Syrop kukurydziany nazywany jest również syropem glukozowo-fruktozowym i jest wszechobecny w produktach spożywczych. Zapobiega krystalizacji cukru oraz sam jej nie ulega, ma niską lepkość, może być również stosowany bez uprzedniego rozpuszczania, a także jest stabilny mikrobiologicznie i dość tani w produkcji. Gęstością przypomina nieskrystalizowany miód. Wszystkie te cechy wpływają na fakt, że jest chętnie wykorzystywany przez producentów żywności. Czy warto jednak stosować go w swojej kuchni?
Syrop kukurydziany – co to jest?
Syrop ten produkowany jest z kukurydzy przetworzonej na skrobię kukurydzianą, która w dalszej części procesu przetwarzana jest na syrop. Syrop kukurydziany zawiera ok 55% glukozy i 42% fruktozy. Z tego powodu jego inna nazwa to syrop glukozowo-fruktozowy. Nie dostarcza do organizmu żadnych korzystnych związków, jedynie cukrów prostych. Stosowany jest od lat 60. ubiegłego wieku, lecz prawdziwą popularność zaczął zdobywać w latach 70. Zaczął być wtedy stosowany na skalę masową i w dużym stopniu zastąpił w Stanach Zjednoczonych tradycyjny cukier.
Syrop z kukurydzy stosowany jest do słodzenia napojów gazowanych i niegazowanych, izotonicznych i energetyzujących, a nawet pojawia się w alkoholach takich jak likier. Oprócz napojów, możemy znaleźć go również w fermentowanych napojach mlecznych, lodach, dżemach, galaretkach, deserach, sałatkach i konserwach rybnych, a nawet w wyrobach piekarskich. Jak łatwo zauważyć, może towarzyszyć nam na każdym kroku, nawet w produktach, których o to nie podejrzewamy.
Gdzie kupić syrop kukurydziany? Jak go zrobić samodzielnie?
Syrop kukurydziany stosowany jest głównie przez producentów żywności dlatego jest praktycznie niedostępny w sklepach stacjonarnych. Można go jednak znaleźć w wielu sklepach internetowych. Co ciekawe, syrop możemy przygotować również samodzielnie w domowym zaciszu.
Przepis na około 500 ml syropu:
- 2 kolby kukurydzy,
- pół laski wanilii,
- łyżeczka soli,
- 2,5 szklanki wody,
- ok 500 g cukru.
Przygotowanie:
- Kukurydzę potnij na dość grube plastry, gotuj w garnku przez około pół godziny, aż wyparuje około połowa wody. Wyjmij z garnka kukurydzę, a do wywaru dodaj cukier, sól i pół laski wanilii pozbawionej nasion. Gotuj syrop, aż zgęstnieje do tego stopnia, że będzie przyklejał się do łyżeczki, następnie ostudź go do temperatury pokojowej. Syrop przechowuj w lodówce.
- Jednak przed zakupem lub samodzielnym wytworzeniem, warto się zastanowić, czy faktycznie to właśnie po ten syrop powinniśmy sięgnąć.
Właściwości syropu kukurydzianego
Chociaż syrop z kukurydzy posiada wiele korzystnych cech dla producentów żywności, dla konsumentów jego właściwości nie są już tak dobre. Do tej pory udało się ustalić, że spożywanie dużych ilości tego syropu powoduje szereg problemów zdrowotnych, m.in:
- powoduje szybkie tycie oraz chroniczną otyłość – jest to spowodowane dużą zawartością fruktozy, która jest metabolizowana w całkowicie inny sposób niż glukoza, nie wywołuje wydzielania insuliny,
- może zwiększyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, hipoglikemii,
- nie blokuje wydzielania hormonu głodu – greliny, także powoduje spadek wrażliwości organizmu na hormon sytości – leptynę,
- podwyższa poziom złego cholesterolu, czyli lipoprotein niskiej gęstości (LDL), a także triglicerydów.
Porównując liczbę zalet i wad, łatwo wywnioskować, że nie jest to najlepszy produkt spożywczy. Dlatego powinno się go raczej unikać w diecie. Jednak co jeśli w przepisie mamy syrop kukurydziany? Zamiennik będzie dobrym rozwiązaniem.
Czym zastąpić syrop kukurydziany?
Zamienników syropu z kukurydzy nie ma zbyt wielu. Ponieważ ma on charakterystyczny smak, inne produkty mogą nie pasować tak dobrze do przygotowywanych przez nas przepisów. Jeśli jednak chodzi o same właściwości, świetną alternatywą będą syropy np. daktylowy. Syrop daktylowy – podobnie jak owoce, z których jest wytwarzany – zawiera wiele witamin i składników mineralnych.
Oprócz tego, w jego składzie znajdziemy błonnik i przeciwutleniacze. Z kolei syrop klonowy posiada podobne właściwości do syropu daktylowego, zawiera witaminy, sole mineralne i inne związki korzystnie działające na nasz organizm. Popularnym syropem jest również syrop z agawy, jednak nie powinien być uważany za dobry zamiennik syropu kukurydzianego. W procesie produkcji został pozbawiony korzystnych składników odżywczych, więc podobnie jak syrop z kukurydzy dostarczy nam jedynie cukrów prostych. Jako zamiennik sprawdzą się również miody i melasy np. melasa trzcinowa.
Syrop, a może słodzik?
Chociaż syropy sprawdzają się jako polewy, w niektórych sytuacjach możemy zastąpić ich użycie za pomocą słodzików. Syropy, w tym syrop kukurydziany dostarczają podobnej ilości kcal, co zwykły cukier (około 300). Jeśli zatem dbamy o linię, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się naturalne słodziki. Ksylitol, erytrytol, mannitol, stewia to niektóre z popularnych ostatnio, powszechnie używanych słodzików. Zawierają one dużo mniej kilokalorii w porównaniu do zwykłego cukru, posiadają również niższy indeks glikemiczny. Mogą być stosowane do wypieków oraz słodzenia potraw.
Zobacz także:
- Pigwówka - domowy sposób na nalewkę z pigwy
- Lubisz ogórki kiszone? Poznaj najlepsze przepisy
- Kapusta w roli głównej. Poznaj zaskakujące przepisy Szymona Czerwińskiego
Zobacz wideo: Kukurydza w różnych odsłonach
Autor: Adrian Adamczyk