Świszcz - co to za potrawa?
Współczesny Dolny Śląsk to spotkanie wielu kultur, a co się z tym wiąże, również smaków. Świszcz jest banalnie prostym posiłkiem, przypominającym nieco prostotę kuchni kresowej. Ta z kolei przywędrowała w dolnośląskie rejony wraz z Polakami wysiedlanymi z Kresów Wschodnich w trakcie i po drugiej wojnie światowej.
Świszcz pojawia się na stołach zwykle w Wigilię. Jednak struktura i smak tego posiłku świetnie sprawdzają się również w postaci śniadania czy kolacji o każdej porze roku. W dodatku jest bogaty w wartościowe składniki pokarmowe. Sama kasza jaglana zawiera białko, cynk, krzem, jest zasadowa, lekkostrawna i odtruwająca.
Do przygotowania świszczu potrzebne są tylko trzy składniki: kasza jaglana, suszone owoce (najczęściej śliwki), a także miód.
Przepis na świszcz
Wyżej wymienione składniki można użyć w dowolnych proporcjach. Potrzebna będzie również sól i odrobina oleju.
- Kaszę jaglaną przepłukać, aby pozbyć się goryczki. Jeśli nie posiadasz sita z odpowiednio małymi otworami, można zalać kaszę wodą, pozwolić jej osiąść na dnie naczynia, a następnie tę wodę odlać.
- Zagotować wodę na kaszę w proporcji 2:1. Do gotującej się wody dodać łyżeczkę soli i 2 łyżki oleju.
- Kaszę przemieszać 2-3 razy bardzo delikatnie, aby nie przywarła do dna garnka. Przykryć pokrywką i gotować około 15-18 minut na bardzo małym ogniu.
- Do gorącej kaszy dodać dowolną liczbę pokrojonych, suszonych śliwek czy też innych owoców. Z miodem jest podobnie - dodać tyle, ile słodyczy potrzebuje świszcz. Wymieszać wszystko i pyszna prostota gotowa!
Smacznego!
Zobacz także:
- Brzdąc wielkopolski - przepis na pyszne i proste ciasto
- Przepis na bombolki, czyli podhalańskie placki z miodem
- Pierekaczewnik - przepis na tradycyjne danie tatarskie
Zobacz wideo: Kresowa kuchnia Kasi Glinki
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images