Styl życia

Bale dziewic w USA . Kontrowersyjna tradycja, w imię której dziewczynki ślubują ojcom czystość

Styl życia

Aktualizacja:
ntzolov

W Stanach Zjednoczonych każdego roku odbywa się kilka uroczystości, podczas których dziewczynki w wieku szkolnym składają deklarację czystości przed swoimi ojcami oraz Bogiem. Obiecują, że pocałunki, randki i seks będą im obce aż do ślubu. Bale dziewic to nie średniowieczna tradycja, tylko zwyczaj, który Amerykanie z konserwatywnych środowisk chrześcijańskich praktykują od zaledwie 20 lat.

"Purity balls", czyli bale dziewic, organizowane przez amerykańskich ewangelików, budzą sporo kontrowersji. Zwyczaj składania ślubów czystości w dzisiejszych czasach może wydawać się niedorzeczny, jednak uczestnicy takich imprez podchodzą do niego bardzo poważnie.

Jak wyglądają bale dziewic w USA?

Bale dziewic mają na celu przekonanie młodych ludzi do wstrzemięźliwości seksualnej. Odbywają się co roku w 48 stanach, a ich organizatorzy reprezentują konserwatywne środowisko religijne. Dziewczynki uczestniczące w tego typu wydarzeniach z reguły mają już za sobą pierwszą miesiączkę, jednak nie we wszystkich rejonach kraju ustala się granicę wieku dziecka. Zdarza się, że przed koniecznością złożenia przysięgi stawiane są pięciolatki.

Podczas uroczystości dziewczynki mają na sobie białe suknie, do złudzenia przypominające ślubne kreacje. Towarzyszą im ojcowie ubrani w eleganckie garnitury, a także prowadzący spotkanie pastor. Co ciekawe, na balach dziewic nie pojawiają się matki dzieci. Kluczowym momentem wydarzenia jest przysięga, składana zarówno przez córkę, jak i przez jej tatę. Zdarza się, że zastępuje go ojczym lub przyszły teść. Potem odbywa się impreza taneczna, którą porównać można do tradycyjnego wesela.

Uroczysta przysięga

Podczas balu dziewic dziewczynka zobligowana jest do złożenia przysięgi, która zabrania jej utrzymywania bliskich stosunków z przedstawicielami płci przeciwnej. Przyrzeka zachować czystość aż do ślubu, jednocześnie wyrzekając się randek, przytulania, pocałunków, seksu oraz nieprzyzwoitych myśli.

W ramach podkreślenia rangi uroczystości, własną przysięgę składają także ojcowie. Obiecują oni przed Bogiem, że będą czuwać nad cnotą swoich córek. Wygłaszają także formułkę dotyczącą uczciwego prowadzenia rodziny przez życie i stosowania się do zasad Kościoła. W niektórych stanach tradycja nakazuje wręczyć córce upominek w postaci pierścionka, bransoletki lub naszyjnika. Biżuteryjny drobiazg ma przypominać jej o słowach przysięgi.

Oficjalne złożenie obietnicy przed Bogiem na balu dziewic kończy rytualny taniec wokół krzyża. Dziewczynki składają pod nim białe róże, a następnie przystępują do uroczystego walca, w którym prowadzą je ich ojcowie.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Martyna Wojciechowska w Albanii

Autor: Magdalena Brzezińska

Pozostałe wiadomości