Zdjęcie: Jan Kucharzyk/ East News
Harumaki – japońskie wiosenne naleśniki
Składniki:
6 arkuszy papieru ryżowego
6 liści sałaty karbowanej
1 ogórek
1 takuwan – japońska rzepa marynowana
3 krewetki tygrysie
2 paluszki krabowe
szczypiorek do dekoracji
Sos:
3 łyżki majonezu japońskiego
½ łyżki słodkiego sosu chili
1 por (kawałek białej części)
Przygotowanie:
Papier ryżowy wkładamy po jednym arkuszu pomiędzy mokre ściereczki na około 30 sekund, by zmiękł. Krewetki gotujemy do miękkości. Kroimy na paseczki ogórka oraz rzepę – takuwan. Na każdym arkuszu papieru ryżowego układamy liść sałaty, paseczek ogórka i rzepy, pół krewetki tygrysiej i kawałek paluszka krabowego. Zakładamy boki papieru do środka i zwijamy, dokładnie dociskając. Mieszamy wszystkie składniki sosu. Podajemy harumaki przekrojone na pół i polane sosem oraz posypane pokrojonym drobno szczypiorkiem.
Wskazówki: Wkładanie papieru ryżowego między mokre ściereczki to sposób lepszy niż zamaczanie go w wodzie, wtedy może się porwać i jest za mokry. Naleśnik nie może być zwinięty zbyt luźno, bo składniki nadzienia będą wypadać przy jedzeniu.
Ban ban ji – makaron z kurczakiem na zimno (wersja wg Izumi sushi)
Ten przepis to nasza modyfikacja bardzo popularnego japońskiego przepisu o chińskich korzeniach.
Składniki:
Chiński makaron jajeczny po około 100 g na osobę (albo inny jajeczny makaron typu spaghetti bądź wstążki)
1 pomidor na osobę
ogórek i marchewka (na osobę po kawałku dł. ok. 8 cm)
1 jajko na osobę oraz pół łyżeczki oleju do usmażenia jajka
60-70 g piersi kurczaka
łyżeczka orzeszków arachidowych
Sos (proporcje dla 2 osób):
8 łyżek masła orzechowego
50 ml gorącej wody
2 łyżki pasty sezamowej
35 ml octu ryżowego
30 ml sosu sojowego
2 łyżki cukru
Przygotowanie:
Kurczaka gotujemy do miękkości w osolonej wodzie. Makaron gotujemy al dente także w osolonej wodzie, po ugotowaniu wkładamy od razu do wody z lodem. Kiedy będzie już zimny, odcedzamy. Masło orzechowe i pastę sezamową rozrabiamy w gorącej ilości wody. Dodajemy pozostałe składniki sosu. Z rozmłuconego jajka smażymy bardzo cienki placek, jak naleśnik. Po ostudzeniu na papierowym ręczniku kroimy w bardzo wąskie paseczki o dł. ok. 8cm. Marchewkę obieramy i kroimy w cienkie paseczki o tej samej długości co omlet z jajka, podobnie postępujemy z ogórkiem. Pomidor sparzamy we wrzątku, obieramy, usuwamy gniazda nasienne, a zwarty miąższ kroimy w cienkie paseczki. Najefektowniej makaron ten wygląda podany w głębokich miseczkach, na makaron układamy naprzemiennie paseczki jajka, ogórka, pomidora, marchewki oraz kurczaka. Całość polewamy wcześniej przyrządzonym sosem. Posypujemy uprażonymi i rozdrobnionymi np. w moździeżu orzeszkami arachidowymi. Makaron można podawać dla każdej osoby w pojedynczej miseczce albo przygotować więcej porcji w jednym, dużym półmisku. Gęstość sosu zależy w dużej mierze od użytego rodzaju masła orzechowego i pasty sezamowej, możemy ją regulować ilością wody.
Gąsiennica sushi dla dzieci
Składniki - na jedną gąsiennicę potrzebujemy:
ok. 60-80 g ugotowanego ryżu japońskiego
1/2 płatka wodorostu nori lub papieru sojowego
dowolny dodatek do środka (np. kawałek ogórka, marchewki albo ekologicznej parówki)
kawałek 3 na 3 cm sera bez dziur lub serka topionego
kilka łodyżek cienkiego szczypiorku
kilka listków sałaty
Przygotowanie:
Zwilżonymi dłońmi na wodoroście lub płatku sojowym rozkładamy warstwę ryżu o grubości ok. 4mm, krawędź jednego dłuższego boku powinna na szerokości ok pół centymetra pozostać bez ryżu, wtedy korpus gąsiennicy łatwo się sklei. Na dłuższym boku wodorostu, gdzie położyliśmy ryż, układamy kawałek ogórka lub parówki pokrojonej w słupek, zwijamy dociskając w kierunku boku, na którego końcu nie ma ryżu. Zwijanie najlepiej wykonać na bambusowej macie do sushi, ewentualnie pomocna może być kartka papieru. Tak zwinięty rulonik kroimy na 6 części i odwracamu układając na talerzu, tak by było widać przekroje. Pierwsza z roladek będzie głową gąsiennicy, buzię robimy z koła wyciętego z sera. Na nim układamy oczy też z kółeczek sera, które najlepiej wyciąć słomką. Źrenice robimy z malutkich kółeczek wyciętych z nori nożyczkami. Usta też wycinamy z nori. Czułki robimy ze szczypiorku. Wokół gąsiennicy układamy łąkę ze szczypiorku i sałaty. Smacznego!
Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł
Źródło: Dzień Dobry TVN