Pierogi z makiem
Składniki:
Ciasto:
2 szklanki mąki pszennej
2/3 szklanki ciepłej wody
Szczypta soli
Masa makowa:
1 szklanka mleka
100g mielonego maku
Garść orzechów włoskich
Garść kandyzowanej skórki pomarańczowe
Garść rodzynek
1 łyżka masła
3 łyżki miodu
Przygotowanie:
Mak zagotuj w mleku, odcedź. W garnku rozpuść masło dodaj miód, mak i drobno posiekane bakalie, wymieszaj i smaż podgrzewaj przez kilka minut. Ostudź.
W misce wymieszaj wszystkie składniki ciasta, wyrabiaj krótko a następnie cienko rozwałkuj. Kieliszkiem/szklanką wycinaj kółka na środku każdego z nich połóż łyżkę farszu, zlepiaj starannie i gotuj przez kilka minut we wrzątku. Podawaj ze słodką śmietaną.
Pierogi z kapustą i grzybami
Składniki:
Ciasto:
2 szklanki mąki pszennej
2/3 szklanki ciepłej wody
Duża szczypta soli
Farsz:
300g Kiszonej kapusty
50g suszonych grzybów
250ml ciepłej wody
1 cebula
Liść laurowy
Ziele angielskie
Sól, pieprz
Przygotowanie:
Grzyby zagotuj w niewielkiej ilości wody i podgrzewaj tak długo aż zmiękną. Następnie drobno je pokrój. Pokrój też kapustę i cebulę. Cebulę przysmaż na niewielkiej ilości tłuszczu dodaj kapustę, grzyby, przyprawy i wodę, duś na małym ogniu pod przykryciem przez około godzinę.
W misce wymieszaj wszystkie składniki ciasta, wyrabiaj krótko a następnie cienko rozwałkuj. Kieliszkiem/szklanką wycinaj kółka na środku każdego z nich połóż łyżkę farszu, zlepiaj starannie i gotuj przez kilka minut we wrzątku.
Makowiec na kruchym spodzie
Składniki:
ciasto:
300g mąki
150g masła
1 żółtko
1 łyżka cukru pudru
1 łyżeczka cukru waniliowego
Szczypta soli
MASA:
250g mielonego maku
1 szklanka mleka
Garść orzechów włoskich
Garść rodzynek
Garść kandyzowanej skórki pomarańczowej
1 łyżka masła
3 łyżki miodu
100g drobnego cukru do wypieków
2 łyżki ucieranej róży z cukrem
2 żółtka
2 białka
Przygotowanie:
Wszystkie składniki ciasta połącz ze sobą, zlep w kulkę i wstaw do lodówki. Mak zagotuj w mleku, odcedź, rozpuść mało dodaj do niego mak, pokrojone bakalie, miód, cukier, róże, wymieszaj, podgrzewaj. Do ostudzonej masy dodaj żółtka a potem ubite białka.
Ciasto rozwałkuj przełóż do formy na wysoką tarte, wyłóż masą makową a z resztek ciasta zrób dekoracje: wytnij np. gwiazdki, choinki, serduszka i umieść je na maku. Zapiekaj około pół godziny w temperaturze 180 stopni.
Idealny sernik
Składniki:
1 kg sera białego (tłustego)
½ kostki miękkiego masła (100g)
30 dag cukru pudru
2 łyżki mąki
6 jajek
Cukier waniliowy z wanilią
Garść rodzynek
Garść kandyzowanej skórki pomarańczowej
Szczypta soli
Kruchy spód:
1,5 szklanki pokruszonych ciasteczek digestive
60g roztopionego masła
Przygotowanie:
Pokruszone ciasteczka wymieszaj z masłem, wyłóż nimi formę do sernika, przechowuj ją w lodówce. Przygotowywanie masy sernika należy zacząć od dwukrotnego zmielenia sera. (chyba, że używasz sera już zmielonego). Następnie utrzyj masło na puszystą masę, dodaj do niej żółtka, ser, przesiany cukier puder, mąkę, szczyptę soli, cukier waniliowy a na końcu rodzynki i skórkę posiekaną skórkę pomarańczową. Podczas dodawania poszczególnych składników cały czas mieszaj serową masę. Ubij białka na sztywną pianę. Weź połowę z nich i wymieszaj dokładnie z masą, następnie dodaj pozostałą część białek i tym razem mieszaj już bardzo delikatnie. Przelej masę do formy z ciasteczkowym spodem. Piecz około godziny w temperaturze 200 stopni. Studź w wyłączonym piekarniku z uchylonymi drzwiczkami.
Karp pod ziołową kruszonką
Składniki:
4 filety z karpia
Kruszonka:
70g bułki tartej
120g roztopionego masła
1 łyżka musztardy
Łyżka posiekanej pietruszki
Łyżka posiekanego tymianku
Łyżka posiekanego rozmarynu
Łyżka posiekanych suszonych lecz wcześniej namoczonych borowików
Oliwa
Sól, pieprz
Przygotowanie:
Filety z karpia pozbaw ości, posyp solą i pieprzem przysmaż z dwóch stron na patelni. Wszystkie składniki kruszonki dokładnie wymieszaj w misce. Filety z karpia przełóż na blachę do pieczenia, pokryj je warstwą kruszonki, wstaw do piekarnika z włączoną funkcją grill, na drugą półkę od góry na około 5-7 minut (to zależy od grubości fileta) aż kruszonka się zarumieni.
Barszcz czerwony
Składniki:
Włoszczyzna: seler, pietruszka, por, cebula
6 buraków
70g suszonych prawdziwków
500ml kwasu buraczanego lub kilka łyżek octu lub soku z cytryny
5 ziaren czarnego pieprzu
3 ziarna ziela angielskiego
2 liście laurowe
Przygotowanie:
W garnku gotuj na małym obraną włoszczyznę oraz buraki pokrojone w plastry . Osobno gotuj grzyby z odrobiną wody. Gdy oba wywary zyskają na intensywności odcedź je i połącz je ze sobą (wywar grzybowy wlewaj powoli, ma to być barszcz z posmakiem grzybów a nie grzybowa z barszczem ;). Następnie dopraw do smaku kwasem buraczanym przygotowanym wcześniej lub odrobiną octu/sokiem z cytryny. Pamiętaj, że barszcz nie lubi gdy go po doprawieniu ponownie gotujemy, lepiej go podgrzewać, ale nie doprowadzić do „bulgotania” bo wtedy tarci swój intensywny kolor.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN