Styl życia

Wakacje na Bahamach – warto czy nie?

Styl życia

Micheldenijs/Getty Images

Bahamy – tysiące wysp i małych wsypek, przepiękne rafy koralowe, czysta woda. Niektórzy twierdzą, że Bahamy to prawdziwy raj na ziemi! Zaliczane są one do państw wyspiarskich. Ich położenie na Oceanie Atlantyckim jest niezwykle atrakcyjne, dlatego każdego roku przybywa tu wielu turystów. Czy Bahamy są odpowiednie dla każdego turysty?

Content: Bahamy, a dokładniej archipelag Wysp Bahama obejmuje teren niemal 14 tysięcy km2 i położony jest między Floryda a Kubą. Wyspy zamieszkałe przez największa liczbę ludności to Wielka Bahama oraz New Providence. A od czego pochodzi nazwa archipelagu? Od hiszpańskich słów baja mar oznaczających morze lub płytką wodę.

Bahamy – informacje podstawowe

Archipelag Wysp Bahama składa się z kilkuset wysp. Do największych pod względem powierzchni należą: wyspa Andros, zajmująca blisko 6 tysięcy km2, Wielkie Abaco –1681 km2, Wielka Inagua – 1544 km2 czy Wielka Bahama – 1373 km2. Bahamy zostały odkryte przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku. Przez lata Wielka Brytania prowadziła o te terytoria spór z Hiszpanią. W roku 1964 wyspy otrzymały autonomię, a 9 lat później uzyskały niepodległość.

Kiedy jechać na Bahamy? Jaki klimat panuje na Bahamach?

Na Bahamach panuje klimat podrównikowy wilgotny. W północnej części natomiast panuje klimat zwrotnikowy wilgotny. Na Bahamach nie ma pór roku takich jak w Europie – rok dzieli się na porę wilgotną i na porę suchą . Pierwsza z nich to pora letnia, natomiast druga – zimowa. Podczas pory letniej, przypadającej od maja do listopada, średnie temperatury na Bahamach wynoszą około 27 stopni Celsjusza, natomiast zimą, a więc od grudnia do kwietnia – około 21 stopni Celsjusza. W tym okresie najlepiej pojechać na Bahamy, bo jest to pora bezdeszczowa.

Klimat Bahamów sprzyja niestety częstym tropikalnym burzom. Huragany na Bahamach zdarzają się, a niektóre z nich są bardzo groźne. Jednym z ostatnich huraganów, który nawiedził wyspy był huragan Irma w roku 2017.

Karaibska kuchnia na Bahamach

Będąc na Bahamach, można skosztować wyśmienitej karaibskiej kuchni. Najczęściej podawane są tutaj warzywa oraz owoce. Nie brakuje również mięsa, zwłaszcza jagnięciny – mieszkańcy wysp hodują owce oraz kozy. Jednak najczęściej podawane są tutaj dania, których główną rolę odgrywają owoce morza – oczywiście nie powinno nas to dziwić! Ryby, skorupiaki, glony – wszystko smakuje tutaj wyśmienicie!

Atrakcje turystyczne na Bahamach

Co warto zobaczyć na Bahamach? Oczywiście największa atrakcją są plaże – czysta woda, delikatny jasny piasek, kolorowe ryby, rafy koralowe. Przybywa tu wielu turystów, którzy uprawiają sporty wodne, przede wszystkim nurkowanie. Przy plażach funkcjonuje wiele wypożyczalni sprzętu, a także wiele szkół – jeśli nie umiesz nurkować, możesz nauczyć się tego właśnie na Bahamach! Będąc na Bahamach, warto zobaczyć również wyspę świń – jest to bezludna wyspa, jednak… zamieszkała przez świnie. Big Major City – bo tak nazywa się wyspa, jest jedną z największych atrakcji turystycznych.

Zwiedzając Bahamy, warto wybrać się do stolicy wysp – Nassau. Miasto to położone jest na wyspie New Providence i określane jest jako centrum kulturalne Bahamów. Można zwiedzić tam muzea, Narodową Galerię Sztuki, a także zoo, w którym, jak można się spodziewać, występuje wiele egzotycznych zwierząt. Oczywiście Nassau ma bogatą ofertę gastronomiczną.

Miejscem wyjątkowym na Bahamach jest Exuma, gdzie znajduje się Sea Park. Błękitne laguny tu występujące uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. Atrakcją turystyczną na Bahamach może być również sam nocleg – domki na wodzie na Bahamach cieszą się zainteresowaniem turystów z całego świata!

Bahamy – ciekawostki

  • Bahamy dla osób z Europy są niezwykle malownicze i bajeczne. Kryją również wiele niespodzianek. Poniżej kilka ciekawostek na temat tych wysp:
  • W skład archipelagu wchodzi aż 700 wysp, ale tych zamieszkałych jest niecałe 30! Najludniejszą wyspą jest New Providence i mieszka na niej 200 tys. osób.
  • Na archipelagu znajduje się różowa wyspa, a dokładniej różowa plaża na Wyspie Portowej – obiekt pożądania wielu turystów. Dlaczego jest różowa? Dzieje się tak z powodu skorupiaków otwornic – maleńkich morskich zwierząt, które posiadają jasnoróżowe muszle.
  • Na Bahamach znajduje się druga na świecie pod względem głębokości morska kawerna – jej głębokość wynosi aż 202 m.
  • Bahamy słyną ze ślubów – każdego roku setki par wybiera na swój ślub piękny ogród – Versailles Gardens na wyspie Paradise.

Bahamy zachwycają swoim pięknem. W dużej części wyspy są dzikie, przez co jeszcze bardziej zachęcają, aby je odwiedzić. Wypoczynek w takim miejscu nie może być nieudany!

Grecja ponownie otwiera się na turystów. Tuż przed wakacjami

Zobacz także:

Kochasz przygodę i podróże? Zrób tak jak oni!

"Nieistotne" podróże po Europie. Jest propozycja Brukseli w sprawie ograniczeń

Jak zaplanować tegoroczne wakacje? "Podróże w dzisiejszych czasach są trudniejsze"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości