Akebia – jakie odmiany wybrać do ogrodu? Jak ją pielęgnować?

Kwiat akebii
igaguri_1 / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Akebia to jedna z roślin ogrodowych, która cieszy się coraz większym uznaniem ogrodników amatorów. Ceniona jest przede wszystkim za swój dekoracyjny wygląd. W krajach Dalekiego Wschodu, skąd pochodzi, jest też uznawana za roślinę o właściwościach leczniczych.

Zaletą tej rośliny jest to, że walory dekoracyjne mają nie tylko jej kwiaty, ale także liście i owoce. Dlatego jej pięknem możemy cieszyć się przez długi czas w ciągu roku. W naszym kraju bardzo popularne są rośliny z rodzaju akebia quinata, a w szczególności odmiana akebia silver bells . Co warto wiedzieć o tych odmianach i w jaki sposób je pielęgnować?

Akebia – co to za roślina? Jakie odmiany można uprawiać w ogrodach?

Akebia to pnącze, które powszechnie uprawiane jest w krajach Dalekiego Wschodu – w Chinach, Japonii i Korei. Warto wspomnieć, że w naturalnej medycynie ludowej tamtego regionu uznawana jest za roślinę o właściwościach leczniczych. Wskazuje się na jej działanie moczopędne, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Może mieć również wpływ na poprawę laktacji.

Akebia zaliczana jest do rodziny krępieniowatych. Dzięki temu, że nie ma zbyt wygórowanych wymagań , jeśli chodzi o warunki uprawy, dobrze czuje się również w naszej strefie klimatycznej, dzięki czemu z powodzeniem można uprawiać ją w przydomowych ogrodach czy w ogródkach działkowych należących do stowarzyszeń działkowców.

W polskich ogrodach zazwyczaj sadzony jest gatunek pięciolistkowy (akebia quinata) i jego odmiany, gdyż jest on bardziej odporny na niskie temperatury. Rzadziej wybierana jest akebia trójlistkowa.

Ciekawą odmianą akebii pięciolistkowej jest Silver Bells. To roślina jednopienna, a zatem na jednym pnączu znajdują się zarówno męskie, jak i żeńskie kwiaty. Najczęściej mają one biały lub różowy kolor. Akebia kwitnie wiosną, na przełomie kwietnia i maja. W ogrodzie można wtedy wyczuć przyjemny lekko korzenny zapach, charakterystyczny dla tych roślin. Kwiaty żeńskie mają około 3 cm średnicy i ciemny słupek. To właśnie przez to roślina niekiedy nazywana jest czekoladowym pnączem. Owocuje natomiast we wrześniu. Również owoce sprawiają, że roślina wygląda niezwykle dekoracyjnie. Mają one purpurowy kolor i podłużny kształt. Ich smak określa się jako podobny do smaku melona. Przed zjedzeniem owocu z miąższu należy usunąć nasiona. Zaleca się, aby w ogrodzie umieścić co najmniej dwie rośliny, by mogły wydać owoce.

Inne popularne odmiany akebii pięciolistkowej to:

· Alba – odmiana ta ma białe, delikatne kwiaty o dość wyrazistym zapachu. Dorasta do ok. 6-10 m.

· Rosea – charakteryzuje się pięknymi, różowymi kwiatami.

· Variegata – liście tej odmiany mają charakterystyczne, białe przebarwienia na liściach. Kwiaty są różowe. Efektowne wybarwienie liści uzyskuje się, gdy roślina jest posadzona na słonecznym stanowisku. Odmiana ta dorasta do ok. 6 m.

Liście młodych roślin zazwyczaj mają lekko fioletowe zabarwienie. Gdy roślina dorasta, ten odcień znika i stają się one ciemnozielone. Warto pamiętać, że przy bardzo niskich temperaturach ok. -15 stopni Celsjusza, roślina może zrzucać liście.

Dla akebii warto zarezerwować dużo miejsca w ogrodzie. W ciągu roku może przyrosnąć około 1 do 3 metrów. Natomiast ostatecznie może osiągnąć wysokość od ok. 5 do nawet 10 metrów. W związku z tym doskonale nadaje się na obłożenie altan, pergoli, bramek i płotów.

Jakie wymagania ma akebia?

Jak to zostało wcześniej wspomniane, akebia nie ma żadnych specjalnych wymagań, jeżeli chodzi o jej uprawę. Jednak warto przygotować dla niej odpowiednie stanowisko. Najlepiej czuje się na glebach żyznych, lekko wilgotnych i przepuszczalnych. Może być sadzona na stanowiskach słonecznych, ale nie mocno gorących oraz półcienistych. Przy szukaniu odpowiedniego miejsca dla akebii, należy unikać całkowitego cienia, gdyż wówczas nie będzie się dobrze rozwijać. Co istotne, roślina ta dość dobrze znosi lekkie przesuszenie, a także jest odporna na większość chorób. Rzadko jest również atakowana przez szkodniki ogrodowe.

Akebię przycina się zazwyczaj w momencie, gdy chcemy nadać jej konkretny pokrój. Takie korygujące cięcia zazwyczaj wykonuje się latem po tym, jak roślina przestanie kwitnąć. Natomiast usuwanie starych pędów wykonuje się na wiosnę. W takim przypadku trzeba liczyć się z tym, że roślina może nie wydać owoców w danym roku.

Czym różni się akebia pięciolistkowa od trójlistkowej?

Rośliny te można odróżnić od siebie, przyglądając się ich liściom. W przypadku akebii pięciolistkowej, jeden liść składa się z pięciu mniejszych listków. U akebii trójlistkowej są one nieco większe, ale tylko trzy na jednym większym liściu. Akebia trójlistkowa ma też nieco większe owoce w porównaniu do gatunku pięciolistkowego. Z drugiej strony jest mniej odporna na niskie temperatury i wymaga osłoniętych stanowisk. Lepiej rośnie w cieplejszych regionach naszego kraju.

Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie.

Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości