Razem z Ukrainą

Artyści namalowali przed PKiN "ДЕТИ". To gest solidarności z Ukrainą

Razem z Ukrainą

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
TVN Warszawa
Warszawa

Warszawskie środowisko kulturalne zgromadziło się na Placu Defilad, by namalować napis ДЕТИ oznaczający w języku rosyjskim dzieci. To nawiązanie do tragedii w Mariupolu, gdzie wojsko Putina zbombardowało Teatr Dramatyczny, w którym schowali się cywile.

27 marca świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru, który został uchwalony w 1961 roku. Od tego czasu corocznie obchodzi go wiele instytucji na całym świecie, w tym w Polsce. Na kilka dni przed świętem, w stolicy osoby związane z kulturą namalowały napis  ДЕТИ oznaczający w języku rosyjskim dzieci. Został on umieszczony przed Pałacem Kultury i Nauki pomiędzy Teatrem Dramatycznym a Studio.

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Zbombardowany teatr w Mariupolu

Inicjatywa nawiązuje do zdarzenia, które miało miejsce w Mariupolu. 16 marca br. w tamtejszym Teatrze Dramatycznym ukrywali się cywile przed atakiem wroga. Jak przekazała telewizja CNN, przed budynkiem widniał napis ДЕТИ, który miał być informacją dla rosyjskich wojskowych. Był on widoczny dla przelatujących samolotów. Mimo to instytucja została zbombardowana. Rada miasta przekazała, że zginęło ok. 300 osób.

Hołd dla Mariupola

Jak przeczytamy na tvn24.pl, organizatorzy warszawskiej akcji artystycznej wraz z Polskim Ośrodkiem Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) apelują do ośrodków, by wykonały podobny gest.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru na Placu Defilad zostało odczytane orędzie, które przygotował Dramatyczny Kolektyw w składzie: Monika Strzępka, Agata Adamiecka, Małgorzata Błasińska, Jagoda Dutkiewicz, Monika Dziekan, Dorota Kowalkowska.

Umieśćmy przed każdym teatrem w Polsce i na świecie napis ДЕТИ. Niech ten napis-okrzyk niesie się przez świat: ДЕТИ ДЕТИ ДЕТИ... Niech usłyszy go zbrodniarz i zrozumie, że uderza w nas wszystkich. Niech usłyszy go Ukraina i wie, że wszyscy jesteśmy z nią

Więcej informacji na TVN Warszawa.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: TVN Warszawa

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości