Styl życia

Bartosz Krzysiek walczy o kontrakt siatkarski w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. "Szukałem sportowych wyzwań"

Styl życia

Polski siatkarz Bartosz Krzysiek lubi przecierać egzotyczne szlaki. W tym sezonie uzyskał miano pierwszego Polaka w lidze koreańskiej, a później omańskiej. Teraz stara się o współpracę w jednej z drużyn w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. O swojej sportowej karierze za granicą opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Bartosz Krzysiek o siatkówce za granicą

W lidze koreańskiej obowiązuje limit obcokrajowców - w siedmiozespołowych rozgrywkach może grać tylko siedmiu zagranicznych siatkarzy. Bartosz Krzysiek był jednym z nich. Trafił do drużyny poprzez draft w maju 2020 roku. W grudniu tego samego roku klub rozwiązał z nim kontrakt. Dalszą część sezonu w styczniu 2021 rozegrał w klubie omańskim Al-Salam Club. Teraz Bartosz wystąpił do klubu o wypowiedzenie, bo stara się o kontrakt w jednej z drużyn w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - Al-Dżazira.

- Szukałem sportowych wyzwań. Wszystko zaczęło się w Dubaju w 2017 r., gdy szukałem pierwszego zagranicznego klubu. Obsługa tamtego transferu nie była na najwyższym poziomie i pracowałem dla klubu, który był na skraju upadku. Później przeszedł fuzję i działa do dzisiaj - powiedział Bartosz Krzysiek.

- W 2020 r. zaaplikowałem do draftu do Korei i udało się, to było dla nie duże osiągnięcie. Samo trafienie do wymarzonej ligi czy klubu nie może być celem samym w sobie. Przystąpiłem do ciężkich przygotowań w Korei i po 4 miesiącach ruszyła liga - dodał.

Jak wygląda siatkówka na świecie?

Bartosz Krzysiek opowiedział w Dzień Dobry TVN o tym, jak wygląda podejście do piłki siatkowej za granicą.

- W większości drużyn zagranicznych, w tych klubach i ligach występuje tylko jeden lub dwóch obcokrajowców na drużynę. Bardzo ciężko się gra w takich drużynach, cała uwaga jest skupiona na tym jednym zawodniku. Nie tylko musi przodować w tym, co jest jego głównym zadaniem na boisku, ale również musi być pogodny i musi motywować zawodników - powiedział siatkarz.

- W Korei jest dobra mentalność do pracy, każdy szanuje i słucha szefa. Jest odczuwalna hierarchia. Dobrze przyjechać do takiego kraju i uświadomić sobie, że można pracować na 120 proc. W Omanie natomiast ta mentalność jest odwrotna. Zawodnicy traktują tam sport amatorsko, liga ma charakter półprofesjonalny - dodał.

Polska a światowa siatkówka

Jak wyglądają treningi w egzotycznych krajach w porównaniu z tymi w Polsce? Bartosz Krzysiek porównał osiągnięcia naszych rodaków z zawodnikami z zagranicy.

- Zbieram badania dla siebie, żeby wytłumaczyć, dlaczego Polacy są najlepsi w siatkówkę, dlaczego jesteśmy podwójnymi mistrzami świata z 2014 i 2018 r. Pierwszy punkt to mentalność. Taka Korea z takimi budżetami - gdyby otworzyli się na świat, to mogliby tą całą czołówkę nadgonić, natomiast wpajają zawodnikom swoją myśl szkoleniową - powiedział sportowiec.

- W Omanie ciągle potrzebują tej myśli szkoleniowej z zagranicy. Tam zawodnicy, kiedy trening jest od 18-20, to oni przychodzą i wychodzą o takich godzinach. A my staramy się jeszcze przygotowywać do treningów - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości