskrzesza umarłych".

- To jest nieco prowokacyjny tytuł. Ja nie wierzę, że wskrzesza. Biskup Życiński, nieżyjący już, żartował, że w konkurencji z Bashoborą nawet Jezus Chrystus słabo wypada. Próbowałem badać te przypadki. Jedni mówili o 27, inni o 40. Ojciec Bashobora na rekolekcjach, w których uczestniczyłem, opowiedział o jednym takim przypadku – podkreśla gość Dzień Dobry TVN.

Głośno było także o sytuacji, w której ojciec Bashobora miał wskrzesić swoją siostrę.

- Siostra umarła, ojciec Bashabora po kilku dniach przybył na jej pogrzeb, ona się przebudziła i mogła umrzeć dopiero wtedy, kiedy ją wyspowiadał i pobłogosławił. W tę historię możemy wierzyć lub nie, ja w nie szczerze mówiąc nie wierzę – twierdzi Marek Kęskrawiec dodając, że uznaje Bashaborę za fascynującą osobę.

Na czym polega jego niezwykłość?

- Sądzę, że fenomen ojca Bashabory polega na tym, że ludzie potrzebują Kościoła żywego. Niestety rzeczywistość jest taka, że w zdecydowanej większości kościołów kontakt wiernego z wiarą w Jezusa Chrystusa polega na tym, że raz w tygodniu idzie na mszę, ona jest dość zimna, z powtarzającymi się elementami, ludzie się nie znają i słuchają przeważnie śmiertelnie nudnych kazań. Ludzie chcą, żeby wiara była przeżyciem, emocją - podsumowuje dziennikarz.

Katarzyna Olubińska-Godlewska była na spotkaniu z ojcem Bashoborą. Jak mówi, poszła tam trochę z ciekawości. Jak wspomina ten dzień? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Z Tanzanii przez Włochy do Polski, czyli niezwykła wędrówka misjonarza. "Łomianki to najlepsze miejsce na świecie"

Wspomnienie o. Macieja Zięby. "Był człowiekiem autentycznym, jego polityką było ożenienie chrześcijaństwa z demokracją"

Dolindo Ruotolo - ksiądz, który wyprzedzał swoje czasy. "Pod wpływem jego słów nawracali się nawet mafiozi"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Anna Korytowska

Reporter: K. Chętnik, A Reczek-Bogacka

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości