Zdrowa kuchnia Anny Dec

W kuchni Dzień Dobry Wakacje Anna Dec przygotowała bardzo zdrowe dania: szakszukę, tartę gryczaną z porzeczkami i bezową chmurką oraz chłodnik z pieczonymi ziemniakami.

Wielozadaniowa szakszuka

Składniki:

1 czerwona papryka

masło klarowane

1 żółta papryka

nać pietruszki

2-3 pomidory na gałązce

1 biała cebula

1 czerwona cebula

1 czosnek

pomidory krojone w kartoniku (mogą być z przyprawami typu bazylia, oregano lub cebulka)

cynamon

kurkuma

1/2 łyżeczki ksylitolu

jajka od szczęśliwych kur, tyle ile potrzebujesz dla rodziny (dla 2 osób np. 3 jajka)

mozzarella di bufala

tarty parmezan

jogurt grecki

świeża bazylia

oregano

sól himalajska niejodowana

świeżo mielony pieprz

Przygotowanie:

Na głębokiej patelni rozpuść łyżkę masła klarowanego. Następnie wrzuć skrojone w kostkę cebulki i zeszklij je na mniejszym ogniu. Dorzuć 1-2 ząbki czosnku, też pokrojone w kostkę. Na tym etapie możesz doprawić "na oko" solą i pieprzem.

Jak już zeszkli się cebulka, dodaj skrojoną w kostkę paprykę, czerwoną i żółtą dla urozmaicenia walorów smakowych i zdrowotnych. Zwiększ delikatnie moc. Podsmażaj aż papryka zmięknie.

Dodaj skrojone w kostkę pomidory i delikatnie podsmaż. Następnie wrzuć pomidory z kartonika z sosem pomidorowym. Wszystko duś kilka minut mieszając. Dodaj bazylię, oregano, dwie szczypty cynamonu i pół łyżeczki ksylitolu. Dorzuć skrojoną nać pietruszki. Możesz dorzucić mozzarellę lub ser feta.

Jeżeli chcesz wykorzystać mieszankę później, odłóż połowę do jakiegoś pojemnika.

Do tego co zostało na patelni wrzuć jajka, tak jak robi się jajka sadzone. Rozdziel porcje, obsyp parmezanem. I tak możesz cieszyć się zdrową, pożywną i smaczną szakszuką.

Pozostałe porcje możesz wykorzystać w ciągu dnia. Tylko już bez jajek.

OPCJA PIERWSZA: podgrzej na patelni, dodaj połówkę awokado skrojonego w kostkę. Już po wyłożeniu do miseczki dodaj łyżkę jogurtu greckiego i obsyp parmezanem. Można taką porcję wziąć do pracy, np. w termos i zjeść ciepłe po kilku godzinach.

OPCJA DRUGA: ugotuj pełnoziarnisty makaron. Mieszankę wrzuć na patelnię, dodaj ugotowany makaron. Można podać z mięsem, super sprawdza się indyk.

I tak z jednego porannego dania, tzw. podstawy, masz 3 gotowe dania na cały dzień.

Tarta gryczana z porzeczkami i bezową chmurką

Składniki:

0,5 kg mąki gryczanej

1 kostka masła

olej kokosowy nierafinowany tłoczony na zimno

ksylitol

porzeczki czarne, czerwone i białe

3 jajka

świeża mięta

sok z cytryny

sól

mleko – najlepiej roślinne

mąka ziemniaczana

Przygotowanie:

Przygotuj spód do tarty. Do miski wsyp ok. 350-400 g mąki gryczanej. Dodaj schłodzone masło, najlepiej rozdzielone drobniej. Następnie dodaj 2 jajka, szczyptę soli, łyżeczkę rozdrobnionego ksylitolu i łyżeczkę mleka. Wszystko ugnieć i rozdziel na dwie kule. Owiń w folię i włóż na ok. godzinę do lodówki lub na kilkanaście minut do zamrażarki.

W tym czasie przygotuj porzeczki. Najlepiej w kąpieli kwasowo-zasadowej. Można je delikatnie skarmelizować na patelni z masłem i ksylitolem, ale niekoniecznie.

Wyjmij ciasto z lodówki, wyłóż na formę do tarty. Dziurkujemy widelcem. Ciasto podpiecz w 180 st. C. Później dołóż owoce. Białka ubij na sztywno, dosypując później rozdrobnione 4 łyżki ksylitolu, stopniowo. Dodaj łyżeczkę soku z cytryny i pół łyżeczki mąki ziemniaczanej.

Ubite białka wyłóż na owoce. Wszystko zapiekaj przez 15 min. w 140 st. C, a następnie przez 30 min. w 120 st. C. Wystudź ciasto w uchylonym piekarniku. Na koniec ozdób je np. miętą.

Chłodnik po podlasku z pieczonymi ziemniakami

Składniki:

2 kefiry

2 zsiadłe mleka

ogórki kiszone (nie kwaszone)

7 świeżych ogórków - najlepiej gruntowych

koperek

rzodkiewka

cytryna

sól himalajska różowa niejodowana

pieprz czarny (najlepiej do zmielenia w młynku)

1 kostka masła

czosnek

rozmaryn

przyprawa do ziemniaków

1/2 kg młodych ziemniaków

olej winogronowy

Przygotowanie:

Zetrzyj na dużych oczkach do dużej misy ogórki kiszone i świeże. Dodaj tartą rzodkiewkę, koperek, szczypiorek, wyciśnij 2-3 ząbki czosnku, dodaj łyżeczkę soku z cytryny. Dodaj łyżeczkę soli, pieprzu. Wymieszaj, a następnie wlej kefir lub zsiadłe mleko. Jeżeli jest za mało słone lub pieprzne, dopraw według uznania. Wstaw do lodówki.

Wyczyść szczoteczką młode ziemniaki, pokrój w ćwiartki. Nagrzej piekarnik do 200 st. C. Ziemniaki wymieszaj w rozpuszczonym maśle z czosnkiem i solą, możesz dodać ulubione zioła lub przyprawę do ziemniaków. Zamiast masła możesz użyć oleju z pestek winogron. Wstaw ziemniaki do piekarnika i piecz ok. 40 min. W połowie zamieszaj ziemniaki.

Podaj chłodnik oddzielnie w miseczkach, a na talerzyk wyłóż upieczone ziemniaki. Jedz, maczając ziemniaki w chłodniku. Połączenie obłędne. Bardzo orzeźwiające w upalne dni. Dostarczysz potrzebnego białka, wapnia i dobrych bakterii swoim jelitom.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry Wakacje

podziel się:

Pozostałe wiadomości