Nawet dwukrotny wzrost przedwczesnych porodów zauważyli lekarze w niektórych rejonach Ukrainy. To wynik stresu i problemów medycznych związanych z rosyjską inwazją na ten kraj. W Charkowie pomimo alarmów przeciwlotniczych personel szpitala pozostaje na oddziale intensywnej terapii.
Wojna w Ukrainie. Przedwczesne porody w Charkowie
Trwa wojna w Ukrainie. W ciągu ostatnich tygodni odnotowano w tym kraju znaczny wzrost przedwczesnych porodów. W Charkowie zauważono, że porody przed terminem stanowią obecnie 50 proc. wszystkich urodzeń.
Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
- Zakażenia, brak pomocy medycznej, złe odżywianie - wojna stwarza ryzyko przedwczesnego porodu - tłumaczyła BBC dr Iryna Kondratowa, dyrektor jednej z klinik położniczych w Charkowie.
Jak dodała, niektóre kobiety zmuszone są do spędzania wielu godzin w zatłoczonych piwnicach czy schronach, gdzie łatwiej o infekcję. Dodatkowo w strefach objętych konfliktem trudniej jest uzyskać pomoc medyczną. Pomimo alarmów przeciwlotniczych jej personel podjął decyzję o pozostaniu na oddziale intensywnej terapii z najmniejszymi dziećmi.
- Nie możesz zabrać dziecka ważącego 600 g do piwnicy. To byłaby podróż w jedną stronę. Więc zostajemy z dziećmi i przeżyjemy z nimi bombardowania - mówiła dr Iryna Kondratowa.
Zobacz wideo: Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Lwów. Liczba przedwczesnych porodów wzrosła dwukrotnie
Znaczący wzrost przedwczesnych porodów odnotowano także we Lwowie. Do niedawna miasto to uchodziło za bezpieczne, więc wiele ciężarnych kobiet z terenów objętych walkami uciekło do niego.
Jak informuje BBC, we lwowskim szpitalu położniczym liczba przedwczesnych porodów wzrosła dwukrotnie. W placówce powstaje bunkier podziemny dla małych pacjentów wymagających intensywnej terapii.
Niektóre dzieci przychodząc na świat ważą niespełna 600 g lub 800 g.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Wystartowała platforma, która ułatwia pomoc uchodźcom z Ukrainy. "Jej cel jest humanitarny"
- Artyści namalowali przed PKiN "ДЕТИ". To gest solidarności z Ukrainą
- Rosyjski żołnierz postrzelił w twarz 11-latkę. Kula przeszła przez szczękę
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: wiadomosci.gazeta.pl/BBC
Źródło zdjęcia głównego: Image taken by Mayte Torres/Getty Images