Totopos
Składniki:
olej do smażenia
Przygotowanie:
Na początek tniemy tortille w małe trójkąciki. Wystarczy pokroić tortillę najpierw na pół, później znów na pół i tak do uzyskania małych trójkącików. Po przygotowaniu totopos, rozgrzewamy na patelni olej w ilości takiej, aby nam przykrył trójkąciki tortilli. Pamiętajmy, aby był gorący. Na rozgrzany olej wkładamy tortille i smażymy do momentu, aż uzyskają rumiany kolor i lekko się powyginają. Po usmażeniu tortilli przekładamy je na papierowy ręcznik, aby odciekł olej i totopos ostygły. Tak przygotowane totopos są generalnie gotowe do jedzenia, można jeszcze lekko posolić – opcja dla fanów słonego smaku. Takie chipsy podaje się z różnego rodzaju dodatkami do maczania: salsa pomidorowa, salsa verde, salsa roja oraz guacamole.
Guacamole
Składniki:
2 dojrzałe awokado (najlepiej odmiana HASS)
1/4 cebuli czerwonej
1 ząbek czosnku
1 średniej wielkości pomidor
2 łyżki oliwy z oliwek
garść świeżej kolendry
sok z 1/2 limonki
chili lub jalapeno (opcjonalnie)
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Na początki musimy obrać awokado, a raczej wydłubać miąższ. Do tego celu wystarczy nóż i łyżka. Miąższ przekładamy do miseczki. Pestkę zostawiamy, przyda nam się jeszcze. Do miąższu awokado dodajemy sok ze świeżo wyciśniętej limonki. Wyciskamy przez praskę czosnek i również dodajemy do guacamole. Następnie dodajemy oliwę i wszystko razem ugniatamy w miseczce. Do tego możemy wykorzystać widelec. Staramy się rozgnieść miąższ na dość gładką konsystencję. Jak mamy już przygotowaną masę, zabieramy się za krojenie kolejnych składników takich jak cebula, kolendra i pomidor. Cebulę staramy się pokroić w bardzo drobną kosteczkę. To samo robimy z pomidorem (nie musimy obierać pomidora). Jeśli chodzi o pomidory, to są dwie szkoły robienia guacamole, jedna mówi, że po rozkrojeniu pomidora wyciąga się kwaskowaty miąższ z pestkami i wyrzuca (pozbywamy się wtedy kwaskowatości), druga szkoła mówi, ze pomidora kroi się z miąższem, przecież i tak dodaje się kwaskowaty sok z limonki. Jeśli lubicie na ostro, to do guacamole dodajcie jeszcze pociętą w bardzo drobną kosteczkę papryczkę chili (czerwoną) lub zwykłą papryczkę jalapeno. Następnie szatkujemy kolendrę. Wszystkie składniki dodajemy do guacamole. Dodajemy oliwę, solimy i pieprzymy do smaku. Wszystkie składniki ze sobą delikatnie mieszamy. Pamiętacie o zostawionej wcześniej pestce? Jeśli przygotowujemy guacamole na jakiś czas przed spożyciem, warto do miseczki wrzucić pestkę, to znacznie spowolni proces utleniania się guacamole i dłużej będzie świeże.
Churros z czekoladą
Składniki:
200 ml wody
190 gram mąki pszennej
100 gram masła
szczypta soli
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki cynamonu
3 jajka
olej do smażenia
3 łyżki drobno zmielonego cukru
Przygotowanie:
Churrosy robimy z ciasta parzonego. Aby je przygotować, wodę wlewamy do garnka i podgrzewamy. Dodajemy masło i gdy masło się roztopi, odstawiamy z ognia, ale musimy szybko dodać mąką. Robimy tzw. ciasto parzone. W miseczce/naczyniu mieszamy wszystkie suche składniki: mąkę, sól i proszek do pieczenia - robimy tzw. mix. Następnie do wrzątku dodajemy mix i mieszamy energicznie. Ciasto powinno połączyć się z wodą i masłem. Powinno być gęste i łatwo odchodzić od garnka. Odstawiamy na parę minut, aby wystygło. Pamiętajmy, że ciasto musi być zimne, ponieważ będziemy do niego wbijać jajka. Jeśli ciasto byłoby gorące, jest duża szansa, że jajko by się ścięło, a wtedy ciasto do wyrzucenia. Gdy ciasto się studzi, do osobnej miseczki wbijamy jajka i roztrzepujemy je na jednolitą masę. Gdy ciasto przestygnie, dodajemy partiami jajka i mieszamy. Ciasto powinno wchłonąć masę jajeczną. Ciasto wymieszane przykrywamy w misce folią spożywczą i odstawiamy na ok. 30 min., aby się ułożyło. Tak przygotowane ciasto wkładamy do rękawa cukierniczego i za pomocą rękawa wyciskamy do rozgrzanego oleju. Najlepiej sprawdzić temperaturę oleju za pomocą kawałka ciasta. Powinno szybko wypłynąć na wierzch. Jeżeli po wrzuceniu ciasta będą widoczne bąbelki, to znaczy, że możemy smażyć. Smażymy na złocisty kolor. Gotowe churros wyjmujemy z oleju i kładziemy na papierowy ręcznik, aby odsączyć tłuszcz. Gotowe odsączone churros obsypujemy drobno zmielonym cukrem wymieszanym z cynamonem. Gdy wszystko gotowe, pozostaje tylko zanurzyć churros w sosie czekoladowym i rozkoszować się ich smakiem.
Tacos tinga de pollo
Składniki:
2 piersi z indyka
1 puszka pomidorów
1 cebula
2 papryczki chipotle w sosie adobo z puszki
1 ząbek czosnku
1/2 łyżeczki mielonego kuminu
1/2 łyżeczki mielonej kolendry
sól i pieprz
tortille kukurydziane
Salsy: Salsa Sour cream, salsa ananasowa, guacamole.
Przygotowanie:
Pierś z indyka gotujemy w osolonej wodzie przez ok. 30 min. Ugotowanego indyka wyjmujemy z wody, odkładamy do ostygnięcia. Do wody możemy również dodać warzywa takie jak marchewka, por, seler, cebula i sok z limonki. Ale z powodzeniem można ugotować zwyczajnie w wodzie z odrobiną soli i pieprzu. Do blendera wrzucamy pomidory z puszki (w sezonie letnim warto jednak użyć pomidorów świeżych, mają bogatszy smak i aromat), ząbek czosnku, papryczki adobo i 2 łyżeczki sosu adobo z puszki. Pamiętajcie, że papryczki są ostre. Jeżeli nie lubicie zbyt ostrego jedzenia, wykorzystajcie jedną papryczkę lub jedynie sam sos. Wszystko razem blendujemy. Cebulkę obieramy i kroimy w piórka. Pokrojoną cebulę wrzucamy na rozgrzaną patelnię i smażymy przez moment na oliwie. Cebulka powinna się delikatnie zeszklić. Do podsmażonej cebuli wlewamy zblendowane pomidory. Masa pomidorowa wlewana na patelnię powinna skwierczeć. Smażymy przez kilka minut (ok. 5 min.). Pamiętajmy, aby masa zbytnio nie odparowała. Będziemy do niej dodawać indyka, więc mięso powinno wchłonąć trochę płynu z sosu. Jeśli uznacie, że masa jest zbyt gęsta. możecie dodać odrobinę wody lub bulionu (jeżeli gotowaliście pierś w warzywach). W tym czasie dodajemy również przyprawy takie jak kmin, kolendra. Ugotowanego i zimnego indyka szarpiemy na kawałki. Najlepiej robić to widelcem i wzdłuż włókien. Do przysmażonego sosu pomidorowego wrzucamy poszarpanego indyka. Mieszamy i smażymy kilka minut (kolejne 5-7 min. na średnim ogniu). Indyk powinien wchłonąć sos. Przekładamy do miseczki. Możemy podawać z tacosami lub z ryżem. Na tortille kładziemy indyka tinga de pollo, następnie salsy, posypujemy świeżą kolendrą i skrapiamy odrobiną soku z limonki. Dzięki temu tacos zyskają wiele świeżości.
Salsa z grillowanego ananasa
Składniki:
1 średni ananas
1 papryczka chili
kilka pomidorków koktajlowych lub jeden duży pomidor
garść świeżej kolendry
sok z limonki
sól i pieprz
Przygotowanie:
Odcinamy od ananasa "pióropusz", a następnie skórkę. Pamiętajcie, żeby obierać go dość dokładnie, tak, aby nie zostało zbyt dużo czarnych oczek. Po obraniu ananasa ze skórki, kroimy go w plastry o grubości ok. 1 cm. Rozgrzewamy patelnię grillową do dość wysokiej temperatury. Plastry rozkładamy na ruszcie i grillujemy z dwóch stron, aż się zarumienią. "Zgrillowanego" ananasa zdejmujemy z patelni i odstawiamy do ostygnięcia. Kroimy pomidorki w kosteczkę. Jeśli używamy zwykłych pomidorów, warto jest pozbyć się galaretowatego środka z pestkami, które jest zwykle dość kwaskowe. Pomidorki koktajlowe są przeważnie słodkawe, dlatego nie trzeba pozbywać się "wnętrza" pomidorków. Papryczkę chili pozbawiamy nasionek i również kroimy w drobną kosteczkę. Jeśli chcemy jeszcze ostrzejsze wydanie salsy, warto pozostawić nasionka, w których jest zwykle więcej kapsaicyny, substancji odpowiedzialnej za ostrość. Papryczkę kroimy dość drobno. Gdy ananas ostygnie, również kroimy go w kosteczkę, pozbywając się uprzednio rdzenia, który jest bardzo łykowaty i twardy - nie nadaje się do jedzenia. Do salsy wykorzystujemy tylko miękką i słodka część ananasa. Siekamy drobno garść świeżej kolendry. Wszystko wrzucamy do miseczki, skrapiamy świeżym sokiem z połowy limonki i dokładnie mieszamy, tak aby salsa przeszła cytrusowym sokiem. Na koniec przekładamy salsę do miseczek i podajemy do stołu jako dodatek. Taka salsa idealnie pasuje do tacosów z kurczakiem czy szarpaną wieprzowiną.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN