Sandacz to drapieżnik, na którego bardzo chętnie polują wędkarze w Polsce. Aby nie zmniejszać liczebności tej ryby w naszych wodach, wyznaczono okres, w którym zakazane jest łowienia sandacza, aby umożliwić mu swobodny rozród.
Sandacz należy do rodziny okoniowatych. Najchętniej żeruje w mętnych wodach o twardym gliniastym lub żwirowatym dnie. Największe sztuki sandacza mogą ważyć nawet ponad 15 kg, dlatego są bardzo cennym trofeum dla każdego wędkarza. Rekordowy sandacz złowiony został w 2004 roku, miał długość 108 cm i ważył 15,6 kg.
Okres ochronny sandacza - kiedy nie można łowić?
Sandacz niegdyś w Polsce nazywany był sandatką albo sandałem. Jest drapieżnikiem polującym głównie w nocy. W ciągu dnia przebywa najczęściej blisko dna w miejscach z dużą dostępnością tlenu. Zbiorniki wodne, w których najczęściej można spotkać sandacza, to jeziora, zbiorniki zaporowe, rzeki, stawy, wyrobiska, a także obszary przybrzeżne Morza Bałtyckiego. Świetny wzrok pozwala mu na skuteczne polowanie w nocy. Dlatego najlepiej łowić go wieczorem po zachodzie słońca. Wtedy też można upolować największe egzemplarze tego drapieżnika. Na sandacza najskuteczniej poluje się głównie na początku jesieni i w lecie. Nie ma przeciwwskazań do łowienia zimą spod lodu, ale trzeba liczyć się z tym, że wtedy złowienie tego drapieżnika jest bardzo trudne.
W Polsce wiele gatunków ryb ma swój okres ochronny. Oznacza to, że w tym okresie łowienie określonej ryby jest zabronione. Wyznaczany jest on przez Polski Związek Wędkarski. Zakaz łowienia sandacza obowiązuje w Polsce między 1 stycznia a 31 maja.
Okres ochronny na sandacza - dlaczego w tym terminie?
Dlaczego okres ochronny sandacza wyznaczony został akurat w tym okresie? Związane jest to z tarłem sandacza. Uzależnione jest ono od temperatury wody, dlatego okres ochronny musi być odpowiednio długi. Sandacz przystępuje do tarła od momentu, kiedy woda osiągnie temperaturę co najmniej 12 st. C. Taką temperaturę zbiorniki wodne osiągają w Polsce w kwietniu lub w maju. Tarło odbywa się najczęściej w płytkich obszarach wodnych, gdzie dno jest kamieniste lub żwirowe. Ikra rozwija się w zależności od temperatury wody - jeżeli temperatura jest wyższa, rozwój jest dynamiczniejszy - może trwać zaledwie 3 dni. Jeżeli warunki nie są tak sprzyjające, okres ten może wydłużyć się do dni 12. W związku z tym tarło sandacza trwać może aż do połowy czerwca. Dlatego okres ochronny sandacza wyznaczono na okres od 1 stycznia do 31 maja .
Okres ochronny sandacza - szczegółowe wytyczne
Szczegółowe informacje zawarte są w regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb. Jeden z istotnych zapisów brzmi: “Jeżeli pierwszy lub ostatni dzień okresu ochronnego dla określonego gatunku ryb przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, okres ochronny ulega skróceniu o jeden dzień.” Taka sytuacja miała miejsce w przypadku sandacza w bieżącym, 2018 roku. 31 maja przypadał na Boże Ciało, dlatego sandacza łowić można było już 30 maja.
Ochrona sandacza, o czym trzeba pamiętać, nie dotyczy tylko dni wyłączonych z łowienia. Sandacz ma też ochronny wymiar - nie wolno odławiać sztuk, które mają mniej niż 50 cm. W przypadku złowienia mniejszej sztuki, należy natychmiast wrzucić ją z powrotem do wody. Wyznaczony jest też limit liczby sztuk, które można odłowić na jednym łowisku. Co bardzo istotne, limit dwóch sztuk na jednym łowisku dotyczy w sumie kilku ryb - oprócz sandacza jest to boleń, karp, lipień, amur, pstrąg potokowy, szczupak i brzana. Oznacza to, że jeżeli złowimy np. sandacza i szczupaka, limit dobowy połowów w danym zbiorniku został wyczerpany.
Okres ochronny sandacza na wodach morskich - kiedy obowiązuje
Nieco inny okres ochronny sandacza obowiązuje na obszarach morskich. Zgodnie z przepisami prawa, termin ochronny sandacza na wodach morskich będących w administracji Urzędów Morskich trwa od 1 marca do 31 maja, a ponadto:
· od 25 marca do 10 maja - na obszarze na zachód od południka 16 stopni 40 minut długości geograficznej wschodniej,
· od 10 kwietnia do 31 maja - na obszarze pomiędzy południkami 16 stopni 40 minut a 19 stopni 00 minut długości geograficznej wschodniej,
· od dnia 20 kwietnia do 10 czerwca na wschód od południka 19 stopni 00 minut długości geograficznej wschodniej.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN