Włoskie smaki. Ravioli z krewetkami i spaghetti z mulami

Dawid Budzich, uczestnik programu "MasterChef", zabrał Marcina i Dorotę nad morze za sprawą włoskich przysmaków, które przygotował w kuchni Dzień Dobry TVN. Czy jego ulubioną kuchnią jest właśnie kuchnia włoska? Jak przygotować sycylijski przysmak - arancini? Skorzystajcie z jego przepisów na: ravioli z krewetkami oraz spaghetti z mulami i kalmarami.

Spaghetti al nero di sepia z mulami i kalmarami

Składniki:

spaghetti barwione atramentem z kałamarnicy

3 małe kalmary

300g muli

kilka pomidorków cherry

oliwa z oliwek extra virgin

pół główki czosnku

4 fileciki anchois

szalotka

kieliszek białego wytrawnego wina

cytryna

pęczek pietruszki

pół pęczka koperku

masło

sól

pieprz

Przygotowanie:

Makaron gotujemy w dużej ilości wody, dobrze osolonej all dente. Na patelni rozgrzewamy kila łyżek oliwy dorzucamy drobno posiekane anchois, szalotkę i czosnek, po około 5 minutach deglasujemy białym winem, dodajemy oczyszczone mule (jeśli któraś jest otwarta wyrzucamy) i przykrywamy pokrywka, gdy małże się otworzą dodajemy trochę soku z cytryny i pokrojone na ćwiartki pomidorki cherry, patelnię zestawiamy z gazu, do małży dodajemy makaron, łyżkę masła, posypujemy posiekana pietruchą i koperkiem, doprawiamy solą i pieprzem.

W trakcie przygotowywania muli rozgrzewamy mocno patelnie i tuby kalmarów oraz ponacinane macki smażymy przez około 30 sekund, następnie wkładamy je na minutę do mocno rozgrzanego piekarnika. Makaron wykładamy na talerz - eksponujemy kalmary, całość obsypujemy gremolatą z posiekanej pietruszki, otartej skórki z cytryny i niewielkiej ilości surowego czosnku drobno posiekanego.

Ravioli z krewetkami

Składniki:

200g mąki pszennej

2 jaja

łyżka oliwy z oliwek

szczypta szafranu

sól pieprz

16 krewetek (surowych z głowami o rozmiarze 16-20)

pęczek bazylii

pęczek oregano

200 ml śmietanki 30 %

jedna nieduża cukinia

łyżka masła

cytryna

1 ząbek czosnku

pół kieliszka białego wina

1 szalotka

łyżka czerwonego kawioru z łososia (opcjonalne)

Przygotowanie:

Szafran zalać kilkoma łyżkami wrzątku, dodać do niego mąkę, jaja i oliwę oraz szczyptę soli, zagnieść ciasto i odstawić na 10 min do lodówki. W tym czasie obrać i wyczyścić krewetki posiekać mięso połączyć z z 3 łyżkami śmietanki i posiekanymi kilkoma listkami bazylii, doprawić sola i grubo mielonym pieprzem. Ciasto cienko i rozwałkować, wyciąć kółka o średnicy około 7-8 cm na 8 z nich ułożyć łyżkę farszu, brzegi posmarować odrobiną wody, przyłożyć drugim krążkiem i zlepiamy brzegi. Tak powstałe pierożki gotujemy ok 3-4 minuty. Głowy i skorupy z krewetek płuczemy i wrzucamy do mocno rozgrzanego garnka na około 2 minuty ciągle mieszamy tak, by się nie przypaliły. Chodzi o to, by wydobyć z nich smak. Dodajemy posiekana szalotkę po około 1 min rozgnieciony ząbek czosnku i po chwili deglasujemy białym winem. Gdy zredukuje się o połowę, dolewamy śmietankę i gotujemy na wolnym ogniu, aż sos stanie się pięknie różowy i zgęstnieje, pod koniec dodajemy kilka kropli soku z cytryny. Następnie przecedzamy, zdejmujemy z gazu i dodajemy łyżkę masła oraz szczyptę soli. Cukinię kroimy na pół wydrążamy pestki i kroimy w julien tak, by powstało coś w rodzaju spaghetti. Doprawiamy łyżką oliwy z oliwek extra virgine, solą i sokiem z cytryny. Na talerzu układamy 4 gniazdka z cukini na nie kładziemy po jednym ravioli, a całość podlewamy kilkoma łyżkami sosu wieńczymy kawiorem i listkami oregano.

Arancini

Składniki:

150 g ryżu doi risotto

oliwa z oliwek

2 ząbki czosnku

szalotka

pół pęczka koperku

pół pęczka pietruszki

3 łyżki masła kieliszek białego wytrawnego wina

100 ml śmietanki 30 %

cytryna

2 jaja

bułka tarta

olej

120 g sera grogonzola

2-3 garście posiekanego szpinaku (świeżego)

Przygotowanie:

Na patelnię wlewamy dwie łyżki oliwy, szklimy posiekana szalotkę dorzucamy posiekany czosnek i po ok 30 s dosypujemy ryż, mieszamy go tak by ziarna równomiernie pokryły się tłuszczem i gdy stanie się półprzezroczysty deglasujemy go białym winem, risotto gotujemy na wolnym ogniu i dolewamy co jakiś czas porcje gorącego bulionu lub wody ważne by była gorąca, gdy ryż już dochodzi dolewamy śmietankę i gotujemy dalej. Po około 18 minutach ryż powinien być gotowy all dente, ale nie surowy. Na koniec dodajemy szpinak, masło i posiekaną zieleninę, doprawiamy solą, pieprzem i sokiem z cytryny do smaku. Gdy risotto przestygnie, formujemy z niego kulki do środka wkładamy kawałki gorgonzoli, a całość panierujemy jak schabowe w mące, jajku i bułce. Smażymy na głębokim tłuszczu na złoto-brązowy kolor i podajemy na ciepło lub na zimno. Ja osobiście wole na ciepłą, gdy ser cudownie się rozpływa przy każdym kęsie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości