Zdjęcie: Bartosz Krupa / East News
Kasza jaglana na śniadanie:
1 szklanka kaszy jaglanej
3 – 4 szklanki wody
1 szklanka mleka roślinnego
cynamon
kardamon
jabłka, gruszki, śliwki
izmielone siemię lniane, pestki dyni
Przygotowanie:
Do rozgrzanego garnka wsypujemy szklankę kaszy jaglanej, rozgrzewamy ją na ogniu od czasu do czasu mieszając, aby się nie przypaliła. W tym samym w osobnym garnku gotujemy 3-4 szklanki wody. Kiedy kasza jest już rozgrzana, albo zalewamy ją wrzątkiem, albo przesypujemy przez sito i płuczemy pod bieżącą ciepłą wodą. Jeśli chcemy, aby kasza była sypka, ważne, aby jej nie mieszać. Dodajemy rozgrzewające przyprawy, np. szczyptę cynamonu i kardamonu, lub goździki i odrobinę świeżego imbiru. Dokładamy suszone lub świeże owoce, najlepiej krajowe, sezonowe. Przykrywamy garnek pokrywką, zmniejszamy ogień do minimum i gotujemy około 40 minut. Młodszym dzieciom miksujemy kaszę z owocami blenderem z odrobiną wrzątku lub porcją mleka roślinnego: migdałowego, słonecznikowego lub sezamowego. Starszym dzieciom i dorosłym możemy do ugotowanej kaszy dodać świeżo zmielone siemię lniane, pestki dyni, słonecznika, orzechy włoskie, prażone migdały, łyżeczkę tahiny lub masła oraz odrobinę miodu. słodu ryżowego, syropu klonowego lub syropu z agawy. Takie rozgrzewające śniadanie daje uczucie sytości, ciepła, wspomaga naszą odporność i, przez swą naturalną słodycz, wprawia nas w od rana w dobry nastrój.
Kotlety z kaszy jaglanej i dyni:
1 szklanka kaszy jaglanej
1 cebula
1 ząbek czosnku
pół małej dyni
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 szklanka orkiszowej mąki razowej
natka pietruszki
olej
sól
przyprawy ziołowe
Przygotowanie:
Kaszę ugotować w potrójnej ilości wody. Cebulę drobno posiekać i wraz z czosnkiem roztartym z solą podsmażyć na niewielkiej ilości oleju. Dodać dynię pokrojoną w kostkę i dusić. Cebulę z dynią wymieszać z kaszą, mąką ziemniaczaną i orkiszową, natką pietruszki oraz przyprawami. Jeśli ciasto będzie za rzadkie, dodać mąki lub bułki tartej. Uformować małe kotlety. Piec w piekarniku lub smażyć na ekologicznej patelni z niewielką ilością oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek. Podawać z warzywami np. z kapustą kiszoną.
Crème brûlée z kaszy jaglanej:
1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej z owocami
1 laska wanilii
5 łyżek brązowego cukru
kilka łyżek wrzątku lub mleka migdałowego
Przygotowanie:
Miksujemy blenderem kaszę jaglaną ugotowaną z owocami, dodatkiem wrzątku lub mleka migdałowego i świeżo startej laski wanili, aż do otrzymania masy przypominającej budyń. Możemy też użyć kaszy bez owoców i przyprawić ją ulubionymi przyprawami np. wanilią i posłodzić delikatnie słodem ryżowym lub jęczmiennym. Umieszczamy porcję zmiksowanej kaszy w małych żaroodpornych naczyniach i odstawiamy do ostygnięcia. Posypujemy wierzch masy jaglanej cienką warstwą cukru brązowego i zapiekamy przez chwilę w piekarniku z włączoną funkcją grill, aż cukier się skarmelizuje i powstanie charakterystyczna skorupka ( możemy też użyć gazowego palnika ).
Kulki z kaszy jaglanej z w wiórkach kokosowych (a'la Rafaello):
1 szklanka ugotowanej na sypko kaszy jaglanej
15 g wiórków kokosowych
2 łyżki oleju roślinnego, np. rzepakowego
2 łyżki miodu
1 łyżka soku z cytryny
odrobina startej laski wanilii
Przygotowanie:
Gdy ugotowana kasza ostygnie, dodać olej, dokładnie wymieszać łyżką. 10 g wiórków wysypać na rozgrzaną, pustą patelnię. Podgrzewać około minuty mieszając, dodać miód. Mieszać, aż miód się rozpuści. Dodać gorące wiórki do kaszy wraz z sokiem z sokiem z cytryny i wanilią. Dokładnie wymieszać. Nasypać do miseczki pozostałe 5 dag wiórków. Formować kuleczki, obtaczać je w wiórkach. Dla starszych dzieci można umieścić w kulce migdał. Ułożyć na talerzu. Podawać ciepłe lub schłodzone.
Autor: Izabela Wodzińska
Źródło: Dzień Dobry TVN