Kapusta na Boże Narodzenie - do czego można ją dodać?
Kapustę na święta można przygotować nawet dwa i trzy tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Jeśli pogoda dopisuje - można ją trzymać na zewnątrz, w chłodni lub w piwnicy. Jeśli z kolei na zewnątrz jest nadal ciepło - można ją zamrozić. Odpowiednio przygotowana nada się do szybkiego przyrządzenia bigosu, ale też jako farsz do uszek, kapuśniaczków, pierogów i pasztecików. Jak zatem przygotować idealną kapustę?
Zobacz wideo: W roli głównej kapusta
Wszystko zależy od tego, jaką kapustę lubimy. Fani kwaśnego bigosu z grochem będą woleli przygotować tę potrawę z kiszonej kapusty. Z kolei ci, którzy wolą łagodne smaki - będą gustować w gotowanej białej, słodkiej kapuście. Mamy jednak dobrą informację, te dwie kwestie da się pogodzić! Po przygotowaniu naszej bazy do kapusty można dodać odciśniętą kiszoną kapustę i wystarczy 30 minut gotowania z bazą, aby całość miała znacznie bardziej wyrazisty smak.
Do czego dodać bazę z kapusty na święta:
- pierogów,
- bigosu,
- kapuśniaczków,
- pasztecików,
- uszek z grzybami,
- krokietów.
Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Idealna kapusta na święta - przepis krok po kroku
Składniki:
- kapusta biała - 1 główka,
- kapusta kiszona - 250 g,
- czerwone wino półwytrawne lub wytrawne - 100 ml,
- kiełbasa podwędzana lub wędzone tofu (opcjonalnie) - 250 g,
- grzyby leśne suszone - 100 g,
- olej - 15 ml,
- ziele angielskie,
- liście laurowe,
- sól i pieprz.
Sposób przygotowania:
- Kapustę dokładnie umyć i poszatkować. Kiszoną kapustę odcisnąć z soku (sok zostawić na późniejsze kiszenie lub do doprawiania kapusty po ugotowaniu) i pociąć.
- Grzyby namoczyć w gorącej wodzie przez 15-20 minut. Następnie odsączyć i poszatkować.
- Do garnka z grubym dnem dodać poszatkowaną kapustę, kapustę kiszoną, grzyby i przyprawy. Całość smażyć przez 15 minut na oleju.
- Następnie dodać do kapusty wino i dusić przez około 30 min. Jeżeli chce się uzyskać bardziej grzybowy aromat - można dodać wodę po namoczeniu grzybów. Po tym czasie kapustę można przełożyć do pojemników i zamrozić. Odmrożona idealnie nada się na bigos, jako farsz do uszek lub pierogów.
Jeżeli kapusta jest za słodka, to można do niej dodać soku z kiszonej kapusty, aby wzmocnić smak lub już po odmrożeniu dodać więcej szatkowanej, kiszonej kapusty i ponownie zagotować.
Zobacz także:
- Przepisy na tradycyjny bigos, kapustę wigilijną i paszteciki z pieczarkami
- Prosty przepis na pyszne, domowe kapuśniaczki. Sprawdź, jak je zrobić na święta i nie tylko!
- Przepis na żurek, który zachwycił Stinga
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Marina Bagrova/Getty Images