Poszukiwane newsy

Gwałtowny wzrost liczby przedwczesnych porodów w Ukrainie. "Nie możesz zabrać dziecka ważącego 600 g do piwnicy"

Poszukiwane newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
wiadomosci.gazeta.pl/BBC
Poród

Nawet dwukrotny wzrost przedwczesnych porodów zauważyli lekarze w niektórych rejonach Ukrainy. To wynik stresu i problemów medycznych związanych z rosyjską inwazją na ten kraj. W Charkowie pomimo alarmów przeciwlotniczych personel szpitala pozostaje na oddziale intensywnej terapii.

Wojna w Ukrainie. Przedwczesne porody w Charkowie

Trwa wojna w Ukrainie. W ciągu ostatnich tygodni odnotowano w tym kraju znaczny wzrost przedwczesnych porodów. W Charkowie zauważono, że porody przed terminem stanowią obecnie 50 proc. wszystkich urodzeń.

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

- Zakażenia, brak pomocy medycznej, złe odżywianie - wojna stwarza ryzyko przedwczesnego porodu - tłumaczyła BBC dr Iryna Kondratowa, dyrektor jednej z klinik położniczych w Charkowie.

Jak dodała, niektóre kobiety zmuszone są do spędzania wielu godzin w zatłoczonych piwnicach czy schronach, gdzie łatwiej o infekcję. Dodatkowo w strefach objętych konfliktem trudniej jest uzyskać pomoc medyczną. Pomimo alarmów przeciwlotniczych jej personel podjął decyzję o pozostaniu na oddziale intensywnej terapii z najmniejszymi dziećmi.

- Nie możesz zabrać dziecka ważącego 600 g do piwnicy. To byłaby podróż w jedną stronę. Więc zostajemy z dziećmi i przeżyjemy z nimi bombardowania - mówiła dr Iryna Kondratowa.

Zobacz wideo: Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie

Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie Źródło: Dzień Dobry TVN

Lwów. Liczba przedwczesnych porodów wzrosła dwukrotnie

Znaczący wzrost przedwczesnych porodów odnotowano także we Lwowie. Do niedawna miasto to uchodziło za bezpieczne, więc wiele ciężarnych kobiet z terenów objętych walkami uciekło do niego.

Jak informuje BBC, we lwowskim szpitalu położniczym liczba przedwczesnych porodów wzrosła dwukrotnie. W placówce powstaje bunkier podziemny dla małych pacjentów wymagających intensywnej terapii.

Niektóre dzieci przychodząc na świat ważą niespełna 600 g lub 800 g.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl/BBC

Źródło zdjęcia głównego: Image taken by Mayte Torres/Getty Images

Pozostałe wiadomości