Styl życia

Anna Lee Fisher - pierwsza matka w kosmosie: "Czułam odpowiedzialność wobec kobiet, które przyjdą po mnie"

Styl życia

Pracowała w NASA przez 30 lat. Brała udział w misji wahadłowca Discovery, która umieściła na orbicie dwie satelity komunikacyjne i sprowadziła na Ziemię dwie inne, które nie weszły na właściwe orbity. Wykonując tę misję przeszła do historii jako pierwsza matka w kosmosie. Z Anną Lee Fisher rozmawiała Anna Kalczyńska.

Anna Lee Fisher - pierwsza matka w kosmosie

35 lat temu ogłoszono listę 5 astronautek, które brano pod uwagę do misji kosmicznej. Anna Lee Fisher była wtedy w 8. miesiącu ciąży. Jednak się nie wahała.

- Zdawałam sobie sprawę z ryzyka, ale czułam jednocześnie olbrzymią odpowiedzialność przed faktem, że po raz pierwszy pozwalano brać udział w misjach kobietom. Czułam odpowiedzialność wobec kobiet, które przyjdą po mnie. Chciałam pokazać, że można być mamą i mieć jednocześnie wymagający zawód - wspomina astronautka. Co na to jej mąż?

- Oboje zdawaliśmy sobie sprawę, że nadejdzie taki dzień. Od momentu, gdy się poznaliśmy i odkryliśmy, że obydwoje kochamy kosmos i eksploracje, żadne z nas się nie wahało - zapewnia Anna Lee Fisher w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Matka - astronautka

Urodziła córeczkę w piątek, a już w poniedziałek była w pracy. Jak tłumaczy, chciała wziąć udział w porannej odprawie.

- Czułam, że to będzie pewien rodzaj oświadczenia wystosowanego do moich kolegów. Wielu z nich było rodzicami. Chciałam ich zapewnić, że fakt posiadania dziecka nie będzie dla mnie wymówką do zrzucenia ze mnie odpowiedzialnością - opowiada Anna Lee Fisher. Karmiła piersią przez 4 miesiące.

- Trwałoby to pewnie dłużej, ale niestety córka zdecydowała, że jedzenie z butelki jest dużo łatwiejsze - śmieje się pierwsza matka w kosmosie. Męska część załogi traktowała ją na równi.

- Bardzo mnie szanowali, wiedzieli, że jestem mamą. Kiedy zaczynaliśmy trening stawaliśmy się po prostu załogą i każdy skupiał się na misji, bo robiliśmy rzeczy, których nikt przed nami nie robił - podkreśla astronautka. Jej zdaniem posiadanie dzieci jest cudowne, ale na matce spoczywa odpowiedzialność wobec siebie samej, swojej pasji i tego, co chce robić.

- Tak długo, jak jesteś szczęśliwa i twoje dziecko jest pod dobrą opieką, gdy ciebie nie ma, nie powinnaś czuć się winna - zaznacza Anna Lee Fisher, która niedawno brała udział w międzynarodowej konferencji Perspektywy Women in Tech Summit.

Zobacz też:

Emma Stone jest w ciąży. Aktorka długo to ukrywała, ale zdjęcia nie zostawiają wątpliwości

Natalia Szroeder pokazała mamę. Fani nie mają wątpliwości: "Wyglądacie jak siostry"

Duża zmiana w kalendarzu szczepień. Które szczepienia są obowiązkowe w 2021 roku?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Luiza Bebłot

Reporter: Michał Malinowski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości