Bigos z jarmużu z białą kiełbasą i dżemem agrestowym
Składniki:
3 surowe białe kiełbasy
300 g jarmużu
2 szalotki
4 ząbki czosnku
Świeża zielona papryczka chili
4 łyżeczki dżemu agrestowego
Sól
Czarny świeżo mielony pieprz
Majeranek
Bezwonny olej roślinny
Przygotowanie:
Na patelni rozgrzewamy tłuszcz, surową kiełbasę obieramy z flaka, rwiemy na kawałki, obsmażamy na patelni. Po kilku minutach, gdy kiełbaska będzie złocista, dodajemy drobno posiekaną szalotkę, czosnek i kawałek posiekanej pozbawionej pestek papryki chili, dodajemy 4 łyżeczki dżemu agrestowego. Całość chwile smażymy, następnie dodajemy jarmuż, doprawiamy solą, czarnym pieprzem i majerankiem. Smażymy około 3-5 minut aż jarmuż lekko zwiędnie pod wpływem temperatury ale nadal będzie chrupiący. Gotowe.
Pieczone żeberka w glazurze z czarnej porzeczki z surówką z czerwonej kapusty
Składniki:
1 kg żeberek wieprzowych
4 czerwone cebule
główka czosnku
Świeży tymianek
Świeży rozmaryn
2 pietruszki
3 marchewki
4 łyżki dżemu z czarnej porzeczki
2 łyżki sosu sojowego
4 liście laurowe
Ziarna ziela angielskiego
Sól
Świeżo mielony pieprz
Cukier
Oliwa z oliwek
Mała główka czerwonej kapusty
1 czerwona papryka
Por
Pęczek natki pietruszki
Przygotowanie:
Żeberka wieprzowe kroimy w paski, wzdłuż kości. Przygotowane mięso oprószamy solą i świeżo mielonym czarnym pieprzem. Z sosu sojowego, dżemu z czarnej porzeczki, przeciśniętych przez praskę ząbków czosnku, porwanych listków tymianku i igiełek rozmarynu, 3 łyżek oliwy robimy marynatę, którą smarujemy żeberka. Obrane 2 marchewki, 2 pietruszki kroimy w talarki, cebulę obieramy, kroimy na ćwiartki, skrapiamy warzywa oliwą z oliwek. Obłożone jarzynami, cebulą, gałązkami rozmarynu i tymianku wraz z listkami laurowymi i ziarnami ziela angielskiego mięso pieczemy w naczyniu żaroodpornym (garnku żeliwnym) w temperaturze 200°C około godziny i 15 minut od czasu do czasu podlewając powstałym sosem.
Małą główkę czerwonej kapusty szatkujemy. Paprykę pozbawiamy gniazd nasiennych, kroimy w kostkę. Jedną marchewkę ścieramy na tarce o grubych oczkach, nać pietruszki siekamy, zieloną część pora kroimy w cienkie paski. Wszystkie składniki mieszamy razem w misce, skrapiamy sokiem z cytryny, oprószamy cukrem, doprawiamy solą i świeżo mielonym czarnym pieprzem, polewamy oliwą z oliwek, całość mieszamy.
Tarta z wiśniami i bezą
Składniki:
Ciasto szybkie kruche:
250 g mąki
150 g masła
50 ml wody
50 g cukru
1 żółtko
szczypta soli
Nadzienie:
204 g konfitury Wiśnia Nadwiślanka (słoiczek)
Beza:
4 białka jajek
3 łyżki mąki ziemniaczanej
200 g cukru
Przygotowanie:
Wszystkie składniki na ciasto łączymy ze sobą w malakserze. Gdy go nie mamy, wysypujemy mąkę na stolnicę, dodajemy sól, masło, żółtko, wodę, wszystko siekamy nożem, zagniatamy. Wysmarowaną masłem formę wyklejamy ciastem. Przykrywamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na 30-40 minut. Po tym czasie, nakłuwamy ciasto widelcem, przykrywamy papierem do pieczenia i wysypujemy na wierzch ciężarki cukiernicze, gdy ich nie mamy użyjmy fasoli. Dzięki temu, podczas podpiekania ciasta przez 10-15 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C, ciasto nam nie podrośnie. Konfiturą Wiśnia Nadwiślanka smarujemy podpieczony spód. Białka jajek miksujemy. Ubijamy sztywną pianę stopniowo dodając cukier. Miksujemy 5 minut aż masa będzie błyszcząca. Na koniec dodajemy mąkę ziemniaczaną, całość chwilę miksujemy. Gotową bezą przykrywamy ciasto z owocami. Pieczemy około 20 minut w temperaturze 175°C, po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 60°C i suszymy bezę 10 minut. Upieczone ciasto studzimy na kratce.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN