Tradycyjne bawarskie przysmaki, które trzeba spróbować

Golonka po bawarsku
Golonka po bawarsku
Źródło: AlexRaths/Getty Images
Słynna golonka, knedle bawarskie z boczkiem, białe kiełbaski, pyszny aromatyczny strudel – kuchnia bawarska szczyci się wyśmienitymi potrawami, których tradycja przygotowywania sięga setek lat. Choć tłuste mięsa i potrawy na bazie mąki do najzdrowszych nie należą, warto czasem złamać zasady i skusić się na bawarskie specjały. Podpowiadamy, które dania bawarskie są najsmaczniejsze.

Tradycyjna kuchnia bawarska

Tradycyjne bawarskie potrawy cieszą się uznaniem ze względu na oryginalność i wyborny smak. Bawarczycy uwielbiają mięso i potrawy mączne, słyną z wyśmienitej golonki, a ich pieczeń bawarska z jelenia to tamtejszy rarytas. Niestety specjały bawarskie są nie tylko pyszne, ale także bardzo tłuste i kaloryczne. Z pewnością nie należy raczyć się nimi zbyt często, ale raz na jakiś czas można skosztować słynnych potraw, z których słynie ta kuchnia.

Przepisy Grzegorza Zawieruchy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kluski w każdej postaci
Kluski w każdej postaci
Garnek pełen pyszności
Garnek pełen pyszności
Pistacjowy zawrót głowy
Pistacjowy zawrót głowy
Orzechy w roli głównej w kuchni Grzegorza Zawieruchy
Orzechy w roli głównej w kuchni Grzegorza Zawieruchy
Męska kuchnia na zdrowie
Męska kuchnia na zdrowie
Świąteczna zawierucha
Świąteczna zawierucha

Przepisy na bawarskie przysmaki są proste do wykonania – poradzi sobie z nimi każdy początkujący kucharz. Jeżeli jednak nie chce się spędzić zbyt dużo czasu w kuchni (niektóre bawarskie potrawy są dość czasochłonne), można poszukać lokalu, który serwuje te specjały. W każdym większym mieście jest tradycyjna bawarska restauracja, w jej ofercie znajduje się często prawdziwe piwo z monachijskich browarów, np. Augustiner, Paulaner.

Specjały bawarskie pochodzą z rejonów Monachium, stolicy Bawarii. Bawarczycy cenią sobie kunsztowne mięsa, dziczyznę, potrawy mączne, podroby, a nade wszystko piwo, które w każdym rejonie Niemiec ma status niemal boskiego napoju. Co ciekawe, piwo w Bawarii od lat uznawane jest za pełnoprawną potrawę. Bawarczycy raczą się nim do każdego posiłku, bez względu na porę dnia. Specjalnością bawarskich karczm i restauracji są słynne piwa pszeniczne.

Jak wygląda bawarskie śniadanie?

W bawarskiej kuchni próżno szukać owsianek, musli, rogalików z konfiturą i tostów. Tradycyjne bawarskie śniadanie to przede wszystkim słynna kiełbasa bawarska, czyli wyśmienita biała kiełbaska z mięsa cielęcego, z dodatkiem słoniny i aromatycznych przypraw. Bawarczycy podają te kiełbaski z dodatkiem musztardy, zagryzając rumianym preclem. Oczywiście do śniadania serwuje się piwo, ale w tych rejonach Niemiec nie jest to nic nadzwyczajnego.

Musztarda to nie tylko śniadaniowy dodatek. Niemieckie gospodynie wykorzystują ją, przygotowując różnorodne bawarskie dania. Klasyczna słodka musztarda bawarska jest głównym składnikiem marynaty do wielu mięsnych potraw, takich jak pieczeń bawarska czy tradycyjna golonka po bawarsku, do której podawana jest obowiązkowo kapusta bawarska.

Bawarskie knedle na kilka sposobów

Będąc w Bawarii, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na słynne bawarskie knedle. Ten przysmak Bawarczycy serwują na wiele sposobów – może być zarówno dodatkiem do mięs, jak i samodzielnym posiłkiem. Bawarczycy robią knedle z bułki albo z ziemniaków. Bawarskie knedle ziemniaczane smakiem przypominają nasze poznańskie pyzy. W wielu restauracjach znajdziemy knedle bawarskie z boczkiem, które z powodzeniem można jeść jako samodzielne danie.

Amatorzy słodkich dań docenią z pewnością bawarskie knedle na słodko, z nadzieniem owocowym. Bawarczycy słyną także z wybornego deseru – to oczywiście strudel z jabłkami serwowany z gałką lodów waniliowych.

Dania bawarske są nie tylko smacze, ale także proste w wykonaniu. Poniżej zdradzamy, jak przygotować apetyczną golonkę – danie, z którego słynie kuchnia bawarska. Przepis na ten wyjątkowy specjał nie jest skomplikowany, a smak aromatycznego, soczystego mięsa nie ma sobie równych.

Słynna golonka po bawarsku - przepis krok po kroku

Składniki (przepis na 4 porcje):

  • 4 średniej wielkości golonki wieprzowe,
    • 2 kostki bulionu warzywnego,
      • 3 listki laurowe,
        • 6 ziaren ziela angielskiego,
          • sól, pieprz czarny w ziarnach,
            • 2 małe cebule,
              • 3 niewielkie marchewki,
                • 2 małe pietruszki,
                  • mały kawałek selera,
                    • 1 łodyga pora,
                      • smalec,
                        • pół szklanki ciemnego piwa

                          Przygotowanie:

                          1. Pokrój marchewkę, seler i pietruszkę w niewielkie słupki.
                            1. Cebulę i pora posiekaj drobno.
                              1. Rozgrzej smalec na patelni, wrzuć golonkę i smaż, aż się zarumieni.
                                1. Dodaj piwo i smaż chwilę na średnim ogniu.
                                  1. Zagrzej w garnku wodę. Wrzuć kostki bulionowe, przyprawy, warzywa i mięso. Gotuj 2 godziny, aż golonki staną się zupełnie miękkie

                                    Wskazówki: Golonkę możesz serwować z gotowanymi ziemniakami, frytkami albo drobnymi kluseczkami. Dobrym wyborem będą też pyzy ziemniaczane, którymi śmiało możesz zastąpić bawarskie knedle. Te pyszne bawarskie specjały podbiją serce każdego miłośnika tradycyjnej kuchni.

                                    Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                                    Zobacz także:

                                    Autor: Adrian Adamski

                                    Źródło zdjęcia głównego: AlexRaths/Getty Images

                                    podziel się:

                                    Pozostałe wiadomości

                                    Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                                    Materiał promocyjny

                                    Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana