Zdjęcie: Bartosz Krupa/ East News
Pierogi babci Tereski
Składniki:
1 szklanka mąki pszennej
ok. 1/3 szklanki wody
mąka do podsypywania
ok. 100 g kiszonej kapusty
1/2 marchewki
100 g pieczarek
2 łyżki oliwy z oliwek
4 łyżki masła
1/4 szklanki bułki tartej
sól do smaku
Przygotowanie:
Kapustę szatkujemy, a marchewkę oraz pieczarki ścieramy na tarce i wszystko razem dusimy na patelni na oliwie z oliwek ok. 20 minut. Następnie studzimy. Mąkę pszenną wyrabiamy z wodą na sprężyste ciasto. Wałkujemy na podsypanym mąką blacie na cienki placek i szklanką wycinamy kółka. Na każdym z nich układamy po łyżeczce farszu z kapusty, składamy na pół i zaginamy rant. Gotujemy w osolonym wrzątku ok. 3 minuty od wypłynięcia. Gotowe pierogi możemy podpiec na patelni z masłem, bułką tartą i odrobiną soli.
Pierogi z burakiem i serkiem kozim
Składniki:
1 szklanka mąki pszennej
ok. 1/3 szklanki soku z buraka
2 małe ugotowane buraki
serek kozi - roladka ok. 100 g
1/3 szklanki octu balsamicznego
1/2 łyżeczki cukru trzcinowego
mąka do podsypywania
Przygotowanie:
Mąkę mieszamy z sokiem z buraka i wyrabiamy jednolite, sprężyste ciasto na pierogi. Odrywamy kawałek i na podsypanym delikatnie mąką blacie wałkujemy cienki placek, z którego wycinamy szklanką kółka. Na środku połowy z nich układamy cienki plaster buraka, sera koziego i znowu buraka (ważne, żeby burak miał mniejszą średnicę niż kółko z ciasta!). Smarujemy rant odrobiną wody, przykrywamy drugim kółkiem ciasta i ostrożnie sklejamy. Gotujemy we wrzątku na małym ogniu, 3 minuty od wypłynięcia. Ocet balsamiczny odparowujemy w małym garnku z cukrem, aż odrobinę zgęstnieje. Ugotowane pierogi polewamy odrobiną delikatnej oliwy i odparowanym octem.
Calzone z cieciorką
Składniki:
szklanka mąki pszennej razowej graham
ok. 5 g drożdży
1/2 szklanki letniej wody
1/2 łyżeczki cukru
1/3 łyżeczki soli
3 łyżki oliwy z oliwek
farsz:
1/2 szklanki ugotowanej cieciorki
ok. 70 parmezanu
100 g ricotty
kilka listków świeżego rozmarynu
łyżka oliwy z oliwek
sól morska i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Listki rozmarynu siekamy i wrzucamy dosłownie na chwilę na gorącą oliwę z oliwek, żeby się delikatnie przyrumieniły. Cieciorkę miksujemy razem z ricottą na jednolitą pastę i dodajemy starty parmezan oraz przyprażony rozmaryn, sól i pieprz. Drożdże rozrabiamy z cukrem i odrobiną wody, a następnie mieszamy z mąką, solą, oliwą i resztą wody na jednolite, sprężyste ciasto. Odstawiamy do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto zagniatamy ponownie i dzielimy na mniejsze porcje (np. wielkości piłeczki ping pongowej) Każdą z nich wałkujemy na placek na podsypanym mąką blacie. Na środku układamy łyżkę farszu z cieciorki, rant smarujemy odrobiną wody, składamy na pół i sklejamy. Na górze każdego calzone robimy 2-3 małe nacięcia i wkładamy do rozgrzanego do 200 stopni piekarnika (termoobieg) i pieczemy na złocisty kolor ok. 20 minut
Pomarańczowe ravioli
Składniki:
1 szklanka mąki pszennej
ok. 1/3 szklanki soku pomarańczowego
odrobina szafranu
ok. 150 g białego, mielonego sera
2 łyżeczki drobnego cukru (najlepiej trzcinowy)
1/2 laski wanilii
łyżka słodkiej śmietanki
1 owoc granatu
masło
mąka do podsypywania
Przygotowanie:
Sok z pomarańczy podgrzewamy z szafranem, żeby puścił kolor i aromat. Po ok. 10 minutach wyjmujemy szafran, a sok studzimy. Mąkę mieszamy z sokiem, tak żeby powstało zwarte ciasto pierogowe, ale nie za twarde, bo będziemy je podsypywać podczas wałkowania. Ser twarogowy mieszamy dokładnie z cukrem, śmietanką i wyskrobaną z laski wanilią. Z wyrobionego ciasta odrywamy kawałek i na delikatnie posypanym mąką blacie dość cienko wałkujemy (możemy wykorzystać również maszynkę do makaronu, dzięki temu uzyskamy idealnie prostokątny płat ciasta). Na cieście w równych odstępach układamy po łyżeczce twarogu i przykrywamy drugim płatem ciasta. Lekko dociskamy i wycinamy kwadratowe pierożki. Gotujemy we wrzącej wodzie ok. 3 minuty od wypłynięcia. Podajemy z odrobiną masła i kuleczkami granatu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN